• bu mac, agir sikletin klitschko sonrasi döneminin ne kadar yogun ve iyi gececeginin müjdecisi. boks meraklilari, dikkat! 70’li ve 90’li yillardan sonra yine bizi muazzam bir agir siklet nesli bekliyor. bu mac hem beklentileri ve öngörüleri büyük bir ölcüde dogruladi, ayni zamanda da cok az kisinin bekledigi seyler oldu.

bunun sebebi de tyson fury. bu adam tam bir manyak. bu adam, tam bir edebi karakter niteliginde bir kahraman. hikayesini biliyoruz. sporsuz 2,5 yil, depresyon ve obeziteden sonra öngörüler, fury’nin 5-8 rounda kadar maci iyi götürüp, wilder tarafindan nakavt edilecegi yönündeydi. ve maci bitirdi. iki kere knockdown edilmesine ragmen. özellikle 12. raunddaki knockdowndan sonra tekrar ayaga kalkmasi bence onu macin galibi yapiyor. ben simdiye kadar böyle bitirici yumruk yiyip, tekrar ayaga kalkan bir boksör görmedim. yerde yattip kalktigi 10 saniye sanki son üc senesinin özetiydi. önde götürdügü bir macta yere seril, herkes seni bitti sansin ve sen yine ayaga kalk ve yenilme. adeta bir rocky filmi izledik.

bu macin böyle olmasinin bir diger sebebi de wilder. wilder bekledi bekledi, ve beklendigi gibi ölümcül sag yumruguyla fury’yi iki kez yere serdi. öyle zannediyorum ki, baska hic bir boksör 9. rounddaki knockdowndan kalakmazdi. ancak wilder’in beklenilmeyen yani da, kendisinin fury’nin sürekli isabetli yumruklari karsisinda ayakta kalabilmesiydi. bugün wilder bana gercekten en zirveye ait oldugunu ispatlamis oldu, zira kendisinden eksik teknigi yüzünden biraz süpheliydim.

bu mac tarzlarin carpismasiydi. teknik boksör vs puncher. ikisi de bu alanda en iyi olduklarini ilan ettiler. benim sahsi puanlamamda bas basa gidiyordu ikisi de. wilder knockdownlar sayesinde maci aldi.

beraberlik adil bir sonuc mu? bence evet. fury maci genel anlamda hafif domine etti. daima daha cok kombinasyonlarla puan topladi. wilder ise teker teker korkunc sag yumrugunu yerlestirmeye calisti. daima cok tehlikeliydi. tek bir knockdown olsaydi, fury bu macin galibi olacakti. fury beklenmedik kondisyon ve azim gösterdi. bu beraberlik belki bir galibiyetten cok daha büyük bir etki yaratacak önümüzdeki günlerde.

mactan sonra ikisinin birbirine sarilmasi ise iki gercek sampiyonun birbirine olan saygisini taclandirdi. mac öncesi hersey showdu. bunu da ikisini takip eden anliyordu zaten. sundan emin olun, bu ilk mac degildi.

bundan sonra ne olacak? nisan ayi icin anthony joshua ve bu macin galibi karsilacacak deniliyordu. beraberlik sonrasi buna simdilik ihtimal vermiyorum. ilk bakista bu sonuc sanki aj ve menajeri, cagimizin don king’i eddie hearn’e yaradi gibi duruyor. ancak fury, mac sonu aj’e korkak tavuk göndermesi yapip „neredesin lan? burada dünyanin en iyi iki boksörü duruyor“ diye meydan okumasi aj’i zor durumda birakacak. cünkü wilder’in ortiz ve fury maci var artik. fury’nin de klitschko ve wilder. aj simdilik klitschko’da kaldi. gerisi simdilik pr. ve fury’nin „neredesin aj?“ diye bagirmasi, klitschko-aj maci sonrasi aynisini söyleyen joshua’yi korkutmus mudur? cünkü bu mac sonrasi benim anladigim su: wilder aj’i nakavt eder. fury de aj’i puanla yener. aj, ikisinden elinden geldigi kadar kacip, iyice yaslandikalrinda karsilarina cikmayi planlayacaktir.

velhasil sevgili boks severler, büyük bir mac izledik. ve önümüzdeki senelerde daha bir kac büyük mac izleyecegiz gibi görünüyor. bu mac sonucunda biz bok severler kazandik.

1,5 sene sonrasi edit: bu maci 3 kez daha puanladim. bu maci net fury kazandi. iki knockdown harici tüm raundlari kazandi. sicagi sicagina yaptigim yorum isabetsizdi.
  • nedir bu taraftar olma hastalaginiz amk ? ılla birini tutup digerini itin gotune sokma zorunlulugu default olarak geliyor herhalde bazilarina. guzel mac izlediniz keyfini cikarin ve siktirin gidin. yok cingene kral digeri orospu cocugu yok fury rezalet wilder adamin dibi. biri de demiyor ki adam gibi mac izledik keyif aldik
  • bilgehan efendinin aşırı şekilde taraflı aktardığı bir başka spor müsabakası. bastan sonra wilder aşağı wilder yukarı sanırsın amcasının oğlu. wilder kesin aldı falan diye de sacmaladi maçın sonunda

edit: ahan da beraberlik verdi hakemler noldu bilgehan efendi
  • bilgehan maçın sonunda sussaydın keşke ya. adamlar konuşuyor, çeyreğini anca çeviriyorsun. aradan bir şeyler anlamaya çalışıyoruz tam, alakasız şeylerle bölüyorsun öf.

(bkz: allah amerika'yı korusun)
  • net olarak, yüzde yüz fury nin kazandığı maç. bokstan bir bok anlamayanlar 2 kd gördü diye wilder kazandı sanabilir. evet, wilder güçlü, iyi kd etti ama devamı gelmedi, devamında hatta net yumruklar aldı. aradaki boks kalitesini de boksu bilenler görmüştür, inanılmaz kalite farkı vardı, wilder adeta bir amatör gibiydi, baştan sona kadar saçma yumruklar savurdu ki, izlerken utandım resmen, gücü harici 0 bir boksör. ama son rounddaki net yumruğu iyiydi, başka yok zaten (sağ direk olarak), ilk knockdown pozisyonu fury nin enseye geldi bu arada, hakem hatası, saymamalıydı. neyse, wilder 3 ya da 4 round aldı, 2 si kd olan, diğer 2 si de her iki tarafa gidebilirdi. bilmeyenler için, sanmıyorum bilmeyen yoktur herhalde, ezici bir üstünlük veya knockdown olmassa bir roundda, 10-9 daha üstün taraf kazanır, eşitlik düşünülürse 10-10 da verilebilir. knockdown olunan round 10-8 kaybedilir (fury için konuşuyorum), eğer 1 den fazla kd veya ezici bir üstünlükle biterse bir round 10-7 puanlanır. wilder 2 kez düşürdü, 10-8 aldı roundları, 2 round daha aldı (en iyi ihtimalle, maçı objektif gözle izleyenler varsa tabi), 10-9 aldı yani. geriye kalan 8 roundu fury aldı. puanları toplarsak: fury 114-112 wilder. benim yorumum budur. ek olarak, meksikalılar niye bu kadar sahtekar, şikeci bir millet arkadaş, 115-110 wilder a vermiş meksikalı, yuh amk.

edit: imla
  • fury’nin kazanması demek bu vücut yapısına sahip bir çok türk erkeğinin özgüveninin yerine gelmesi demek olur ki yürü be koçum.
  • son yılların en heyecan verici boks müsabakası olacaktır. ben tyson fury’i destekliyorum ama adam bokstan çok uzak kaldı ve geri döndüğünde yaptığı maçlar antrenman maçı gibiydi. wilder ise daha formda ve kazanmaya daha yakın gözüküyor. 9 haziran 2002 sabahını hiç unutmam efsanevi mike tyson - lennox lewis maçını izlemiş hemen peşinden milli takımın kosta rika’yla dünya kupası maçını izlemiştim güzel bir sabahtı, yarın sabahta unutulmayacak efsane bir pazar sabahı olacak gibi duruyor.
  • knockdownlar dışında fury'nin boksörlük olarak wilder'dan ne kadar üstün olduğunu kanıtladığı bir maç oldu. wilder'ın meşhur sağından dokuzuncu rounda kadar istediği gibi sıyrılması, sol direklerle maçın seyrini istediği gibi kontrol etmesi ve öldü sandığım ikinci knockdowndan kalkıp wilder'a birkaç tane oturtmasıyla bence maçı kazanmayı hak etti.
  • ikinci maç olmalı bilgehan demir olmamalı.
  • fury son roundda düşmese sike sike fury'e verceklerdi. wilder'e vermek için yer arayan hakemlere malzemeyi verdi. fury'e vermeleri imkansız en fazla beraberlik.
hesabın var mı? giriş yap