• hala petshoplardan can satın alan bir adet rezilin yer aldığı rezalet. değil bir can, mama kabı bile almayın şu amına koduğumun dükkânlarından.
  • adam sanki iphone almış, arıza yapmış da ücret iadesi istiyor.

garantili kedi satıyorlar vay anasını. can lan o, sen ne kadar canlıysan o da o kadar canlı. sene olmuş 2016, petshop'tan hayvan 'satın' almak da nedir?

hayvanseverseniz gidin sokak hayvanı besleyin.
  • siktir git, başka yerde zırla. kediciğe çok üzüldüm.senin gibiler yüzünden satılıyor o hayvancağızlar.
  • pet shoplar para kazandığı sürece o canların çektiği acılar bi ti ri le mez!!!

başka bir kedi vererek telafi etmek? senin çocuğun hastanede ölse başka çocuk teklif etmelerinden farkı ne bunun? veya çocuğun öldüğü için hastaneden tedavi parasının iadesini istemekten farkı ne bunun?!

bir kedi sahiplendim neredeyse bir ay olacak. rengarenk, dünyalar tatlısı, sırnaşık mı sırnaşık, iyi huylu, tatlı yüzlü bir tekir yavrusu benimkisi. bir sahiplendirme sitesinden yana yakıla sahiplendirmeye uğraşan çok tatlı bir kadından sahiplendim. geceleri gelip karnımda yatıyor, mutlu olunca yüzümü yalıyor. cins kediyi karakteri için mi alıyorsun? alma kardeşim bak tekirler de çok uysal çok tatlı olabiliyor. yapmayın işte yedirmeyin şu canilere para falan.

yapılabilecek bir çözüm de yok kardeşim, nasıl insan tacirinden köle alsan ve o köle olsa yapılacak bişey yoksa bu da neredeyse aynı hesap. bir canı para karşılığı satmak hem kanunsuzluk hem caniliktir!
  • oğlum kedi hakkında garanti falan muhabbetleri mi oluyormuş pet shoplarda.vay anasini avradını sikeyim kanım dondu yeminle.aklıma direk köle ticaretleri geldi.baba sokaktan alın barınaktan alın la kedinin köpeğin senden benden ne farkı var.onlar biraz insan, biz biraz kedi köpek.alınıp satılma neymiş.
  • arz talep meselesi kardeşim: sen talep etme ki, onlar da arz etmesin.
    o hayvanlar gümrükten açık artırmayla sınırlara girmesin.
    sen alma ki, o da ölmesin!
  • adam, zenci mahallesine girip tum zencilerin anasini sikeyim diye bagirmis resmen. oyle bir rezalet. saatten dolayi az linc olmus. bugun gerisi gelir sanirim.
  • ibret.

miladi 2012 senesinde 11 yasindaki oglum siyami'yi, bobrek yetmezliginden oturu kaybettik. kendisini, yavruyken alan ve el bebek gul bebek bakan bir aileden 2001 yilinda sahiplenmistik, o donem eski sahibinin esi ciddi bir hastalik nedeniyle tedavi gormek zorunda oldugu icin ici kan aglayarak onu sahiplendirmek istemisti. onu kaybettikten 1 ay kadar sonra kardesimin veteriner arkadasi, sahiplenilmesi gereken bir disi, bir erkek ve 3 de siyam yavrulari oldugunu soyledi. annede kan kurdu var, biz klinikte bakiyoruz kedilere bir an once sahiplenilseler iyi olur dedi hekim. yalova'dan kalkip buyukcekmece'ye gittik ve 6 haftalikken sirin'i getirdik. anne sutu ikamesiyle biberonla besledim. daha sonra diger yavrularin ve anne ile babanin da sahiplendirildigini ogrendik, cok sevindik.

2013'te komsu, kucuk bir yavru kedi almak istedi, bir ablamizin zuccacite dukkaninda baktigi anne ve yavrulardan birini getirdiler, ertesi gun de "ay ben bakamiiciim" deyip geri gondermeye kalkisinca da o sirada denk gelen annem gordu, kanima dokundu o hayvancigi geri gondermesi deyip 2. kedi olarak aldi. 1 ay sonra camdan kacip, araba carpinca, diger kardesini almak icin gittik, bufe isleten bir aile bakiyormus kardesine. cok iyi oldu geldiginiz, sezon bitiyor biz bakamayacaktik dediler, aldik ve hala bizimle.

2015 ocak ayinda deli gibi kar yagarken annemle evde otururken disaridan duyulan canhiras yavru kedi miyavlamasini duyan, evdeki 5 kedi arti 1 kopekle birlikte evinin balkonunda bakip iyilestirdigi, sahiplendigi, kisirlastirip kurtardigi kedi sayisini hatirlamadigim kardesim, kediyi aldi, eve getirdik ve bizimle.

6 haftalik civarindayken annesini kaybedip olmek uzereyken bahcede buldugum seker bizimle.

annemin 5 haftalikken buldugu tekir bizimle.

bak arkadasim. ben burada sana kufur savurmayacagim, belli ki niyetin iyi. fakat pet shop'larin su sartlar altinda canli hayvan ticareti yapmasinin onune gecmek lazim ki sosyal medyada yillardir dile getirilen bir konudur. bunu onlemenin tek yolu da hayvani satin almamak. oradan alinan her hayvan bu degirmene su tasiyor. tum shop lari yargilamis olmayayim, hayvanlara dogru duzgun bakan yerler de vardir mutlaka fakat azinlikta olduklarina kalibimi basarim. is bir kere ticarete dokuldu muydu o isten hayir hasenat gelmez.

hayvan sahiplendirme mevzusunda da internette dikkatli olunmasini oneririm, turlu cesit niyet var zira. iyice arastirin, gerekirse sherlock'a baglayin.
  • kediye üzülsem de, bu pet shopların hala evcil hayvan satabilmesinin tek sebebi alanların olması. doğal olarak kedinin ölmesinin sorumlusu sadece pet shop çalışanları değil, aynı zamanda oradan alışveriş yapan yazar ve kız arkadaşıdır. o yüzden yazara gram sempati beslemiyorum.

ha bu olay duyulsun, büyüsün, pet shoplara ilgi azalsın, evcil hayvan satışı yasaklansın... diye olumlu oyladım ki debe'ye girsin. ama dilerim ki evcil hayvan satışı yapanların ve buna çanak tutan müşterilerinin de burnundan fitil fitil gelir.
  • (bkz: petshoplarin bizzat kendisinin rezalet olması)

ayrıca sebebi ne olursa olsun bir petshopa girmek bile rezalettir.

anlaşmalı veteriner mı dedin... ahaahaha..
hesabın var mı? giriş yap