• ülkede faşist bir yönetim varsa cb'ye hayvan dememeliyiz. artık bunu kabul etsek ve cb'ye hayvan demesek daha iyi olacağını düşünüyorum. siyasi bir mücadele olsaydı bu tip gerginlikler kaldırılabilirdi ama galiba siyaset tümüyle bitti. tüm düzeylerdeki suçlara, kabahat düzeyindekilere ve suç olmayan rahatsızlık verici durumlara bile saldırganlıkla karşılık veriliyor. salgırganlık dememin sebebi, bir suç tespit edilip cezası belirlenmemişken süresi belirsiz bir tedbir uygulamasının, yani tutuklamanın, ceza olarak kullanılması. tutuklama gözaltının yerine geçti. belirsiz süreli ceza, süresi belli bir hapislikten daha büyük bir cezadır. belirsizlik, keyfilik, hukuksuzluk otoriter bir düzenin temel özellikleri. ama bir düzen bile yok, otoriter bir anarşi var.
    korkuyorum, kendim ve bu öğrenciler adına. belki artık korkuyu da dikkate almalıyız, cesaretten daha çok rastlanır korkuya. faşizmle mücadele etmeyi öğrenmeye başlamalıyız belki de artık.
  • aslında türkiyede muhalefetin hala durumun ciddiyetinin farkında olmadığı eylemdi . eğer şakalı makalı eylemle iş değişsseydi gezinin z raporunda adamı devirdiğimiz yazardı.
  • çok konuşmaya gerek bırakmadan bir video ile anlatılabilecek durum.

trump'ın poposuna tekme atmak
  • kaçma şüphesinin içinin boşaltıldığı karardır. zaten uzun zamandır boştu da, biraz daha altını oyalım denmiş.

uzun uzun yazmıştım aslında; ama kimseye bir faydası olmayacak diye sildim.

faşizmin hakim olduğu bir ülkede, talimatla iş yapan militanların işgal ettiği kamu pozisyonlarının olduğu bir ülkede, üst mahkemenin ve hatta anayasa mahkemesinin kararını bile siklemeyen bir yargı düzeninin oluştuğu bir ülkede neden tutuklandılar tartışması çok yersiz.

tutuklandılar, çünkü;
    1) cumhurbaşkanını eleştirdiler
    2) odtülüler
    3) kendilerinden değiller
    4) mesaj verilmek istendi
    5) tutuklayana hesap sorulmayacak

yaa ama mahkeme kararı var, nasıl yaptılar? yaparlar, yapıyorlar ve yapacaklar... yukarıdaki maddelerden 3. sıradakinin kapsamına giren her insanı her an tutuklayabilirler. tutuklamak için gerekçe, hareket arayan bir düzende yaşıyoruz.

bize, bu tutuklanan gençler gibi düşünen herkese düşen iş ise, bu gerçeği, bu düzeni bilerek yaşamlarımıza ve söylemlerimize yön vermek.

mesela lgtb'yi sığ ve cahil bir şekilde ibne örgütü olarak nitelendiren, suçu ispatlanmamış ve hala suçsuz kabul edilen insanlara beyinsiz diyerek kendi çapsızlığı doğrultusunda hakaret eden trollümsü organizmalara hesap sorulmayacak. çünkü onlar bu düzenin safında yer alan basit piyonlar, militanlar.

bunu bilerek, akıllı hareket etmek önemli. mücadele edilmeli ama yöntemi iyi düşünülmeli...
  • az bile olmus. sen kimsin lan secilmis cumhurbaskanına hakaret edeceksin hadsiz!
    saygi duymayi ogreneceksiniz develer.
  • insanları istediğiniz kadar eleştirebilirsiniz. ama en alttan en üste kadar hiçbir kişiye yahut kuruma hakaret edemezsiniz. hak bilmez hukuk bilmez klavyenin başında cumhuriyet savcısı kesilen kesim, her benzer olayda ifade özgürlüğü naraları atıyor bunu anlamış değilim. herhangi bir diyalogda küçük bir hakaret duyunca iki katını edecek, belki de kafa göz girecek tipler, burada sanırsın pollyanna.. trupmın kicina tekme atmışlar da bilmem ne, bir tane güzel bir şeyini almayın sakın batının. sen cumhurbaşkanını envai çeşit hayvana çevir, üstelik bırak bunu yazı ile yazmayı, birebir yüzünü hayvan figürlerine çevir, sonra bunun adı ifade özgürlüğü olsun. kimse kusura bakmasın ama bu özgürlük naraları atanların çoğu kendisi olsa katlanamaz. cumhurbaşkanı gibi bir şahsiyetin katlanmasini beklerler. üstelik başına geleceklerden haberdar olarak böyle bir eylemde bulunuyorsanız sonucuna da katlanacaksınız kardeşim. okunu kuşanıp robin hoodculuk yapmaya kalkiyorsan, oku böğrüne yedinmi de aglamayacaksın...
  • sadece ülkemizde değil dünyanın neresinde bir devlet başkanına hakaret ederseniz tutuklanırsınız. haddini bileceksin arkadaşım sonra "neden tutuklandım" diye ağlamayacaksın. örneğin trump başkan seçildiğinde trump karşıtı gösterilere katılıp "fuck you" diyen binlerce kişi tutuklandı ve şimdi hapishanelerde çürüyorlar. hatırladığım kadarıyla trump'a fuck you ve aşağılık diyen robert de niro ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

link
  • sebebi neydi ki?

bakın şimdi benim anlamadığım nokta şu. beyefendi aslan kaplan kartal boğa gibi hayvan figürleri ile resmedilseydi ve pankartta herhangi bir yazı yazmasaydı övülmüş mü olacaktı? neden bir hayvan olarak çizilmek hakaret olarak algılanıyor? yani bu mantıkla ambleminde hayvan figürü olan spor kulüpleri sürekli kendilerine hakaret mi etmiş oluyorlar yani? mesela ana vatan partisinin ambleminde arı, doğru yol partisinin ambleminde at vardı. doğru yol partisine oy verenler at mıydı yani? ben anlamıyorum hayvanlık neden hakaret olsun ki? bu kompleksin sebebi neydi ki?
  • almanya rosenmontag karnavalından fotolar:

trump

merkel

putin

brexit

papa

bu arada ne açılan pankartta, ne de bu festivaldeki kuklalarda ince mizah öğesi yok denecek kadar az, sadece kıyas için yükledim.

yoksa, burada eleştirilmesi gereken, hem hangi ülkede yaşadıklarını unutan, hem de çok da komik olmayan bayatlamış bir karikatürü tekrar afiş yapıp mezuniyet töreninde gezdiren, öğrencilerdir.

sonuç olarak, bir siyasi figürü hayvan kafasıyla çizimi, belden aşağı çizimi, cinsiyet ve çiftleşme temelli hakareti vs. geçtim,

bizde, şu anki siyasi yapıyla, mahallenin muhtarını dahi, komiklik olsun diye ortadan ayırıp, etiyle kemiğiyle, şöyle çizsen, yine başını derde sokarsın.
  • ben 2000-2005 arası odtüde okudum. rahat rahat içki içilebilen hatta satılan bir okulken önce bunu yasakladılar, sonra bahar şenliklerini değiştirdiler. fakat mezuniyet pankartlarına müdahale edilebileceği aklımın ucundan geçmezdi. çok üzgünüm
hesabın var mı? giriş yap