• bu haberde görülen örnektir. tesis amirine, şirket yöneticilerine takdir-e şayan hareketinden ötürü çiçekler gönderilmelidir. trafik terörü örneğinde baklava işletmecisine zarara uğratmak için elimizden geleni yapıyorsak, doğa için yapılan böyle güzel davranışlarda da şirketin en azından adının duyulmasını sağlasak hiç fena olmaz.

https://youtu.be/74lt8bimsmc

--- spoiler ---

diyarbakır'ın bismil ilçesindeki bir hazır beton santralinin depolama sahasındaki 5 bin ton kumun içine kırlangıçlar yuva yapınca şantiyedeki tüm çalışmalar durduruldu. şirketin sahibi halil başaran, kırlangıçların yuvasını bozmamak için yeni iş makineleri kiralayarak, hazır betonda kullanılmak üzere yeni kum satın almaya başladı. ayda yaklaşık 100 bin lira zarar eden şirket, kırlangıçlar göç edinceye kadar depoladıkları 5 bin ton kumu kullanmama kararı aldı.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

yuva yıkanın yuvası olmazmış

--- spoiler ---
  • köy çocuğudur. sonradan zengin olmuştur belki ama unutmamıştır bağda bahçede öten o kuşların sesini. sabah onlarla uyanmayı hatırından çıkarıp atmamıştır.
  • diyarbakır insanı merttir, asildir.
  • bu doğaya yapılan samimiyettir. yaşama duyulan saygı örneğidir. tabi bunu yayaya saygı göstermeyip geçenler anlamaz. dünya bu güzel haberlerin hatrina dönüyor.
  • iyi insanların daha çok haberlerini duymak istediğim haberdir.
  • bu konuda kıssa vardır. bu bölge halkı ve milletimiz de kus sever bir millettir. soyle ki rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bir gün ashâbıyla birlikte otururken elinde üzeri sarılı bir şey bulunan bir adam gelerek efendimiz’e şöyle dedi:

“–ey allâh’ın rasûlü, sen’i görünce buraya geldim. gelirken bir ağaç kümesinin yanına uğradım. orada bir kuşun yavrularının seslerini işittim de hemen onları alıp elbisemin arasına sardım. derken anneleri gelip başımın üzerinde dönmeye başladı. neticede ben yavrularının üzerini açtım, anne kuş gelip onların üzerine kondu. ben tekrar üzerlerini örttüm. şimdi onlar işte buradadır.”

fahr-i kâinât efendimiz:

“–onları hemen bırak!” diye emretti. adam da bıraktı. ana kuş, kaçıp uzaklaşmak yerine yavrularının başında durdu, onları terk etmedi. bunun üzerine allâh rasûlü ashâbına sordu:

“–şu annenin yavrularına şefkatine hayret ediyorsunuz değil mi?”

“–evet yâ rasûlallâh!” dediler. bunun üzerine peygamberimiz:

“–beni hak ile gönderen zât-ı zülcelâl’e yemin olsun ki, allâh’ın kullarına karşı rahmeti, şu anne kuşun yavrularına karşı taşıdığı şefkatten daha fazladır. onları götür, aldığın yere koy, anneleri de beraber olsun!” buyurdu. sahâbî de onları derhâl yerlerine götürdü. (ebû dâvûd, cenâiz, 1/3089)
  • diyarbakır’da yaşanan olay. video linki

--- spoiler ---

diyarbakır'ın bismil ilçesindeki bir hazır beton santralinin depolama sahasındaki 5 bin ton kumun içine kırlangıçlar yuva yapınca şantiyedeki tüm çalışmalar durduruldu. şirketin sahibi halil başaran, kırlangıçların yuvasını bozmamak için yeni iş makineleri kiralayarak, hazır betonda kullanılmak üzere yeni kum satın almaya başladı. ayda yaklaşık 100 bin lira zarar eden şirket, kırlangıçlar göç edinceye kadar depoladıkları 5 bin ton kumu kullanmama kararı aldı.

--- spoiler ---
  • 200 bin tl olarak geri dönüşü olur bu hareketin.
  • işte bu ülke insanı çok ikilemde bırakıyor. şimdi bakıyorsun; bu insanlar da bu ülkenin insanı, geçen gün hamile kadının olduğu araca saldıranlar da bu ülkenin insanı. tam hissizleşeceksin; böyle bir haber görüyorsun ve o his tam orta yerine oturuyor. acı veren bir his, aynı zamanda hoşuna giden bir his, mazoşizm gibi bir his...
hesabın var mı? giriş yap