• 0,99 faiz zamanında yani kasım 2019’da %85’i bitmiş bir projeden bursa balat’ta ev aldım, fiyat 855.000, bu hafta itibariyle sahibindende fiyat 1.315.000, evet kredi maliyetim yüksek ama bu fiyata cesaret edemezdim, en azından zarar etmedim diye avunuyorum
  • sözlük ahalisinin müteahhitleri boşa eleştirmediğinin göstergesidir.
  • bakın bu şerefsizliğe diyecek yok
    görsel
  • emlak konut bile ev fiyatlarına %40-%50 arası zam yapmışken normal olandır. hala kredinin piyasa canlandırmak için verildiği sanılıyor, hayır canım kardeşim inşaatçılara para aktarmak için yapılıyor. inşaat sektörünü elinde tutan akp zümresi para kazansın diye yapılıyor.
  • 8 ay önce bir bölgede arkadaşıma ev bakıyorduk sıfır bir daire otoparklı ara kat güney cephe 850 bin civarlarında olan evler şimdi 950 bin ve üstünde seyrediyor

dünyanın hangi ülkesinde bu denli artış olan emlak piyasası var çok merak ediyorum
  • keşke amerika'daki müstakil ev mantığı türkiye'ye de yerleşse.
    insanlar arsalarına müstakil ev yaptırabilse, su elektrik yol ulaşım gibi hizmetler yayılabilse ve bizde müteahhit mantığından kurtulabilsek.
    işte o zaman su katmanını attıran çelik konstrüksiyon veya prefabrik evini kendi yapar ve 1'e 1 (malzeme, işçilik) maliyetine ev sahibi olur.
    ama maalesef türkiye gerçekleri.
  • enflasyonu iliklerimize kadar hissettiğimiz şu günlerde kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte konut sahiplerinin ve emlak sektörüne yön veren müteahhit ve emlakçıların fiyatlarda yaptıkları güncellemelerin neden olduğu artıştır. bu kişiler her faiz indiriminde fiyat güncellemesi için hazır kıta bekleyen ekiplerden oluşmaktadır. (bkz: müteahhitler battı mutlu musunuz)
  • evlilik arifesinde beni yaya bırakmış olan artıştır. şimdi tuzu kurular "merbest miyasa mardeşim malep marsa marz da olur" diyor da talep standart sezonluk talep. daha talep olmadan kredi faizlerinin düştüğünü duyan yamyam ev sahipleri soluğu sahibindende aldı 100-200bin lira arttırdı evleri.

hayır benim krediyle falan da bir işim yok he birikimime ailem ve eşimin ailesi ekleyecek eli yüzü düzgün bir ev alacaktık göyya. mecbur krediyle ev alanların ve yamyam ev sahiplerinin elinde patlamasını bekleyeceğiz. biz de bu arada kiraya çıkacağız muhtemelen. tabi 2 kere taşınma ve kira parası boşuna zarar olarak yazacak bu sürede.
  • dün 600 bin olan ev bir gün geçtiğinde 50 bin artıyor. emlakçılar desen kurt. ev sahipleri delirmiş. neyse içim bu konuda aşırı dolu pislik çıkarmayacağım.
  • artisin matematigini aciklayayim.
    evler ortalama 5 senelik krediyle alinip satiliyor.

5 yil sonrasina 1 milyonluk bir devlet tahvilini faizler %12 den alirsaniz su an odemeniz gereken
    para yaklasik 568 bin tl dir.
    568bin tl lik bir deger, %12 hersene deger kazanirsa 5 sene aonra 1 milyon ediyor diyelim.

ama faizler %12 den %10 a inerse, bu 5 yillik tahvilin ederi 621 bin tl olur.

evler de tahvil gibi. 5 yillik krediyle satildigi icin senelik 2 puan faiz dususunun etkisinin, 568 bin tl lik bir evi 621 bin tlye yukseltmesi nornaldir.
    yoksa bu basilan paralar verilen kredilerle milletin evini 3 kurusa alacak degilsiniz.
    evsahiplerinin insaatcilarin fiyat artirmasini degil, berat abimizin ve bankalarininn nasil bu kadar ucuz para yarattigini sorgulamak gerekiyor. yillik %10 la para dagitirsaniz ev fiyatlari da ucar yumurta foyatlari da seker un yag fiyatlari da. parayi bulan mala yatirir.
    hiperenflasyona dogru gidiyoruz maalesef. bu kadar krediler tesvikler basilan paralar vs..
hesabın var mı? giriş yap