şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: 220)
  • türkiye'deki prizlerde iki uç arasındaki potansiyel farkı.
  • türkiye'deki prizlerde iki uç arasındaki potansiyel farkının efektif değeri.
    potansiyel farkı 308 v de tepe noktası yapacak şekilde sinusoidal şekilde değişmektedir***. efektif değeri de tepe noktası değeri* kök ikiye bölünerek bulunur ki oda 220 volt olur...
    frekansı da 50 hz dir
  • sehir cereyaninin rms degeri.
  • türkiye'deki prizlerde iki uç arasında hiç görülemeyen potansiyel fark. genelde 200 ila 250 arasında değiştiği gözlemlenir.

o yüzdendir ki yurt dışından milyon euro'ya getirilen bir makinanın dijital göstergeleri patladığında ve makina çalışmaz hale geldiğinde yurt dışından gelen mühendis şu aşamalardan geçmiştir:
    - allah allah hiç olmazdı böyle bir şey ama
    - şimdi şuna bakalım, normal
    - şimdi bari buna bakalım, e o da normal

adam yaklaşık 5 saat debelendikten sonra:
    - yahu her şey normal gibi, böyle bir şey olsa olsa voltaj değişiminden olur, ama voltaj niye oynasın ki?

(not: adamın mal olup önce voltajı kontrol etmemesi ayrı bir salaklık tabi)
  • heavy metal'den ziyade melodik hard rock'la aor'un kesiştiği yerde müzik yaparlar. still in love, beat of a heart ve love is all you need gibi şarkılar yeni başlayanlara önerilir. diskografiye bakınca grunge'ın etkisiyle her glam, aor grubunun başına gelenleri yaşadığını görebiliyoruz. yine diskografinin (bkz: #11778718) günümüze yakın kısımlarına da bakacak olursak bu müzik türünde bu senelerde bir kıpırdama olduğunu görmekteyiz. özellikle isveç'ten çıkan eski grupların patlamasının yanında doğum tarihleri 80'ler olan gençleri de görmek memnun edici.
  • ayrıca bir reklam ajansıdır, 220 volt. after effects ile uğraştığım zamanlarda özellikle türkiye'de yapılan motion graphics, reklam ve tanıtım filmlerinin nasıl bir performans sergilediğini merak ediyordum. sonrasında youtube'de videoları ile karşılaştım ve itiraf etmek gerekirse şaşırdım. uluslararası, oldukça sağlam işler vardı. milliyetçi bir adam değilim fakat uluslar arası alanda bizlerden birinin böyle güzel işler yapması beni çok etkilemişti. after effects ile uğraşmak zor gelince gittim ajansın sahibi ile iletişim kurdum. basit bir logo için youtube kanalımda ilk ekranda sergilemek amacı ile logo animasyon talebinde bulundum. beklemediğim bir şekilde hızlı ve çok cüzi bir miktar ile istediğimi de aldım. yani bu denli büyük işler yapan bir ajans ile iletişime geçip benim ufak bir işime bu denli özen göstermesi beni çok mesut etti, hatta şaşırttı. velhasıl yenilikçi fikirler üreten reklam ajansıdır, diyor ve noktayı koyuyorum efendim.