şükela:  tümü | bugün
  • şimdiden açalım renklileri yormayalım. zira bu sene de o sene.
  • başlığı açmaya gelmiştim renkliler kussun içindekileri diye, açmış bir renkdaş.

bugünkü antalya maçında lehine verilen penaltı penaltıdır ama ucuzdur, kadıköy penaltısı olarak bilinir literatürde.

çoğumuzun içine sinmemiş, cüneyt çakır nasıl verdi diye hayret etmişizdir.
  • penaltı pozisyonu beşiktaş lehine bir hata değildir açıkcası. gri bir pozisyon penaltı pozisyonu. eğer defansı yapan beşiktaş atağı yapan antalya olsaydı cüneyt çakır o pozisyona penaltı vermezdi. her türlü tartışmalı ama verilebilir yani penaltı pozisyonu.

asıl beşiktaş lehine yapılan hata aslında karşılaşmanın daha başlarında oğuzhan'ın salih'e uçarak tabanla gittiği pozisyonun sarı kartla geçiştirilmesidir. bu tür pozisyonlar elit kabul edilen epl, bundesliga, ligue 1, la liga gibi organizasyonlarda direkt olarak kırmızı ile cezalandırılır birkaç yıldır. hatta ligue 1 ve epl'de daha da sert bir uygulamayla tabanla gidiş bile rakibi sakatlama ihtimali olan hareket kabul edilip kırmızı kart ile cezalandırılıyor müdahale ve hatta temas bile olmasa dahi.

cüneyt çakır zaten hem overrated hem de eyyamcı bir hakemdir, yıllardan beri söylerim bunu. tüm maç boyunca yaptığı en fahiş hata da bu pozisyonda oğuzhan'a karımızı kart göstermemesidir net bir şekilde....

ekleme: hı hı evet, katar liginde sadece gösteriliyor.

12 ağustos cumartesi günü oynanan chelsea - burnley maçında cahill daha maçın 13. dakikasında sadece taban gösterdi diye, bak dikkatinizi çekiyorum müdahalede bulundu diye değil, sadece taban gösterdi diye kırmızı kart gördü. bir arkadaş, buraya yazdıklarımın hemen hemen aynısını mehmet demirkol'un da spor servisi programında söylediğini iletti mesaj yoluyla, videosu da buymuş. buyrun, ben tanımadığınız bilmediğiniz birisiyim, mehmet demirkol'un işi bu ve benimle hemen hemen aynı cümleleri söylüyor aynı örneklerle. hatta videoda eğer "o taban salih'in kaburgalarına gelseydi kırmıştı. oğuzhan'ın kötü niyeti yok ama ihmali var" diyor. izleyin derim sadece.

hayır, bazılarınızın futboldan anladığı sadece kendi takımının maçlarını izlemek olabilir ama bazı kişiler (örneğin ben) elit liglerden maçları da izlerler ve aynen bahsettiğim gibi bu elit liglerde taban göstermenin müdahale olmasa da cezası kırmızı karttır.

ayrıca aşağıdaki arkadaşın koyduğu fotoğraf ile benim fotoğrafımı karşılaştırısanız birisinin tam temas öncesi, diğerinin ise temasın ardından çekildiğini görebilirsiniz. her iki fotoğraf da benim savunduğumu doğrulamaktadır, oğuzhan taban göstermektedir. müdahale tabanla ya da değil, oyuncuyu sakatlama ihtimali yüksek bir hareket olduğundan cezası kırmızı karttır bunun, en azından elit liglerde cezası kırmızı karttır diyeyim bari.
  • önce şu resmi bir koyalım.
    videosunu bulamadım.
    olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

oğuzhan'ın uçan tekmesi

oğuzhan'ın kimseye uçan tabanla gitmişliği yok.
    pozisyon yaralayıcı, sakatlayıcı veya aşırı sert bir faul değil. (direk kırmızı kartın tanımı).
    şu pozisyona da katar ligi dahil hiç bir ligde kırmızı kart çıkmaz.
  • cüneyt çakır her daim ilginç kararlara imza atmış bir hakem. cenk tosun'un antalyaspor maçındaki penaltısı bana göre de penaltı değildi ama cüneyt çakır böyle bir penaltıyı yarın beşiktaş'a karşı da çalabilir, diğer takımlara da.

gerçi cenk tosun'un penaltısında bu kadar gürültü kopartılmasının sebebi hakem hatalarına dikkat çekmek değil. algı yaratmak. hem de daha ilk haftadan. bunu sadece taraftar değil, tv ve gazetedeki yorumcular da yapıyor. sonra, büyükler neden altınordu gibi altyapı sistemi kuramıyor diye soruyor. sanki biz onlara neden ingiltere'deki gibi oyun bazlı yorum yapmıyorsun diye soruyormuşuz gibi.
  • ilk maç ile birlikte başlamak gerekirse,

(bkz: 13 ağustos 2017 beşiktaş antalyaspor maçı)

hakem : cüneyt çakır

http://tr.beinsports.com/…2-0-antalyaspor-mac-ozeti

özette 02:20'de başlayan pozisyonda cenk tosun'un kendini yere salıvermesiyle çalınan haksız penaltı.

penaltının haksızlığı birçok yorumcu tarafından tasdik edilmekle birlikte aslında cenk tosun da istemeden itiraf ediyor. zira maç sonu röportajında "ceza sahasında küçük dokunuşlar bile penaltı için yetiyor" dedi kendisi. yani bir nevi, dokunursanız düşerim ve penaltıyı alırım diyor.

varan 1 bu oldu.
  • konya macinda 40bin seyircinin gelmesini önleyerek takimin motivesini sik at, ondan sonra 25 tane faul yapip, futbol oynamak disinda herseyi dene, sonra cik; "ponolto olmasoydo, maco covorordük" de.

olmayan magduriyetinizi sikeyim.

besiktas'in anasinin ak sütü gibi bir 3 puan almistir.
  • cahill red card

bunu da böyle k0yalım bari.
    öncelikle bu aynı pozisyon değil.
    resmi orada var.
    videosunu bulamadım.
    cahill'in atladığı yer ile oğuzhan'ın bölgesi gece ile gündüz kadar farklı.
    cahill adamın kaval kemiğine doğru uçuyor ki eğer değerse kırar.
    oğuzhan'ın ikili mücadelesi başka biriyle - salih sonradan pozisyona giriyor.
    buna kırmızı derseniz kimse futbolda ayağını kaldıramaz.
    misal topal sezonda 25 kırmızısı var böyle.

mark clattenburg ne diyor o linkte sesli olarak var.
    özetle:
    "hakem defour'un kaval kemiğini tutarak kendini yere atmasına kandı ve kırmızı kartı verdi.
    pozisyonu tekrar izlerseniz cahill'in son anda rakibine vurmamak için ayağını çevirdiğini görebilirsiniz.
    karar ağırdır ama itiraf etmeliyim ki ağır olduğunu söyleyebilmek için çok defa tekrarına bakmak zorunda kaldım".

oğuzhan rakibine tabanı ile filan vurmuyor.
    kasıkları salih'in göğsüne çarpıyor.
    aşırı şiddetli bir faul değil. yaralayıcı sakatlayıcı hiç değil.
    cin olmadan adam çarpmayın amk.
    ha diyorsan ki "demirkol o elit ligin son yıllardaki en elit hakeminden iyi bilir kuralı" o zaman sizi çük beyininizle başbaşa bırakayım.

ha ben senin dediğini anlıyorum.
    oğuzhan hayvan gibi rakibini sakatlayıcı bir bölgeye atlar. rakip kendini zor kurtarır. temas olmaz ama niyet kötüdür.
    o zaman oturur "niyet" konuşuruz.
    bu onlardan değil ve bunu sen de biliyorsun.

edit: dev hizmet
    clattenburg kimdir
    10 yılı aşkın süredir ingiltere'de sezonda ortalama 30 maç yöneten - 2010 dan itibaren her şl turnuvasında maç yönetmiş bir hakemdir.
    sen bunu zaten biliyorsun gerçi.

bakın tekrar edeyim.
    örneklediğiniz pozisyonun oğuzhan'ın pozisyonu ile ilgisi bile yoktur ama onun için bile bu ligin en elit hakemi "ağır karar" demiştir.