• dünya sahaflar günü.
  • bugün bir sahaflar gününe daha geldik... yıllarca korsan kitap sattı anadolu'da sahaflar. sonra davalar falan oldu, bir sürü sahaf mahkemelik oldu, ama sonuçta bişey çıkmadı. "okuyucu getirdi" diyerek kurtuldular. halen devam eden davalar da var tabii. sahaflık, özellikle 80'lerin sonu ve 90'larda biraz ticaretin dışında bir işti. klasik bir ticaretten, al-sat ilişkisinden ziyade birçok yerel entelin geldiği, değişik konuların hararetle tartışıldığı, insanların kendilerine has espriler geliştirdiği yerlerdi. gençler buralara gidip abilerinden birçok şey öğrenirdi. hala da var tabii böyle yerler, ama çok çok azaldı. korsan işi bittiğinden beri, sahaflar eski kitaptan ekmek yiyemez oldu. ders kitapları, kırtasiye, bir miktar yeni kitap işine girmek zorunda kaldılar. fotokopi makinaları koydular ki, bunlar sahaflarda görmek istemediğimiz hareketlerdendi. alıştık ona da, belki geçer diye bekledik, geçmedi. eski sohbetleri, sahaflardaki eski ortamı bulmak imkansız hale geldi. içeri giren çıkan çoğaldı, dükkan sahibi müşterilerden ne konuşmaya, ne kitap okumaya zaman bulabildi. ama zengin de oldular elbet, ev bile aldı bazıları. eskiden poaça-simit-ayranla geçiştirilen öğünlere kıymalı pideler katıldı, yarı esnaflaştı sahaflar. neden biz büyüdük de kirlendi ki dünya? büyüdükçe güzelleşseydi ya sahaflar, dostlukların pekiştiği, komünistlerin ve şeriatçıların bir arada oturup hararetle din tartıştığı, herkesin kafasından bişeyler salladığı yerlere noldu? ben seviyordum oraları. bir sonraki sahaflar gününe kadar hoşçakalın.
  • hep takvime baktığımda neden bugüne dair böyle tarihe geçen bi olay* yok diye hayıflanırdım.
    som agizli olmak böyle bi şey heralde.

(bkz: 26 aralik 2004 guney asya depremi)
  • mao zedong, al gore, şener şen ve lars ulrich ile birlikte benim de doğum günüm. çift rakam olmasından mıdır, yılbaşına yaklaşıldığı için bu günlerde sokaklarda, vitrinlerde bi hareketlilik başladığından mıdır bilmem ama içimi garip bir huzur ve mutlulukla dolduran sevimli gün.
  • tam emin değilim ama "albeni veya başka bir reklam" 26 aralık kıyamet diye bir şey diyolar.tabi allahtan baska kimse bilemezde
  • her sene içilen gün. adettendir mutlaka en azından bir bira doldurulur bardağa. havaya kaldırılır ama vurulmaz başkasına. sözler söylenmeden geçer. yılı sayılmaz bu günün. bir eksik bir fazla fark etmeyen yıllardayız artık.
  • dünya çıbık kardeşliği günüdür aynı zamanda.

(bkz: multitap)

çıbık
  • doğum günüm. büyük bir ihtimalle hristiyan bir ülkede doğsaydım çok farklı doğum günü deneyimlerim olurdu.
  • cem uzan'ın doğum günü.* aynı zamanda benim :)
hesabın var mı? giriş yap