• burada doğa da aktivite yapmayan yada ilgisi olmayanların boş boş konuştuğu başlığa gönmüş.
    neymiş o kadar personel boşa yoruluyormuş falan o personeller bunun için para alıyorlar.
    tırmanış yapan arkadaşlar bence hava durumunu göz ardı ettiler yağış varken gitmeleri gereksiz bir davranış.
    umarım bulunurlar.
  • sabah 6 da yürüyüşe başlayan arkadaşlarımız,
    birçok kaynakta akşam vakti deniyor aslında akşam kayboldukları netleşmiş sadece, gece 3 gibi istanbul'dan yola çıkıp sabah 6 da zirve yürüyüşüne başlamışlar hedefleri öğlen en geç dönmek olduğu için yeterli teçhizatları yok gecelemek için, zaten son sinyal 14.20 civarı mert'ten alınıyor

dilerim vergiler gidiyor, instagrama foto atacak vs yazan arkadaşlar bir gün bu arkadaşların yakınlarıyla empati yapmak zorunda kalmaz
    mutlaka bu arkadaşların hataları, eksikleri var ama iyi ki kurtarma ekipleri ve gönüllüler sizinle aynı zihniyette değil
    he siz ve çevreniz çok mükemmel insanlarsanız ve bu güne kadar hiç yanlış karar vermediyseniz, sizi tebrik ederiz başka da diyecek bir şey yok

herkes kendi vicdanından sorumlu
  • bulunmalarını dört gözle bekliyorum.
  • güzel haberlerini beklediğim dağcılardır
  • muazzam üzücü bir durum.

inanilmaz kederlendim, ah be cocuklar ah be. nasil bu kadar soguklarda böyle cikarsiniz yola. cocuklarin annesi, babasi perisan olmuslardir.

son yayinlanan video kaydi ile görüldügü üzere cok kücük 20-30l arasi cantalari bulunuyor ve cantalarin ici de oldukca bos gibi. bu da onlarin hic bir ekipmanla gitmediklerini gösteriyor. dolayisi ile erzaklari cok kisitli ve en önemlisi geceyi gecirmek üzere hic bir ekipman yanlarinda bulunmuyor.

büyük bir sans eseri ile hayatta kalmalarini dilemekten baska bir sey söyleyemiyorum.

bu tür kis aktivitelerini, esasen tüm aktiviteleri tecrübesiz kücük gruplar halinde yapilmamasi gerekiyor. özellikle kis icin, günü birlik dahi olsa, olasi her türlü aksiligi göze alarak, fazladan agirlik tasima pahasina, en kötü seylerle karsilasmaya hazirlikli olmak icin mutlaka geceyi gecirebilecek tertibat en azindan iyi bir uyku tulumu, su yalitimli bivak tertibati yaninda bulunmasi gerekir. bu bile yeterli degildir ama acil durumlar icin muazzam bir destek olacaktir.
  • kendi canlarını ciğerlerini köpek kovalasa köpeği çekip vuracak adamlar kalkmış doğal seleksiyondan bahsediyor.
    breh breh breh.

sağ salim bulunmalarını dilediğimiz insan evlatlarıdır.
  • umarım sağ salim bulunurlar.

yalnız, bu arkadaşların uğraşısını gereksiz bulup arama kurtarma faaliyetlerini eleştiren kişi sayısını görünce insan nasıl bir ülkede yaşadığını daha iyi anlıyor.

bunlara kalsa hiçbir hobin, uğraşın, meşgalen olmasın zaten. dağcılık? ne gerek var, amınakodumun artisti.. bisiklet? ılık götlü entel.. motosiklet? allah belanı versin, geber. müzik, dans, tiyatro, edebiyat? batı özentisi orospuçocuğu.. böyle sürüp gider bu..

bunların okul-iş-ev-çoluk çocuk-emeklilik döngüsündeki sıkıcı hayatlarını birebir yaşarsan senden kralı yok ama, ne kadar boktan hayat yaşadıklarını hatırlatacak bir faaliyet yapıyorsan tehdit olarak algılayıp ölesiye nefret ediyorlar senden.

hayır, eskiden de vardı bu tür insanlar ama, en azından çıkıp böyle ulu orta fikir beyan edecek imkan ve cesaretleri olmadığından varlıklarından haberdar değildik. sosyal medya sağolsun, bu bakımdan çoğumuzu titretip kendimize getirmiştir sanıyorum.
  • bu işte bir iş var
  • sürekli başlığı açıp yeni güzel haberler beklediğim dağcılardır.

ama cidden akıl alır gibi değil bu davranışları. iki kişi sadece mont ve sırt çantaları ile uludağ zirvesine çıkmayı planlamış olamazlar. üstelik havalar bu derece bozukken.

belkide biraz yürüyelim dediler. amaç zirveye çıkmak değil ama biraz dağa tırmanmak olabilir. orada da birden tipi yada sis bastırınca yönlerini kaybedip geri dönememiş olabilirler. ama cidden ne psikolojide olduklarını düşünmek bile istemiyorum. allah yardımcıları olsun.

biz şuan bursa’da bile donuyorken onların uludağ’da üç gündür dayanmış olmaları imkansız. bu durumda iki ihtimal var. ya sığınacak bir yer buldular mağara vs yada ikinci ihtimali düşünmek bile istemiyorum.
hesabın var mı? giriş yap