• bu durum bir süredir böyle. ne yazık ki yeni bir şey değil.

şahsi görüşüm yetersiz sayıda test kiti olduğu için ve öncelik cumhurbaşkanı ile iletişimde olan kişilerin periyodik olarak test yapılabilmesi olduğu için covid'li hasta ile teması olan ancak semptom göstermeyen kişilere yapacak test kiti bulamıyoruz. sayılarla ilgili olduğunu sanmıyorum.

yatacak yeriniz yok...

tanım: kağıt israfı bir başka belge.

edit: başlık sahibi arkadaş ilk entry'sinde 4-5 satırlık "semptom göstermeyen kişilere artık test yapılmayacak." tarzı bir entry girmişken ben de üstteki entry'mi girmiştim. şimdi görüyorum ki başlık sahibi arkadaş editle uçmuş*. çok doğru ve yerinde şeyler söylemiş.
  • bugün ne yazalım?

yaz lan 2843 vaka 77 vefat yaz. bugün de böyle olsun.
  • test yok, vaka yok. misss.
  • virüse karşı mükemmel bir kozumuz daha var: test yapmamak!
    t: bir genelge.
  • covid'liye bakan ama semptom göstermeyen hemşirelere bile test yapılmıyor.
    tanım: beni şaşırtmayan genelge.
  • bu daha ne ki? test yapılsın diye gönderdiğim vakaya (ateş, öksürük, ciğerlerde yanma), mükemmel tıp fakültelerimizden mezun olmuş, süper deontolojik bilgi ile donatılmış kızım yaşındaki doktor, elmasını soyarken, test yapmak yerine fırça atar covid şüpheli vakaya: "sen niye buraya geldin ki? ayıp değil mi işi gücü olmayan herkes hastaneye gelirse olur mu hiç?"

yahu ben gönderdim, bir doktorum ben. hiç değilse beni dikkate al. veya elimizde test kiti yok de. makul bir açıklama ile gel.

işte bu kafadaki insanlar tıp fakültesinden mezun oldu. ben de şaşırıyordum neden son yıllarda milletimizde bir doktor öfkesi gelişti diye. vatandaşı bırak, ben doktor olarak öfkeleniyorum böyle memur kafalı doktorlara.

ha, devlet memuru olmayı kabul edip, devlet kendisine ne emrederse yerine getirecek kafadan zaten doktor olmaz. devlet test yapma dediğinde, tıbben gerekli olduğu halde covid testi yapmayacak doktor, yeminini çiğnemiş doktordur.

ama memurlar zaten hep öyle değil midir ki zaten? emir demiri keser derler, zaten istifa edemekleri görevlerine devam ederler.

çok değil, daha bu hafta covid geçirdiğini bilen bir doktor hanım halk otobüsüne biner, pişkin pişkin telefonda arkadaşına covid olduğunu söyler. vatandaş haklı olarak isyan edip, otobüsten inmesini isteyince, "ay ben sizin için kovid oldum, siz inin otobüsten" ajitasyonu çeker.

vay ki ne vay.

artık diğerleri de devletin genelgesi var, bulgunuz yok, veya bulgularınız beni tatmin etmedi, size kovid testi yapamıyoruz der.

nerede kaldı pandeminin daha çok test yapılarak kontrol altına alınabileceği iddiası. yorulduk artık değil mi? veya artık zaten kontrolden çıktı, tüm toplum bu hastalığı geçirecek, bari hastanelerdeki iş yükünü azaltalım da, çok ağır vakaları kurtarmaya enerjimiz kalsın itirafı mı bu?
  • yeni olmayan durum. zaten yapılmıyordu ki . bir akrabam covid'den 4 gün hastanede yattı aynı yatakta uyuduğu eşine test yapmadılar :) 3 ay önceydi bu olay bir de. si her temaslıya test yapılıyor mu sanıyordunuz yoksa
  • skandal gibi genelgedir. kimlerin eline kaldık yarabbi. hakikaten çok fena sınanıyoruz. en sonunda aklımızı kaçıracağız bunların umursamazlığı yüzünden. biz ne günah işledik ki bunların dönemine denk geldik. resmen kaderimize terk ediliyoruz. demek ki ölüp gitsek bunların umurunda olmayacağız. ama sorsanız salgınla en çok mücadele eden onlar. bugüne kadar ne adamakıllı bir şekilde vakaları açıkladılar ne de ölü sayılarını. allah, sonumuzu hayırlı etsin.
  • semptom göstermeyen temaslılara test yayılmayacakmış.

yanı temaslı kişi semptom göstermiyorsa taşıyıcı olup olmadığını bilemeyecek.

bu genelgeden sonra oluşacak bulaşma vakalarının en büyük sorumlusu sağlık bakanlığıdır.
hesabın var mı? giriş yap