• juventus'un vieri, boksic, del piero*, zidane gibi bir hucüm hattıyla oynayıp kaybettiği maç. ayrıca lars ricken topa ilk dokunduğu anda golü atmıştır.
  • borussia dortmund'un die continentale reklamlı fosforlu yeşil; juventus'un ise sony reklamlı, sarı çizgili, mavi formayla mücadele ettiği maç olmuştur.maçtan sonra karl heinz riedle'ye ada yolu* gözükmüştür.lars ricken'in attğı gol ise akıl doludur,peruzzi ceza alanı dışında kelebek avlarken avlanmıştır.kızıl panzer matthias sammer'in de oyunculuk dönemindeki son maçlarından biridir.
  • alessandro del piero, golünü topukla yapilan akil dolu bir vurusla atmistir. üzülmüsüzdür bu macta italyan futboluseverler olarak..
  • kupa tarihinin son yıllardaki en bol pozisyonlu ve en çekişmeli maçlarından biriydi. italyanlar maçın favorisiydi, bu maça gelene kadar tüm rakiplerini hallaç pamuğu gibi dağıtmışlardı. tek canlarını sıkan, harika çocukları del piero'nun sakatlığıydı. dortmund ise, disiplinli takım oyunlarına ve kurt hocaları ottmar hitzfeld'e güveniyorlardı. türkiye'de ise, bu maçın galatasaray için ayrı bir önemi vardı. zira juventus kazanırsa, galatasaray ön eleme oynamadan, direk gruplara kalacaktı. fatih terim, o akşam, juventus'u, "juve, juve" diye destekleyeceğini açıklamıştı.

maç başladığında, juventus'da del piero yoktu ama, zidane'lı, boksic'li, vieri'li, di livio'lu hücum hattı tıkır tıkır işliyordu gene, almanlar ise buna karşın, gene meşhur dirençlerini koydular. bu direnci sağlayan en önemli iki isim ise, dramatik olarak ikisi de eski juventus'lu olan, defansta jurgen köhler, orta sahada paulo sousa idi. iki süperstar, alen boksic ile christian vieri'nin şahsiliği ve bencilliği de buna eklenince, almanlar dengeyi sağladı. andreas möller ve stephane chapuisat'a konsantre olmuş juventus defansı, yetenekleri kısıtlı ama müthiş bir kafacı olan karl heinz riedle'yi iki kere boş bırakınca, üst üste iki gol gördü kalesinde, 30 ve 35. dakikalarda. sonra devrenin kalan dakikaları, direkten dönen toplar, stephen klos'un çıkardığı toplarla, ahlar vahlar arasında geçti juventus için.

ikinci devre başladığında, lippi kumarını oynadı, defans'tan porrini'yi çıkartıp, sakat del piero'yu oyuna sokarak forveti üçledi, almanlar ise buna karşı iyice defansa gömüldü. sonunda 65. dakikada del piero, biraz da şansının da yardımıyla golü buldu. tribündeki italyanlar ve juventus'lu oyuncular çılgına dönmüştü, maç artık dönmüştü, şansızlıklarını kırmışlardı ve önlerinde koskoca bir 25 dakika vardı. ama tam bu anda, hitzfeld, dahiyane bir hamleyle buna karşılık verdi. iki forveti, riedle ve chapusiat'ı oyundan alarak, yerine iki genç forvetini, herrlich ve lars ricken'i, taze güç olarak oyuna soktu. zaten yorulmuş olan ve sayıca eksik olan juventus defansı, orta sahasının da düşmesiyle, bocalamaya başladı ve ricken 71. dakikada yakaldığı pozisyonu affetmedi. italyanlar'ın artık tüm gardı düşmüştü, hitzfeld, elindeki kısıtlı kadroya rağmen, yıldızlar topluluğu juventus'un kibirli hocası, lippi'yi kelimenin tam anlamıyla mat etmişti.

kalan dakikalar formalite icabı geçti, son düdük çaldığında, başta hitzfeld ile eski juventus'lu oyuncular paula sousa ve köhler olmak üzere almanlar, büyük zaferlerini kutlamaya başlamışlardı bile, futbolun cilveleri ve kendine özgü mantığı gene aklın ve mantığın sesini yenmişti.
  • münih olimpiyat stadı'nda 59000 kişi önünde oynanan ve macar sandor puhl'un yönettiği şampiyonlar ligi finali. juventus'un başında marcelo lippi, dortmund'un ise ottmar hitzfeld vardı. takım kadroları:

borussia dortmund:
    -------------------------

stefan klos
    jürgen kohler
    matthias sammer (c)
    martin kree
    stefan reuter
    paul lambert
    andreas möller (89: michael zorc)
    paulo sousa
    jörg heinrich
    karl-heinz riedle (67: heiko herrlich)
    stephane chapuisat (70: lars ricken)

juventus:
    -------------

angelo peruzzi (c)
    sergio porrini (46: alessandro del piero)
    ciro ferrara
    paolo montero
    mark iuliano
    angelo di livio
    didier deschamps
    zinedine zidane
    vladimir jugovic
    alen boksic (88: alessio tacchinardi)
    christian vieri (73: nicola amoruso)
  • bu mactan önde angelo peruzzi bir cocuk sahibi olmu$tu. olaya ''ben de bir babayım, anlarım bu durumu'' $eklinde yakla$an merclo lippi peruzzi'ye kamptan ayrılması icin izin vermi$ti. lippi'nin bu hulusi kentmen tavrı ona -- özellikle ricken'in oyuna girip topla ilk bulu$masında ceza sahası dı$ından yaptıgı a$ırtma vuru$ ve gol -- cok pahalıya patlamı$ ve peruzzi kariyerinin en kötü maclarından birisini cikartmi$tir. tüm sucu peruzzi'ye yıkmak dogru mu ? bana ne..
  • 1992/93 sezonu uefa kupası finalin'nin rövanşı niteliğinde olan müsabakadır.

ayrıca;

(bkz: #42096765)
  • maç öncesinde ben de o zamanki otoriteler gibi fenerbahçe'nin olduğu gruptan çıkan juventus'un o döneme göre aşmış kadrosuyla kazanacağını düşünmekteydim ama yanıldım. borussia dortmund'u o sene çok fazla takip edememiştim ama juventus'u fenerbahçe ile aynı grupta olmasından dolayı daha sık takip edebilme şansı bulmuştum. zaten juventus o sene yanlış hatırlamıyorsam finale gelene kadar yenilgi almamıştı ki finale gelene kadar juventus'un rakiplerinin dortmund'a göre daha dişli ekipler olduğunu söyleyebilirim. tabi maçın öncesinde del piero'nun sakatlığı juventus'un tüm planlarını bozmuştu. ikinci yarı kendisi oyuna girip umut verici golü atsa da ricken onları yıkmıştı. o zamanlar çok küçük yaşta olduğumdan dolayı maçla ilgili çok fazla detay hatırlamıyorum; sadece çok zevkli ve bol pozisyonlu bir maç olduğu aklımda. bir de alessandro del piero ve lars ricken'nin attığı goller hala gözümün önünde.

maçın özeti için:

http://www.youtube.com/watch?v=yptwah6plvc
  • dortmund'lu taraftarların (aradan 15 yıl geçmesine rağmen) hala lars ricken'e doğumgünlerinde teşekkürler ve iltifatlar* yağdırmalarına neden olan bir maçtır.
  • dortmund yarı finalde manchester united'ı eleyerek finale yükselir. ferguson elendikten sonra "benim oyuncularım çok genç, zamanında juventus'ta oynayan çocukluk kahramanlarına yenildiler." açıklaması yapar. ama dortmund finalde juventus'a da benzer tarifeyi uygular ve kupayı alır.

juventus'un 3 kez arka arkaya final oynadığı dönemin ikinci finalidir. mavi forma bu sefer uğur getirmez, kupayı alamazlar.

bu cl sezonunun bir enteresan notu da; united 40 yıl sonra avrupa kupalarında, old trafford'da 3 kez aynı skorla (0-1) mağlubiyet alır. bu takımlardan ilki fenerbahçe iken diğer ikisi finalde karşılaşır.
hesabın var mı? giriş yap