• ding liren 3. turda slav'ın kontrolü zor bir varyantını (9. şf2'ye ik kez rastlıyorum ya da hatırlamadım; ama çok ilginç hamle) soğukkanlılıkla oynayarak caruana'yı yendi ve tekrar toparlandı.
  • ikinci turda herkes gibi ben de wang hao galibiyetini beklerken giri giriliğini yaptı ve olayı beraberliğe bağladı. giri ilk 2 oyunda ciddi bir hazırlık ortaya koydu ancak o oyunlar hep bozuldu. nepo temiz bir biçimde mağlup etti, wang hao ise elinden kaçırdı. bu iki tur moralini bozmuş olsa gerek bugün mvl'ye karşı hiç kendini zorlamadan kafadan beraberliğe oynadı ve mvl de buna çanak tutunca 30 hamlede tfr ile oyun berabere bitti.

ilk iki gün sıfır çeken ding liren ise turnuvanın şu ana kadar en iyi oyununda caruana'yı tabir-i caizse bağırta bağırta mağlup edip hem façasını toparladı hem de caruana'nın façasını fena çizdi. ilk iki turda sıfır çeken rakibini tamamen koparmak isteyen fabio bugün hem çok agresif bir açılışla başladı hem de tahtaya öyle psikopatça bir hazırlık koydu ki, slav'da nadirattan oynanan kf2 fikrine karşı bile düşünmeden oynayacak kadar sağlam bir hazırlık koydu ve bu hazırlık ilk 18 hamlede zaman kullanmamasını sağladı. bu sırada ding'in 1 saatten fazla zaman harcadığını da söylemem lazım. 18-qf5'ten sonra caruana'yı da karanlık sulara çeken ding liren fabio'yu adım adım boğdu. buradan çıkarılacak iki ders var. birincisi fabio adına, 0/2 yapmış olsa da ding liren ding liren'dir ve kesinlikle küçümsenecek bir rakip değildir. ikincisi herkes adına, insani satranç halen alphazero satrancına karşı üstünlük kurabiliyor. hızlı taş gelişimi sağlamak adına hem merkez hakimiyetini hem de 2 piyonunu rakibine veren fabio erken gelişmiş taşlarına rağmen rakibinin merkezden delip geçmesine seyirci kaldı. fabio'nun bu oyunu gereğinden fazla uzattığı doğrudur ancak adaylar seviyesinde bu psikolojik testten geçemeyecek oyuncu (nakamura çakılmıştı mesela) zaten bu seviyede iddialı olmasın. ben galibiyetle beraber bu psikolojik testten de geçmiş olmanın ding'e yarayacağını düşünüyorum.

onun dışındaki 2 oyunda da üzerine konuşulacak pek bir şey yok. grischuk yine zamana sıkışmasa az da olsa kazanma ihtimali olan oyunu zeitnotta yine beraberliğe bağladı. nepo-alekseenko maçına ise bakmadım. nepo basın toplantılarında tarz ve davranış olarak svidler'ın gelişmiş versiyonu gibi. kendi dışında kimseyi konuşturmuyor, bu yüzden tilt olanı çoktur.

öte yandan alexander grischuk'un basın toplantıları her zamanki gibi stand-up tadında geçiyor. özellikle 2. turun ardından nepo ile yaptığı röportajı izleyiniz. bugün ise yarınki off-day konusunda sorulan soruya verdiği cevap kahkaha attırdı. wang hao da çok tatlı adammış yahu belirtmeden geçemeyeceğim.

bir de çoğu insan sallasa da chess24 yayınında magnus'un emekli albay gibi takılması da keyifli bence.

yarın dinlenme günü. cumartesi günü mevzu kaldığı yerden devam edecek.
  • her ne kadar itici bulsam da magnus'a kankası nipomni rakip olmalı. 12 maç berabere bitmez en azından zevkli oyunlar izleriz.
    ben bugünkü mağlubiyete rağmen caruana'nin yine kazanacağını düşünüyorum.*
    ding bugünkü galibiyete rağmen güçlü görünmüyor birinci olması zor.

erteleme editi: (bkz: teymur recebov)'un ahı var. hesabını veremezsiniz bu rezaletin.
  • turnuvanın bugün 5. turu oynanıyor. 4 tur sonrasındaki puan durumu şöyle;

1 - nepomniachtchi, ıan 2.5
    2 - vachier-lagrave, maxime 2.5
    3 - wang, hao 2.5
    4 - caruana, fabiano 2
    5 - grischuk, alexander 2
    6 - ding, liren 1.5
    7 - alekseenko, kirill 1.5
    8 - giri, anish 1.5

22 mart 2020 tarihindeki eşlemeler ise;

1 - gm giri, anish (1½) 2763 - gm caruana, f. (2) 2842
    2 - gm grischuk, a. (2) 2777 - gm ding, liren (1½) 2805
    3 - gm alekseenko (1½) 2698 - gm vachier-lagr. (2½) 2767
    4 - gm nepomniachtc. (2½) 2774 - gm wang, hao (2½) 2762

şeklinde.

turnuvanın canlı olarak takibi için chess24 türkçe kanalı takip edilebilir.
  • bugün nepo wong haoyu yenerken liderliğini sürdürdü. diğer 3 karşılaşma berabere bitti. güncel sıralama şu şekilde:
    1)nepo 3,5/5
    2)mvl 3/5
    3)caruana 2,5/5
    4)wong hao 2,5/5
    5)grischuk 2, 5/5
    6)ding liren 2/5
    7)alexeenko 2/5
    8)giri 2/5

6.tur
    grischuk(2777)- caruana(2842)
    alexeenko(2698) - giri(2793)
    nepo(2774) - ding liren(2805)
    wong hao(2762) - mvl(2767)
  • turnuvanın 6. turu bugün oynandı.

23 mart 2020 sonuçları;

1 - gm grischuk, a. 0.5 - 0.5 gm caruana, f.
    2 - gm alekseenko 0 - 1 gm giri, anish
    3 - gm nepomniachtc. 1 - 0 gm ding, liren
    4 - gm wang, hao 0.5 - 0.5 gm vachier-lagr.

güncel puan durumu;

1 - nepomniachtchi, ıan 4.5
    2 - vachier-lagrave, maxime 3.5
    3 - caruana, fabiano 3
    4 - giri, anish 3
    5 - wang, hao 3
    6 - grischuk, alexander 3
    7 - ding, liren 2
    8 - alekseenko, kirill 2

25 mart 2020 tarihindeki eşlemeler ise;

1 - gm caruana, f. 2842 - gm wang, hao 2762
    2 - gm vachier-lagr. 2767 - gm nepomniachtc. 2774
    3 - gm ding, liren 2805 - gm alekseenko 2698
    4 - gm giri, anish 2763 - gm grischuk, a. 2777

şeklinde.

güncel durum ve maçlar chess24.com'dan takip edilebilir.
  • nepo ding'i yenerek şansını artırdı.
    come on nepo
  • doğrusu, turnuva öncesi nepomniachtchi'nin kazanma ihtimalini hiç düşünmemiştim. hala da inanmıyorum; ama diyelim ki öyle bir şey oldu, final için bazı ilginç ihtimaller doğacak. şöyle ki bu durumda carlsen, nepomniachtchi'yi ilk 12 maçta ayıklamak zorundadır, iş rapid ve blitzlere kalırsa nepomniachtchi hızlı satrançta çok iyi. o noktada işler değişebilir ve dünya şampiyonluğunu, bunu hak etmeyen ve adını söyleyemediğimiz bir oyuncu kazanabilir. zor tabii. sadece bir ihtimal.
  • rajabov'un çekilmesi ile tadı tuzu kaçmış turnuva.
  • şu an aktif olarak devam eden tek uluslararası etkinlik de 7.tur sonrasında ertelenmiştir.
hesabın var mı? giriş yap