• (bkz: olmamış olaylar hakkında olmuş gibi başlık açmak)

(bkz: nightcrawler)'ı geçtiniz amk. yakında düzmece haber de servis edersiniz. sözlük, sözlük değil magazin çöplüğü resmen.

(bkz: attention whore)

al bu da final olsun.
  • rte'nin mal varlığının araştırılması da varmış. niye acaba?
  • valla birinci ilgi çekici. birinci maddenin olması bile saçma. türk siyasilerinin amerika niye mal varlığı olsun? herhangi bir siyasinin başka ülkede para veya mal bulundurması resmen vatana ihtanettir. o vatan için can verecekler işler kötü giderse sıvışırım planları yapıyorlar demektir.
  • henüz onaylanmamış lakin mide bulandırmak için ortaya salınmış gibi duruyor. kabul edilmesi durumunda bizim için zorlu bir kış olabilir.
  • bence bu mesele baya ciddi bir mesele. birlesik devletler senatosunda 100 adet senator var. her eyalet 2 adet senator gonderiyor. bunlarin 53 ü cumhuriyetci yani trump in partisinden , 45 idemokrat yani trump muhalifi 2 tane de bagimsiz senator var. kararin gecmesi icin oy coklugu yetiyor sanirim yani 51 i bulurlarsa yaptirim kabul edilebilir ( bu bilgi yanlis olabilir arastirdim ama net bir sonuca ulasamadim ).

peki 51 nasil bulunur. mevcut ortamda demokratlarin trump i azletmeye kadar karsit olduklarini dusunursek amerikan kamuoyunun da operasyona olan karsit bakisini da ekledigimizde demokratlar tulum cikarip 45 kabul oyu verebilirler. geriye kalir 6 oy .

tasariyi hazirlayan lindsay graham denen lavuk bir cumhuriyetci olmasina ragmen butun olay basinin altindan cikti zaten. 1 kabul oyu da ondan gelecek.

bagimsiz maine senator u angus king ise operasyon karsiti ve kürtleribdestekleyen bir aciklama yapmis twitterdan.

diger bagimsiz ise vermont senatoru bernie sanders. aslinda tanidik bir isim gecmiste baskan aday adayi olmustu. tam bir trump karsiti ama attigi tweetlere bakilinca operasyonla ilgili dusuncesi nedir pek belli olmuyor. acikcasi bunun oyunu nötr yaziyorum 50 - 50.

cumhuriyetcilerin alaska senatoru dan sullivan in attigi tweete
    bakilirsa o da operasyona karsi ve karsi tarafta bir oy daha gitti.

bir diger cumhuriyetci ve operasyona karsi olan senator arizona senatoru martha mcsally.kurtlere destek tweeti

etti 49.

bir oy da arkansas li cumhuriyetci senator john boozman dan geliyor.

simdi durum 50 50.

ve 51 florida li cumhuriyetci senator marco rubio

bunlar sadece 51 rakamina ulasmak icin kontrol ettigim cumhuriyetci hesaplar daha devami olabilir 51 i bulunca bakmayi biraktim. eger gercekten 51 kabul yetiyorsa yaptirimlarin gecme ihtimali var .umarim nitelikli cogunluk gerekiyordur ama bir kac saat evvel donald trump senato yaptirim uygulayabilir ben konuyla pek ilgilenmiyorum demisti https://twitter.com/…tatus/1182027723587440641?s=19

kisacasi mevzu biraz cetrefilli , hukuki acidan 51 kabul yeter mi , yeterse trump in veto hakki var mi , bilen varsa yesillendirirse sevinirim. ben bir kaynak bulamadim acikcasi.

edit : ntv wash. temsilcisi huseyin gunay az once sunu paylasti.

"kongre’de tasarılar için süreç şöyle işler;

1- tasarı komisyona sunulur
    2-geçtiğin de temsilciler meclisi ve senato’ya sunulur
    3- ordan da geçerse trump’a imzaya gider.

trump imzalarsa yasalaşır.

imzalamazsa, kongre tekrardan toplanır 3 te 2 çoğunlukla geçer ve yasalaşır."

trump in imzalamayacagini dusunursek olay 3 te 2 cogunluga kaliyor ki o da 67 kabul demek. cumhuriyetci hesaplari kontol edip 67 yi bulabilir mi bi bakmak lazim.

ayrica sanirim amerikan senatosu 16 ekim e kadar tatildeymis.

jim risch idaho senatoru

iowa senatoru joni ernst

john kennedy lousiana

maine senatoru susan collins

pat toomey pensilvanya

tim scott south carolina

marsha bllackburn tennessee

mitt romney utah

ron johnson wisconsin

bunlar kesin olarak oylamaya destek verecek cumhuriyetciler. oyunu tam anlayamadigim ise tek bir kisi kaldi o da teksas senatoru john corryn.

simdi şoyle bi tabloya bakalim. 60 kesin , 2 de supheli oy var ki toplamda en kotu ihtimalde 62 kabul eder. gereken oy ise 67. acikcasi ben pek ihtimal vermiyorum bulabileceklerine ancak yine de işin ciddi oldugunu kavramakta yarar var sanirim.
  • lindsey graham abd siyasi hayatinda kendi calip soyleyen bir figur. epey dalga gecilir verdigi kararlarla. mektubunun desteklenecegini dusunmuyorum
  • "bize koymaz, biz neler gorduk."

sana koymaz çünkü sen sığır oğlu bir sığırsın. sen köprüye ikinci memuru da koyun padisahim diyen yavsaksın. sen herşeyi kaniksamis, henüz olmamış olayları dahi kader deyip şimdiden kabullenmiş bir zavallisin.

evet amerika bunu sırf sen türk olduğun için, sana düşman olduğu için yapıyor. seni cekemiyor. bastakilerin falan hiç suçu yok. türksün sen. türk'ün düşmanı olur, dostu olmaz. türksün yapacak birşey yok.
  • iphone satışını durdurmadıkları sürece bizim millet için sorun olmaz
  • şaka maka bu yaptırımları engelleyebilecek tek kişi trump. adam her ne kadar twitter'da türkiye'yi tehdit ediyor gibi görünse de aslında partisiyle ters düşmek pahasına operasyona destek veriyor. trump dışındaki tüm amerikalı siyasi aktörler ypg'nin türkiye'den daha iyi bir müttefik olduğunu savunuyorlar. böyle bir akıl tutulmasının yakın tarihte başka bir örneği yoktur muhtemelen. öte yandan deli dediğimiz trump türkiye'nin amerika'nın 70 yıllık müttefiki olduğunu hatırlatan tek kişi. elbette trump bunu babasının hayrına yapmıyor ama onun desteğinin devam etmesi bu aşamada hayati önem taşıyor. eğer trump baskılara yenik düşer ve taraf değiştirirse çok zor günler yaşayabiliriz. umarım sarı kafa direnir.
  • daha olmamış bir şey için başlık açılmış bari muhtemel deseydin ayrıca sanki bugün uygulanmış gibi tarih girilmiş.
hesabın var mı? giriş yap