şükela:  tümü | bugün
 • sözlüğün genelinin zihniyeti belli de bugün türk milletine diline dinine ve kültürüne ayrıca ve aşırı bir saldırı görüyoruz. bir taraftan iç anadolu çomarı başlığı altında türk milletinin diliyle ve kültürüyle dalga geçilip insanlara kimliklerinden ötürü edilmedik hakaret bırakılmazken bir tarafta ezanla ilgili bir başlık üzerinden dinine nefret kusulmakta ve yine bir yoğunluk görünmekte.

  ben bu sosyal mühendisliğin birileri tarafından bilerek yapıldığını düşünüyorum amaç kamplaşmayı artırmak olabilir birileri başlıkları açıp tartışmaları başlatıyor bir ayak takımıda ellerinde bir avuç tuzla hıyarın peşinden koşuyorlar toplumun dini ve milli bütün değerlerine hakaretler saçılıyor. una bu şekilde bu kadar müsade edilmesi yazık ne diyeyim eğer sözlük yönetimi samimiyse bu rezaletin sözlük kurallarına aykırı olduğunu bilir ve nefret suçu işleyen yazarları uçurur.

  çünkü sözlükte sözde nefret suçu yasaktır ben burada o başlıklarda türkler ve islamiyet hakında yazılanları kopyalayıp türkler yerine ermeniler rumlar müslümanlar yerine yahudiler yazsam nefret suçundan uçurulurum bunun örneklerini gördük. o zaman nefret suçu yasaksa türklere ve müslümanlara karşı olanlar da yasak olmalı. hakaret edenler tespit edilip uçurulmalı.

  edit: gerizekalı taklidi yapan ya da cehaletine mani olamayanlar için ekleyeyim nefret suçu ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde suçtur sözlükte de sözde suçtur bu bir. burada nefret suçu iddiam sadece başlıklarla değil içlerindeki entrylerle ilgilidir hem cahil hem yobaz olup hem temel felsefe dersi vermek insanı sadece rezil eder. ayrıca olayın akp ile ne alakası var anlamadım akp bir yanlış yapıyorsa sözlük yönetimi de mi yapma hakkına sahiptir yani? yoksa sözlüğü de akp mi yönetiyor? gördüğüm kadarıyla alakaları bile yok burada alenen nefret suçu işleniyor ve bu bir millete karşı serbest tutulup geri kalanına karşı yasaklanıyor bu nedir ben bunu soruyorum.
 • kısa özet: (bkz: ak parti döneminde gerçekleşmiştir)

  uzun versiyon:
  sebebi ülkenin yönetilme şeklidir. nefretten beslenen bir iktidar halkı da farklı konularda kutuplaşmaya itecektir ve itmiştir.

  kimi din konusunda kutuplaşır, kimi sarışınlara sarar, kimi partizanlık peşinde kimi zengin - fakir kavgasında. kendimi asla konu dışı bırakamam bende de durum bu. başlığı açan yazar da kendi hayatını ve ya entry'lerini gözden geçirir ise benzer durumla karşılaşacaktır.

  (bkz: ekşi sözlük yazarlarındaki zengin insan nefreti) başlığında bahsetmiştim bu durumdan. oradan alıntılıyorum:

  --- spoiler ---
  bugün (olmayacağını düşündüğüm) iç savaş muhabbetleri gerçekleşse kimin kime dalacağı belli değil. adamı ortak x'de buluştuğun için korumaya kalksan y'ler uyuşmuyor diye vurmak zorunda hissedeceksin. toplumun resmen genleri ile oynandı, nefret biriktirip gerektiğinde nefretle çalışan bir ruh haline büründük.
  --- spoiler ---
 • yine temel felsefe eğitiminin eksikliğini belli eden bir başlık.

  1 - hakaret etmek suçtur.
  2 - saygısızlık suç değildir.

  "sabahın köründe bağıra bağıra okunan arapça cümleler" ifadesi hakaret değildir. hatta tam aksine tümüyle rasyonel bir tanımlamadır. fakat elbette bu, alışık olduğunuz düzeyde bir saygı göstermemektir. başkasının kutsalına kitlelerin beklediği düzeyde saygı göstermemek tc yasalarına göre suç değildir. bu kutsal, islam dini de olsa türk milletinin dili ve kültürü de olsa böyledir.

  edite edit: bir suçun nefret suçu olabilmesi için din, dil, milliyet, cinsel yönelim gibi kimlik tanımlamaları üzerinden dışlayıcı, ötekileştirici şiddet eylemi taşıması gerekir. "iç anadolu çomarı" ifadesi ile "afedersin ermeni" ifadesi aynı etik seviyededir.

  "kutsalımıza saldırıyorlar" marjinal sağcı grupların şiddete davet amaçlı epeyce kullandığı pek bilindik bir haykırıştır.
 • peki dünyanın hangi ülkesinde o ülkeyi oluşturan milletin dinine kültürüne diline hakaret eden insanlar o milletten oy alıp iktidar olabilirler? iktidar bir hata yapıyorsa bunu engellemenin yolu türk milletine hakaret etmek midir? şimdi birbirimizi yemeyelim ben gğneydoğu bilmem nesi diye bir başlık açıp oradaki insanların dillerinden kültürlerine her özelliklerine hakaret etsem herkes bir coğrafyadan değil kürtlerden bahsettiğimi anlar çünkü orada yaşayanların çoğunluğu onlardır iç anadolu çomarı başlığının da hangi milleti hedef aldığı yalandan eşek taklidi yapmayan herkes için açıktır.
 • aynı duyarlılığı atatürk ve cumhuriyet’e edilen hakaretler için de bekliyoruz dedirten rezalet.

  dinimize küfrediyorlar diye ortalığı ayağa kaldıran kişiler nedense atatürk’e, cumhuriyet’e 7/24 yapılan saldırılar için ölü taklidi yapıyor.

  iki yüzlülüğü bıraktığınız gün tüm sorunlar çözülecek.
 • (bkz: ifade özgürlüğü)

  (bkz: şimdi siktir git)

  edit: hahah gerizekâlı nefret suçundan habersiz konuşuyor. dünyada ifade özgürlüğünün beşiği olan amerika'da ırkçı söylemlerde bulunmak bile yasal çünkü ifade özgürlüğü bunu gerektirir. nefret suçu bu tür şeyleri eyleme geçirdiğin zaman gerçekleşir. en ufak sözlü eleştiriden/hakaretten ötürü nefret suçu doğmaz, en azından gelişmiş ülkelerde böyle. bizde kutsalım da kutsalım fetişi olduğu için çeşitli kavramları koruyan saçma sapan kanunlar var. isteyen ataürk'e de muhammed'e de hakaret eder, suç olmaması gerekir ama bizde ne hikmetse alıngan milyonlarca kırılgan pıtırcık insan olduğu için anında "ama benim kutsalım!1!1!!1! nefret suçu!!11!!1" diye ortaya atılıyorlar.

  eğer başka birinin laflarından ötürü kendi kutsalınızın zedelendiğini düşünüyorsanız, tekrar bir iç muhasabe yapın derim çünkü kutsalınızla ilgili güvensizlikleriniz olabilir. mesela bu başlığın sahibi çok yüksek ihtimalle deistler sapık ve ahlâksızdır beyanını haklı bulan tayfadandır.
 • (bkz: afedersiniz ermeni), (bkz: biliyorsunuz alevi) bu durumun sorumlusunun kim olduğu hakkında söze gerek yok.
 • olmayan rezalet, düşünce özgürlüğüne katlanamayan çomar hezeyanı.

  aynı hassasiyeti ''milletin amına koyacağız'' diyenlere de göstermişsindir umarım çomar kardeş. ya da birileri her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alırken...
 • 10/10 rezalet puanı.

  milli ve manevi değerlerin bu kadar küfre uğramasına sözlük göz yummamalı. bu güne kadar ifade özgürlüğü kisvesi altında her türlü hakaret yapıldı ve yapılıyor.
 • atatürke ve cumhuriyete de bu kadar organize ve yüzlerce entryle ve bu derece köpekçe bir saldırı olursa bir de o köpekler sözlük yönetimi tarafından sözlüğün kurallarını çiğnedikleri halde harekete geçilmezse o konuda da yönetimi eleştiririz merak etmeyin.

  yalnız türk milletine kültürüne diline ve dinine düşmanlık edenlerin karşısına atatürkü ve cumhuriyeti görmek atatürk ve cumhuriyete de en büyük hakerettir cumhuriyet eğer türk milletinin dinine diline kültürüne buradaki köpekler gibi düşman bir şey olsaydı değil 90 yıl 9 ay hayatta kalamazdı merak etmeyin hemen kamplaşmanın bir tarafına cumhuriyeti ve atatürkü koymayın o yüzden. hadi bakalım şimdi ilkeli ve dürüst ollım hep birlikte.