• içine konan şeye resmiyet katar, kazandırır. bir de damgalanmış, allanmış ve pullanmışsa, ona devlet eli değmiş demektir.

çocuk bayramlarında 128'e* gönderilecek kuşların "zarfsız" olması biraz bundandır - biraz da, yerlerinin ve zamanlarının olmamasından, olmayacak olmasındandır.
  • kısaca, sıfatların fiiller için kullanılmış haline denir.

örneğin ; "bugün çok güzel kedi gördüm" cümlesinde "güzel" normal sıfattır, "bugün seninle çok güzel koştuk" cümlesinde ise "güzel" zarftır.
  • beş tipi vardır: soru, miktar, durum, yer ve zaman. türkçe bir cümlede birden fazla zarf kullanıldığı durumlarda bunların sıralaması hangisini vurgulamak istediğinizle ilgilidir. vurgulamak istediğiniz zarf, yüklemden hemen önce gelendir, gelmelidir.

ingilizce cümle yapısında ise bu sıralama anlamdaki vurguya göre değişmez.
    ingilizce öğretmenimizin kolay akılda kalması için şu tüyoyu verdiğini hatırlarım. bu sıralama hem türkçede hem ingilizcede zarf türlerinin baş harflerinin abecesel sıralaması şeklindedir: "d"urum, "y"er, "z"aman ve "c"ondition, "l"ocation, "t"ime.

not: 18 yıl önce öğrendiğim bir şeyden sözediyorum, yanılıyor olabilirim.

düzeltme: öğrendim ki * ingilizce cümle yapısında zarf sıralaması değişik olabiliyormuş. buradan şu sonuca (kendim) vardım ki, ya kuralları daha iyi bilmek ya da kural tanımamak, kulak dolgunluğuna sahip olmak gerekiyormuş.
  • "elbise içindeki insanın kim olduğunu insanlar ne bilirler?
    mektup içinde ne olduğunu, ancak yazan bilir."

bostan
  • ingilizce bir kelime aynı zamanda, fakat türkçe kökenli.

starbucks kahve bardağını çevreleyen, el yakmaya engel karton.

eskiden metal, tahta, hindistan cevizi kabuğu, fildişi gibi materyallerden yapılırmış.
  • haydar ergülen şiirleri ile tanıştığım kitap

" bazı mektuplar boş yere 'zarf edilir'
    aşklar 'sarf edildikten' sonra,
    kelimeler toplanıp 'zarf edilse'
    o mektup ne yazar ki? "
  • icine fincan ya da bardak oturtulan metal kap
  • bir fiilin, fiilimsinin, sıfatın veya başka bir zarfın anlamını yer, zaman, durum ve miktar bakımından niteleyen kelime. zarflar, fiile yöneltilen neden, ne zaman, nereye, ne kadar ve nasıl sorularının cevaplarını oluşturur. aşağı, yukarı, nazikçe, çok, az, fevkalâde, en, ileri, geri, şimdi, geç gibi kelimeler cümle içerisinde zarf olarak kullanılabilir.
  • dilbilgisi terimlerinden, yer zaman vs bildirir.
  • kırmızı olanı makbuldur, heyecan arz eder.
hesabın var mı? giriş yap