• (bkz: korkmabagla)
  • bir fikri olmayan insanların hayır demeye değil oy vermemeye yönlendirilmesi gereken referandum. kendi oyu için hayırcılara evetçilere bakması gerekenin, ülkenin geleceğini tayin etmede sözü olmamalı.
  • evet çıkarsa, türkiye'nin parçalanması yönünde hiçbir engelin kalmayacağı referandumdur.

bir ara bankalar, "altın hesabı açıyoruz" diye vatandaşın yastık altındaki altınlarını sisteme çekmeye çalıştı. sistemin gazeteleri ve televizyonları, "altın hesabı zirve yaptı", "altın hesapları kabardı" gibi laflar üretti! tulumbada su bitmişti ama vatandaş altınını vermiyordu... 15 temmuz'dan sonra, dövizini de vermedi!

mehmet şimşek maliye bakanı iken türkiye'nin 490 ton olan altın rezervinin 450 tonunun, ingiltere merkez bankası bank of england'da emanette olduğunu açıklamıştı. elde kalan son devlet varlıklarının, 'varlık fonu' adı altında elden çıkarılmasının, 450 ton altın olayıyla bir ilişkisi var mıdır? türkiye'nin 400 milyar doları aşan dış borcu karşısında 450 ton altın, devede kulak bile değil! proje daha büyük aslında. merkez bankası döviz rezervi denilen paralar da ingiltere'ye gönderiliyor.

yabancılar bizden aldıkları 112 milyar doların, 80 milyar dolarını hazinemize ve borsamıza sıcak para olarak yatırır; bizim paramızla havadan yüzde 22 faiz alırlar. bu hükümet geldiğinden beri bu yolla, (2007 yılına kadar) sıcak paraya yaklaşık 90 milyar dolar faiz ödedik. işte bu faizlerle, yani hiç para koymadan yabancılar bankalarımızı ve diğer önemli kuruluşlarımızı satın aldılar. almaya da devam edecekler. bu sebeple, ülkemize rekor derecede yabancı yatırımcı geldi.

türkiye bu döngü içinde kendi parasını kredi olarak kullanmak için 60 milyar dolara köklü kuruluşlarını sattı! varlık fonu'na devredilen kurumların, 2,233 milyon metrekare hazine arsa ve arazisi de var. sadece kurumlar değil, vatan toprağı da ipotek gösterilip borç alınacak. satılacak vatan toprağı, türk ordusunun suriye'de fırat kalkanı operasyonuyla kontrol ettiği azez-cerablus-el bab üçgenindeki topraklar kadar... ayrıca yabancıların türkiye'de satın aldığı mülkler, bundan çok fazla!

vahim iddialar şöyle:
    * ekonominin çarkları durdu. dolar zirvedeyken "kaynağı belirsiz" 5 milyar dolar geldi. peyderpey en yüksek fiyattan bozuldu.
    * türkiye'nin çok büyük bir sanayi şirketinin, çinlilere 3 milyar dolar'a acilen satılması için büyük baskı var. sebep, acil döviz ihtiyacı!
    * yine yurt içi ve yurt dışında çok sayıda üretim tesisleri olan bir grubun yabancıya satılması baskısı var. satılacak, ancak yarı fiyatına katar fonuna satılması için baskı yapılıyor.
    * referandumdan hemen sonra, katar'dan ilk plânda 10 milyar dolar gelecek!
    * merkez bankası hisseleri de satılacak. 3-4 yıl içinde, osmanlı'nın son dönemindeki gibi türk parasını yabancılar basarsa hiç şaşırmamak lâzım!
    * köprüler, barajlar ve otoyollar da satılacak!
    * şehir hastanelerinin yapımıyla, şehir merkezlerindeki değerli tüm arazi ve binalar varlık fonu'na devredilerek satılacak.
    * vakıfların elindeki bütün mallar, araziler, fona devredilip satılacak!
    * yurt dışındaki rüşvet ve uyuşturucu kaçakçılığından edinilmiş kara paraların türkiye'ye getirilerek yıkanması sağlanacak. (başladı bile.)
    * referanduma ekonomik sıkıntı içinde gidilmesin diye piyasalara para pompalanacak!
    * yabancılara konut satışında türk vatandaşları %18 ve ek olarak %8 vergi öderken, yabancılar %0 yani hiç vergi ödemeden ülkemizde tehlikeli boyutlarda konut sahibi olabilecekler. ilgili açıklama yeni yasada kdv kanununda 4. maddeye eklenmiştir.
    * türk ekonomisinin bütün çarkları, yurt dışında (katar'da) tutulan ve rüşvetle edinilmiş yaklaşık 200 milyar dolar'la ele geçirilecek ve "ingiltere güdümlü halifelik" bunun üzerine bina edilecek! türkiye'nin satılmasına, "evet" denilebilir mi?

bunun dışında, uluslararası tahkim kabul edilmiş olduğu için, satılan kurumların ve vatan toprağının parasıyla bile geri alınması zor!!!

not: bazı eklemeler dışında yazının tamamı yeniçağ gazetesi yazarı arslan bulut'a aittir.
  • sırf hayır diyenleri terörist ilan etmeye çalıştıkları için bile hayır denilebilecek referandum. ancak hayır diyebilmek için o kadar güzel sebeplerimiz varki bundan dolayı hayır demeye bile sıra gelmiyor.
  • görüyorum ki bu ülkede hala umudunu yitirmemiş insanlar var. ben ülkem adına yaşamayı çoktan bıraktım. değer verdiklerim ve ilkelerim uğruna yaşıyorum sadece. herkesin düşüncesine saygılıyım. lakin bu seçim acep neye care olacak ki gidip tercihimi yapayım? hayır diyenleri anlamak zor değil. ama evet diyenlerin vadedilenle oyladıkları arasında bir ilişkinin var olmadığını görmeliler. kararname ile yönetilen bir ülke durumunu kim ister anlamış değilim? bildiğiniz ohal koşullarının devamlı hale gelmesi. tabi şöyle de bir fark var ohalde çıkan kanun hükmünde kararnamelerde bakanlar ve başbakanın imzası, sorumluluğu ve uzlaşı çalışmalarının bir bileşkesi varken referandum ile getirilmek istenen partili cumhurbaşkanının kararname yetkisi ile bu imza ve sorumluluk tek şahsa indirgenmiş olacaktır.
  • ıddasi olsa butun parami evet cikacagina basarim.
  • 4 yili once ulkeden ayrilmis, ileri demokrasi ve yuksek refah seviyesinin ne oldugunu gormus biri olarak tabiikide hayır diyecegim referandumdur. beni daha cok uzen, sinirlendiren konu ise, avrupa'da yasayan turk nufusunun buyuk cogunlugunun evet diyor olusu. yani sen kalk gel, cebin para gorsun, ev al, araba al, colugun cocugun iyi egitim alsin, en iyi saglik hizmetinden yararlan, ozgurlukler ulkesinde yasa, gercek ileri demokrasinin tadini cikar; sonrada kendi ulkende dikta rejimini savun. yok arkadaslar, bu isin bol protein yemekle bi ilgisi yok. comarlik kalitsal olsa gerek.
  • hala yok sistemmis, ne getirirmis ne goturürmüs lafı yapanlar var. yahu işin mihmandari recep tayyip erdoğan. 15 senede hangi hayırlı işi yapmış ki bunu hayırlı yapsın?
    sözde darbe anayasası degistirecekler. yönetim ile ilgili 18 madde var. hep kendilerine yontmuslar. özgürlük ve demokrasi nerede? refah seviyesi?
  • etrafımdaki hatırı sayılır sayıda ağır akp linin hayır diyeceğim veya sandığa gitmeyeceğim demesi beni umutlandırmaktadır. çok az farkla hayır çıkabilir.
hesabın var mı? giriş yap