• “hedefini belirle. o hedefe ulaşmak için her gün bir şey yap. yaptıktan sonra da önüne bir takvim al ve o günün üstüne kocaman bir çarpı koy. her gün bu işlemi tekrarla. takvimini çarpılarla doldur. yan yana gelen bu çarpılardan bir zincir oluştur. yeni amacın bu zinciri kırmamak!”
    2016'da zinciri kirma
    2017'de zinciri kirma
    2018'de zinciri kirma
    2019'da zinciri kirma
    2020'de zinciri kirma
    2021'de zinciri kirma
    2022'de zinciri kirma
  • ingilizce pratik için kendime uyguladığım ve herkese tavsiye edebileceğim işe yarayan bir çalışma metodunun adı.

yukarıdaki arkadaş link vermiş zaten. oradan izleyebilir, nasıl uygulayacağınızı öğrenebilirsiniz.
  • alışkanlık kazanmak için en iyi yöntemlerden birisi.
  • barış özcanın videolarından öğrendiğim, ama asla beceremediğim olay. çünkü bir kere zinciri kırınca kırmış oluyorum. kırdıktan sonra 2. gün zaten tekrar etmesem de olur diye düşünüyorum. sonra da bi daha toparlayamıyorum. bu biraz da isminden kanaklı sanırım.
  • sözlükteki bir yazar arkadaşın hazırladığı ve benimde kendimden bazı düzenlemeler yaparak geliştirdiğim mind list'lere baya uyumlu olan bir takvim olmuş. yeşillendirenle paylaşabilirim (bkz: mind list)leri belki sizinde işinize yarar.
  • başarıyı somutlaştırmanın bir çeşidi olan bu yöntem özellikle her gün monoton bir şekilde tekrarlanması gereken şeylerle ilgili motivasyonu artırmak konusunda etkili.
    burada amaç mükemmellik değil, en uzun zinciri oluşturmaktır. görselleştirmek önemli olduğu için bir kağıda zincirlerinizi çizebilir, takvime sticker yapıştırabilir veya bir excel dosyasında her gün bir kareyi doldurabilirsiniz.
  • bu yıl daha iyi gitar çalabilmek ve yeni öğrendiğim bir dili geliştirmek için kullanacağım yöntem.

renkli halini indirmek isteyenler için tık
  • bu yıl 3 zinciri kırma takvimi ile başlıyorum. hedef %70 tutarlılık sergilemek.

yaptığım takvimler:

sağlıklı yaşam
    düzenli olmak
    girişimcilik

geçen sene yapamadığım bullet journal da içimde kalmıştı, oturdum çiziyorum. 2020 yılındaki gündemim bir aydır hemen hemen belli zaten. 3 gündemi de tamamlayarak 2020 yılında hayatımı (2019'daki gibi) büyük ölçüde daha kaliteli hale getirmek istiyorum.
  • 2017'de her gün gündelik hayatım üzerine üç tane fotoğraf çekerek katılacağım zincir .
  • appini çıkarmışlar, ücretsiz deneme sürecindeyim hoşuma gitti. her gün 15 dk kitap okuma zinciri oluşturdum şimdilik kırmadım.

https://apps.apple.com/…ık-takibi/id1601885716?l=tr
hesabın var mı? giriş yap