• hangi şartlarda motor mudur değil midir teknik olarak açıklama beklediğim konudur. bok atan suserlardan ciddi teknik analiz bekliyorum. aksi takdirde konu "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan sığırlar" başlığına örnek entry olarak aktarılsın.

yani misal 300 km/h yapmak istiyorsunuz ama bu motor size engel mi oluyor ? bak sebep bu ise anlayabilirim misal. nasıl bir beklentiniz var ?!

ben şu an stock seviyede 120 ps üreten 1.2 araçtan sadece stage 1 uygulamalarla 140 ps güç alıyorum. 3. ve 4. vitesi yoktur diyenler 5.0 motor corvette sahibi olabilir o zaman ceketimi ilikler saygı duyarım adam o motor hacminden 1.2 'ye düşünce afallamış derim de anam alayınız ya 1.3 linea 'ya biniyor ya da 1.6 atmosferik honda bu neyin tribi anlayan beri gelsin. 1.2 turbo benzin motora sahip araçlar her gün trafikte gördüğünüz ortalama bütçelerle alınmış 1.4 ~ 1.6 araçların çoğunu perişan edebilir seviyede.

amcam sanarsın wrc 'de yarışıyor, sanarsın haftasonları drift aracını çekiciyle piste götürüp keyif yapıyor, sanarsın şehirde c63 amg ile turluyor triplere bak hele sen.. varsa aranızda bunlara sahip biri gelsin bokunu atsın ben de abi çekicem haklıdır diyecem.

75 ps kendi ağırlığnı çekmekten aciz atmosferik motor opel corsa mı bizim kıstasımız yoksa motor hacmi mi ona karar verin önce.
  • "araba dediğin 2.0 olur" diyen bi tayfa vardı 2000li yılların başına kadar. onlar bitince "araba dedğin 1.6 olur" cu tayfa türemiş.
  • 100 ve üzeri beygir üretenler, mühendislik bakımından çoğu yüksek hacimli motordan daha gelişmiştir.

bizim gerizekalılar da büyük motor iyi motordur düzkafalılığından ötürü boş yapmaktadırlar.

mesela işlemcileri örnek alalım, yıllar geçtikçe üretim boyutu küçülür, her seferinde daha düşük nanometrede üretim yapılır ama öncekiyle eşdeğer ya da daha iyi performansa ulaşılır. sen diyor musun "işlemci dediğin 90nm olur aga" diye ? deme lütfen.
  • 1.2 tsi motorlar oldukça verimliler..
    sakin gidersin çok az yakar, basarsan gider..
    e daha ne amk?

hele bunlara başka hiçbir masrafa girmeden sadece stage 1 yazılım yapanlar direksiyonda kendinden geçerler..

ondan sonra senin 1.6 atmo sığırın arkada nal toplar..
    senin de çenenin bağına vurur , anca gelir burada atar tutarsın..
  • 1.2 75 hp 16v (benzinli oluyor) 107nm gibi komik bir tork değerinde bir clio sahibi olarak hakkında birkaç şey söylemek istediğim başlıktır. öncelikle kendinize sormanız gereken ilk soru ''ben bu aracı, hangi amaca hizmet etsin diye alıyorum?'' bu soruya gerçekçi cevap verirseniz bu otomobili alır pişman olmazsınız yahut almaz yine pişman olmazsınız.

karadeniz'in yokuşlardan ibaret bir şehrinde ikamet ettiğimi belirteyim evvela. aracımı yokuşa vurduğumda sürekli vites düşürmek, yeri geldiğinde patinaja düşmek, moturu saçma sapan bağırtmak zorunda kalıyorum. bunun dışında herhangi bir şikayetim var mı? hayır. ha bir de aniden yola çıkmam gerekiyorsa usul usul bekliyorum. yoksa araç sizi gerçekten pişman eder. özellikle benim gibi eskiden nispeten güçlü motor ve iyi bir tork değerine sahip araç kullanmışsanız. (peugeot 308 thp)

araç a noktasından b noktasına sizi ulaştırmada gayet başarılıdır. genel itibarıyla şehir içerisinde kullancaksanız söylediklerim dışında herhangi bir sorun yaşamazsınız. bu güçsüz motor aracı kaldırmakta güçlük çekeceği için atmosferik olmasının da verdiği dezavantajla birlikte öyle düşük yakıt tüketiminden falan bahsedemeyiz maalesef. 7-7.5 lt civarını gözden çıkarmak gerekir. şehir dışında ise rahatlıkla 4, 4.5 lt civarında gezebiliyorum fakat şehir dışında gerçekten bu otomobiller gayet keyifsizler. asla tavsiye etmem.

bol bol gezinti yapacaksanız(şehir dışı) bu otomobillerden kesinlikle uzak durun. çekirdek bir aileye mensupsanız şehir içi de dahil yine uzak durun derim. zira bu arabalar 5 kişilik üretilmiş de olsa hobbitleri dahi zor taşır diyebilirim. ben daima tek başıma ya da bir arkadaşım yahut nişanlım ile seyrüsefer eylediğim için herhangi bir sıkıntı yaşamadım. araçta 5 kişi olduğunda yokuşlarda motorodan gerçekten ağlama sesi geliyor.*

ha ben aracımla mutlu muyum? inanın ki çok mutluyum. kendi emeğimle kazanıp şimdilik bu kadarını alabilidim. kendisine gözüm gibi bakıyorum. meguiars, autoglym gibi neredeyse toplamda aracın değerini geçecek bakım ürünleri ile boyasını, karoserini sürekli güzel ve diri tutmaya çalışıyorum. çünkü o benim yol arkadaşım, atom karıncam. her türlü işkencesine rağmen bir kere bile cortladığına şahit olmadım. ne yapıp etti, o yolları gitti geldi. daha iyisinde katiyen gözüm yok kendisiyle nazlı, tripli, medcezirli bir ilişki içerisinde olsak da gayet mutluyuz. bir gün daha iyisini alabilecek konuma gelirsem elbette yok demem.

umarım ki en iyileri hak edenlerin olsun.
  • twingodur ve yakmaz koklar

şanzımanı şehir içi trafiğinde oldukça rahattır
    3 ve 4. vitesi yoktur diyenler için 3. viteste 30-130 km/sa aralığında seyredebilirsiniz
  • 1.0 motorla ölümüne kapışır
  • benim palio da bu sınıfa girer. ekstrası 16v olmasıdır ki sürekli izmir-uşak yapan biri olarak benzin-gazı koklar, yeri geldiğinde yenişehir virajlarında bana mısın demeden tırmanır.
  • motor ile şanzıman arasındaki farkı bilmeyenlerce eleştirilir.
  • vakti zamaninda honda city ile bu kulvara girmistim. degisik hislerdi ne bileyim. soyleyebilecegim sey bu arac 95 ps gucundeydi hafifti ve atmosferikti. devir bandi 7k rpm e kadar basmaniza izin veriyordu diger hondalar gibi. kendimin cok hizli gittigimi zannediyordum hep ama aslinda 90 yapiyordum. boyle degisik bir aracti. yani hic bir zaman cekmiyo gibi gelmiyodu. ama aslinda gitmiyodu. ben gitmedigini asla hissetmiyodum. gidiyomus gibi geliyodu bana hep. shdjsh. guzel aracti. simdi verseler kullanmam.
hesabın var mı? giriş yap