• yanıltıcı başlık diyenlere soruyorum özgür demirtaş da mı yanıltıyor milleti? kaldı ki vadeli diye yazdık altta. başlık sınırı diye bir şey var uzun uzun 20 nisan 2020 mayıs vadeli wti amerikan tipi ham petrolün varil fiyatının 8 dolar olması mı yazacaktık?

moderasyona rica: (bkz: petrolün eksi fiyata inmesi) bu başlıkla birleştirin lütfen artık durumu bu başlık karşılamıyor.

gün içinde daha da düşmez dedikçe düşen petrolün şaşırtıcı durumu. (amerikan tipi ham petrol usoil)

günlük %58’lik bir değer kaybı var şu an ve en düşük 7.65’i görmüş.

tradingview

tarihi edit:99 cente kadar inmiştir.

tarihi edit 2: 16 cent

ebesinin hörekesi edit: 0 dolar görüldü

heyt yavrum heyt edit:-1,43 dolar evet eksi

rekor -3,70 dolar

-7.23 ben yoruldum paydos

görsel

-11.42 an itibariyle bloombergte

-40.08’e kadar indi öhh

not: vadeli piyasa olduğunu biz de biliyoruz 500 defa yazmanıza gerek yok tarihte ilk defa görülmüş bir durum başlık açıp bu kadar yaygara koparmayı hak ediyor bence. haziran vadesinde de aynı şey yaşanınca görürsünüz.
  • yok daha neler
  • 147,50 den 8 dolara . bunun iki açıklaması var. ya soğuk füzyon bulundu yada medeniyet bitti
  • bugün tarihe gayet yakından tanıklık etmiş oldum . evet (bkz: buy)'daydım.
  • büyük bir çukur açıp depolamayı düşünüyorum mümkün mü.
  • rusya batana kadar amerika petrol fiyatlarını düşürecektir, yada buralarda kalacaktır.
  • 4 dolar oldu
  • amerikan tipi ham petrolün (usoil) fiyatı 3,90 doları gördü az önce. insan gördüğüne bile inanamıyor. neler oluyor böyle?

ekleme: insanlık tarihinde ilk kez bir emtianın fiyatı (vadeli kontratta da olsa) ilk kez eksi (-) oldu. nymex petrolün fiyatı -40 küsurları gördü. (20 nisan 2020 pazartesi gününü tarihe ve hafızanıza yazın. biz bunu da yaşamıştık, diyebileceğiniz en garip ekonomik veridir bu.)

ekonomi üzerine yayın yapan tv kanallarındaki ‘dahi’ yorumcular, -40 da olsa bize etki etmez, deyip akp’li cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’ın liderliğindeki siyasal islamcı iktidarın halka yansıyacak bir pozisyon alamayacak olmasını normalleştirmeye çalışıyorlar. örneğin +400’e yükselseydi, bu kadar rahat davranıp, bize etkisi olmaz, diyebilecek miydiniz ‘dahi’ abilerim-ablalarım?

yalnız mayıs 2020 kontratlarından sonrakiler +20 dolarlardan işlem görüyor şu an. hazirandan itibaren covid-19 etkilerini yavaş yavaş sonlandıracak diye öngörülüyor demek ki.

eylülden sonra, ekimde falan +30 dolarlarda kontrat fiyatları.

şu anda 1 dolar’ın 6,95 tl., 1 euro’nun 7,55 tl., 1 sterlin’in 8,65 tl. ve 1 frank’ın da 7,18 tl. civarında işlem görmekte olduğunu da tarihe not düşelim.
  • yeni enerji kaynağı mı buldunuz lan?

insanı gerçekten hayret ettiren olay.
hesabın var mı? giriş yap