şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: olayi ben yasamadim ve anlamayanlar icin bir kez daha netlik kazandirmak isterim ki; mesele komplikasyon degil, sonrasindaki taburcu etme cabasi ve iletisim sirasindaki tavirdir. olay anladigim kadariyla bugune kadar rezaleti yasayan kadin tarafindan hicbir yerde yazilmamis. ancak hukuki olarak da hakkini aradiktan sonra karsi taraf ifade vermeye gelmedikten sonra sessizligini bozmus ve acibadem'e tweet atmis. derdim hicbir kurumu veya kisiyi karalamak degildir. sadece okudugum bir tweet uzerine olay sonrasindaki tavirlarini elestiriyorum. kadinin attigi tweeti samimi buldum ve icten duygularla yardimci olmak istedim. elestirlere bu kadar kapali olacaksak, boyle durumlarda insanlarin magduriyetlerini nasil giderecegiz?

  tweetleri buradan okuyabilirsiniz

  -- @lbysss

  " 2018 yılı 27 ocak tarihinde acıbadem altunizade hastanesinde sezeryan ameliyatı ile bir bebek dünyaya getirdim. ameliyat sonrası karnımın şişliği ve ağrılarım geçmedi. doktorumuz 2.gün hala gaz çıkaramadığım halde taburcu etmek istedi. eşim ve ben taburcuyu kabul etmedik. ve taburcu işlemi bizim isteğimiz üzerine yapılmadı. 3. ve 4. günün sonunda defalarca lavman yapılmasına rağmen hala gaz ya da dışkı çıkışı olmadı. doktoruma “korkuyorum” dediğimde biz de senden “korkuyoruz” diye cevap verdi.

  ağrılarım dayanılmaz boyuta ulaşıyordu. 4.gün sonunda odama gelen 3 cerrah, 2 kadın doğum uzmanı bağırsağımda yırtık olabileceğinden şüpheleniyoruz dedi. acilen ameliyata alındım. ameliyatım 4 saat sürdü. ameliyattan çıktığımda karnımda diren, torbanın içinde bağırsağım vardı. 2 ay sonrasında bağırsağım yeniden içeriye alındı. 10 gün daha hastanede yattım. çıkış sonrasında eşimle başhekimin yanına gittik.neden yırtıkdı bağırsağım, ben bunca acıyı neden çektim diye? kendisi bize cumhurbaşkanlığı hastalarına baktıklarını ve çok yoğun olduklarını söyledi. aslında bunu söylemesindeki ilk sebep ayağınızı denk alın idi. ve bağırsağımın neden yırtıldığını değil, neden yırtılmadığını söyleyebileceklerini belirtti.

  ben yaklaşık 4 ay önce savcılığa konuyla ilgili suç duyurusunda bulundum. ve karakoldan acıbadem altunizade yetkilileri ifadeye çağırıldı. fakat yaklaşık 4 aydır acıbadem altunizade hastanesinden hiçbir yetkili konuyla ilgili ifade vermeye gitmedi. çünkü ben güçsüz olan taraftım.

  tek istediğim bağırsağımın neden yırtıldığını, aylar boyunca bebeğime neden onlarca dikişle baktığımı, bebeğimi o sancılarla, acılarla emzirdiğimi bilmek? en güzel zamanlarımı neden hastane köşelerinde geçirdiğimizi bilmek? neden? eşim neden aylarca karnımdan dışkımı temizledi? bebeğim annesiz kalacaktı belki de. bugüne kadar yazmadım, hiçbir mecrada. kendime bile bahsetmedim. fakat dalga geçer gibi ifadeye bile gitmeyen, ifadeye gitmeyi geçtim bir kez olsun aramayan hastane yetkilileri bir özrü haketmedik mi? bir açıklamayı haketmedik mi? ve şimdi acibadem saglik gruba soruyorum. bu acıları ben neden yaşadım? acıbadem altunizade hastanesine soruyorum bağırsağım neden yırtıldı? neden ifadeye gelmiyorsunuz?
  @saglikbakanligi @iletisim

  neden hiçbir şey olmamış, doğumda bağırsağımın yırtılması normalmiş gibi davrandınız? neden başhekiminiz bizi ciddiye almadı?

  desteğinize ihtiyacım var. sesim olmanıza ihtiyacım var."
 • kanımı donduran rezalettir.
 • başlığı görünce korkmuştum neyse ki bebeğin sağlık durumu iyi sanırım. anneye de geçmiş olsun... acil şifalar... en azından bir cevap alabilsinler diye destek olunması gereken bir rezalet. an itibarıyla anne de ekşi sözlüğün hastası olmuştur. diğer önemli hastalar gibi bir arkası olduğunu bu mecra gösterir. 40 milyon ediyor en az burası... haberiniz olsun...
 • rezalet puanım 10/10.

  bir açıklamayı kesinlikle hakeden annedir.
 • rezalet puanim 10/10.

  yeni doğum yapmış bir kadına bu yapıldıysa tez vakitte konuyla ilgili yasal merciler gereken işlemleri yapmalıdır. bağırsakların dışarıya alınması ne demek bilir misiniz ? siz beslendikçe dışkınız karnınıza takılan bir torbaya toplanır ve manuel olarak bir yakınınız ya da fiziksel durumunuz uygunsa siz bunu sürekli boşaltırsınız. allah kimsenin başına vermesin. çok zor bir süreç. hele ki yeni doğum yapmış bir annenin başına gelmesinin psikolojik yıkımını hayal bile edemeyiz.

  belki tıbben yaşanabilecek bir durumdur bu, orasını bilemem ama bu kadına karşı hastanenin aldığı tutum bile çıkıp özür dilemeleri için çok yeterli bi neden. aksi halde acıbadem hastanesini boykot edip hiçbir zaman tercih etmeme sürecini şahsım için başlatırım.

  yetkililer çıkıp açıklama yapmalı, suçu olanlar cezalandırılırılmalı, aksi halde bu başlık bu iş sonuçlanana kadar sol framede en üstte tutulmalıdır.

  edit: sayın doktor adayı arkadaşlar, sizlerden ricam eğer vicdanlı, merhametli, yardımsever ve idealist degilseniz şu mesleği seçmeyin. en yüksek puanı alıyorsunuz diye doktor olmak zorunda değilsiniz, gidin mühendis olun en azından kimsenin canını doğrudan yakmazsınız. doktorluk çok zor ve hassas bir meslektir. ıletisim ve empati yeteneğinden yoksun insanlar bu mesleği tercih ederse insanlık için güzel sonuçları olmuyor.
 • umarım tüm türkiye duyar da haberlerde izleriz bu rezaleti.
 • rezalet gibi rezalettir. yayılması gerektiğini düşünüyorum
 • öncelikle hastaya acil şifalar diliyorum. ilgili tweetin altında zaten gerekli tıbbi açıklamayı bir hocamız yapmış. ortada her hastanede karşılaşılabilecek bir komplikasyon var. burada hasta ile doğru iletişim kurulamamış olabilir ancak rezalet gibi büyük laflar ederek sağlık personelini ve hastaneyi lütfen hedef göstermeyelim. çünkü ülkemizde maalesef bu tip olaylardan etkilenip görevi başındaki sağlıkçıları öldürme potansiyeli olan çok sayıda insan var. kaldı ki bir yerde bir yanlış varsa zaten bu yanlışın sorumluları gereken cezayı alırlar.

  maalesef halkımız tıbbi konularda sıklıkla yargısız infaz yapmayı tercih ediyor. biliyorum konu sağlık olunca ve insanın canı yanınca gözü hiçbir şeyi görmeyebiliyor ama biraz daha sakin kalmaktan kimseye zarar gelmeyeceği kanısındayım. ayrıca bu tip sancılı süreçlerden geçen kişilerin psikolojik destek almalarını da fazlasıyla önemsiyorum.
 • özet: parayı basıp meşhur hastanede sezeryan doğum yaptı-rdı-ğında komplikasyon gelişmeyeceğini sandığı için hayal kırıklığına uğramış kadın. barsağının neden yırtıldığını google’a yazsa öğrenebileceği halde; bunu hayranı olarak gittiği hastaneden, sağlık bakanından ve sözlükteki yazarlardan duymaya çalışan ilgi düşkünü.

  rezalet puanım: 1/10

  edit: kendisi bile değilmiş, 5. ağızdan twitterden okuduğu hikayeye duyar kaşmış sevgili yazarımız.

  edit ıı : hastanenin ve doktorun açıklama yapmadığını iddia edenlere şahit olduğum bir olayı anlatıyorum, sıkı durun:

  dr- böbrek fonksiyon testleriniz çok yüksek (kreatin:8) acil diyalize girmeniz lazım. yoksa 12-36 saat içinde ölürsünüz.
  hasta- diyalize filan girmem ben, ne olacaksa olsun.
  doktor 5-10 dk daha açıklama yapıp, istemiyorsa tedavi red imzzlayıp ayrılabileceğini anlatır. hasta tedavi red imzalar, tam çıkış sırasında hasta sorar:
  hasta- doktor durumumda tehlikeli bir şey yok değil mi?
  dr- ???
  (yaşanmış olaydır)

  kısacası hastaların açıklamalardan ne anladığına bakmak lazım.
 • rezalettir. yayılması şart