• öncesi kilise olup sonradan cami olan ibadethaneyi müze yapan bizzat atatürk'tür. ne büyük adammış. büyüklüğü kinsizliğinde zaten.

ben olsam sırf buradaki ak-itleri çıldırtmak için 2 haziran 2017'de kiliseye çevirirdim tekrar.
  • ülkede cami kalmadı ya ve ibadet aşığı toplumuz ya gözümüzü oraya diktik. bırakın müze olarak kalsın. bunun aynısını hristiyan kesim yapsa söversiniz adamlara.
  • onu açacak güç bu ülkede bulunmaz
  • sırf, kendimi zeki hissetmek için o topluluğun arasında bulunucam. bekle beni ayasofya.

"yan tarafında sultanahmet var. önce orayı bir dolduralım. ondan sonra gerisi gelir"
    -rte-
  • inşallah açılır. en ön safta şahitlik ederiz
  • böyle bir durumda o muhterem cemaat anı (!) olarak her cuma bir taş, bir kiremit çalar, bir kaç hafta sonra aya sofya'yı parça parça halde kimi cemaat liderlerinin tekkelerinden toplarsınız.
  • tayyip ortaköy camii'nin resterasyon sonrası açılışında ne dedi? "önce etrafındaki camileri her vakit namazında doldurup taşırın ki açalım". sultanahmet camii dolup taşıyor mu her vakit namazında? adamınız sizi sattı. ha bakar 2019 başkanlık seçimleri sırasında iş sallantıda o zaman yapar.
  • zamanında bu tür söylentiler yayıldığında yunanistan'dan ve ortodokslardan tepkiler ve tehditler gelmişti o zamanın siyasi organlarıda bu tür haberleri yalanlamıştı (ayasofyayla alakalı) ayasofyanın tekrar ibadete açılmasının ibadet yapıcak yermi kaldı diye bu tür kısır döngüye bağlamamak en doğrusu olur eğer açılırsa bu bir siyasi mesajdır. eğer akparti ayasofyayı ibadete açılırsa toplumda özümüze dönüyoruz osmanlı dirildi geri döndü şeklinde algılanıp yayılacaktır yunanistan gibi ortodoks kiliselerinden gelecek tepkiye hükümet sert bir şekilde vereceği tepkide ak partinin türkiyede milliyetçilik ve siyasal islam tabanını dünyada ise islam çevrelerince popülüterisi artacaktır kuşkusuz (bkz: one minute)'daki gibi aynı çevrelerden destek görücektir
hesabın var mı? giriş yap