• mantıklı bir prensip.

örneğin makarna üretiyorsunuz. satışlardan memnun değilsiniz ve toplumun her kesimi tarafından kullanılan bir ürün yapmak istiyorsunuz. tabii ki daha çok kâr sağlamak ta istiyorsunuz.
    pazardaki bütün rakip firmalar makarnaları 450 gr.lık poşetler halinde satışa sunuyor. atıyorum 100 gramı 1 tl.'ye geliyor. siz de düşünüyorsunuz: "ulan öğrenci evindeki adam tek başına zaten,
    ne yapıcak 450 gr.lık pakedi? ben ona şöyle güzelinden öğrenci işi 250 gr.lık paket yapayım " diyorsunuz. öğrenci şöyle bir düşünüyor: "yahu 450 gr. alıp makarnanın yarısını atacağıma,
    250 gr. alırım da dünyaya faydalı bi iş yaparım" diye. öğrenci dünyaya zararlı olmadığı için, siz de müşteri sayınızı artırdığınız için mutlu oluyorsunuz..
  • (bkz: downsizing)
  • kapitalist düzenin bir oyunudur.
    (bkz: vurun amına koyayım bir de siz vurun)
  • tüketicinin gözünden kaçmayan dar görüşlü üretici/satıcı çakallığı.prim vermemekte fayda var.alternatifi varsa onlara yönelmek lazım.yoksa;kahrolsun kapitalizm.*
  • sütaş'ın ayranlarında yaptığı mini çakallık... eskiden 200ml 50 kuruştu, sonra 180ml'lik ayranı 50 kuruş yaptılar, en son da 180ml'lik ayranı 60 kuruş yaptılar...

düzeltme: ayranı şimdi de 195 ml yapmışlar, kaçtan satacaklar bilmiyorum ama... üzerinde tavsiye edilen satış fiyatı yok...
  • lays, dortios grubu ciplserde çok önceleri miktarlar sabit 50 gr, 100 g, 150 gr gibi bir şeydi. şimdi bunlar üst sınır oldu. fiyatlar genellikle aynı kalmakla beraber miktarları kafalarına göre değiştiriyorlar.
  • bu durum en çok, alıcı kitlesi büyük ölçüde çocuklar olan ürünlerde (bisküvi, çikolata, gofret, vs) görülür. sebebini ise yetkili bi abimiz, çocukların tek seferde alacakları para belirli olduğundan (50 kuruş, 1 lira), ürünler bu fiyatlarda tutulmaya çalışılır diye açıklamıştı. yani olay, kar marjını çok düşürmeden 1 liraya ne satabiliriz olayıdır.
  • ürünün gitgide küçülerek yok olmasına sebep olur.
  • cipslerle ilgili durum hukuka aykırı duruma gelecek kadar absürd hale gelmiştir. biri üşenmeyip dava açsa da çoluk çocuk sömürülmese..
  • (bkz: simit)
hesabın var mı? giriş yap