• fenerbahçeyi tebrik ederek başlıyorum. güzel maç oldu.

ancak anlamadığım, ilk 25-30 dakika içinde, beşiktaşın, orta sahada, sorumlu oyunclarından kesinlikle destek alamadığı için, fener kanatlarının bizi dağıtması oldu. bu kadar aciz ve mücadelesiz olmamalıydı. oğuzan ve olcay yoktu resmen. veli'nin yokluğu işte böyle maçlarda hissediliyor kanımca. sanki bu takım şampiyonluğa oynamıyor. fener çok daha istekliydi ilk yarı.

ikinci yarı, şenol hoca güzel fırcalamış olacak ki, toparladı ve baskı kurabildi ama burada da volkan'ın sezonun maçını çıkarması nedeniyle tosladık.
    şimdi sıra trabzon maçında, bu maçın toprağını üzerimizden bir an evvel atıp devam etmemiz lazım.

dayanılmazediti: fenerbahçe akıllı olsaydı 3-0 olurmuş. q7' de akıllı olsaydı 1-1 bitebilirdi ilk yarı. ikinci yarı dedem totem yapsaydı, direkten topumuz dönmezdi.
    unitededit: şimdi, şu tavrınız hala devam ediyor, önceden çok yazdım.
    bjk: e beşiktaş ilk yarı oynayamadı abi.
    fb: tabi olm fener oynatmadı ki yaee.
    bjk: peki.
    bjk: ikinci yarı beşiktaş çok daha istekliydi ama, güzel oyun ama skor üretemedik ya.
    fb:tabi olm fener bilerek yaslandı, oynamasına müsade etti beşiktaşın.
    hay ben sizin....
  • kıskandım resmen. derbi dediğin hemen hemen böyle olur işte. top oynanır seyirci coşturulur spikerin sesinden derbinin ateşi hissedilir. ruhsuz gibi, ayda 3 milyon değil de 2 milyon euro kazanıyormuş gibi oynanmaz. top bir o kaleye bir bu kaleye gider. forvetler şut çeker, şut kaleye gidebilecek mi diye düşünmez seyirci, gol olacak mı diye düşünür. her pozisyon ayrı heyecan yaratır. pozisyon olacak mı diye beklenmez. dahası kazan veya kaybet takımın top oynarsa iki tarafı da alkışlarsın. belki gurur bile duyarsın.
    not : gs
  • hakem konusunda klasik beşiktaşlı ağlamalarının devam ettiği maç.

taraftarlarını kastediyorum, adamlar her pozisyonda ağlıyor, psikoloji filan kalmamış, orta sahadaki dandik bir faul pozisyonu için kıyameti koparıyorlar, kendilerine yapılan her hareket sarı kartla cezalandırılsın istiyorlar,

takılmayın bu kadar keyif almaya bakın, hakemin dün sonuca etki eden hatası olmadı, ne net bir kırmızı ne de net bir penaltı. biraz avrupa futbolunu izleyin, nasıl sert futbol oynandığını görün,

neyse birazdan biri gelir anti destan yazar,
  • ligin sezon sonuna kadar çok zorlu geçeceğini ispatlayan bir maç olmuştur. fenerbahçe maça mükemmel bir baskıyla başlayıp adeta beşiktaşı bunalttı ve golu buldu. bu dakikadan sonra da baskısını arttıran fenerbaçe bir sürü gol pozisyonları harcayarak ilk yarısı farklı bitecek olan maçı 1-0 önde kapatarak soyunma odasına geçmişlerdir. bu arada fenerbahçenin antrenmanlarda frikik çalışmalarına önem gösterdikleri bu maçta ortaya çıktı. atılan golün tamamen bi çalışma ile gerçekleştiği maçı izlerken gördük. yalnız diğer bi frikik organizasyonunda naninin sarı kart görmesi nazar boncuğu oldu. neyse sinmiş, pusmuş bir görüntü veren beşiktaş ikinci yarı adeta sahada yeniden doğdu ve ikinci yarıya muhteşem başladı.ilk yarı sadece 2 gol girişiminde bulunan, bunun biri de simon kjær'in hatasından gerçekleşirken, ikinci yarı sayısız gol girişiminde bulundu ve fırsatları değerlendiremedi. pereira'nın yaptığı hatalardan biri alper potuk'u oyundan alması oldu. o ana kadar takımı hızlı ileri çıkaran ve volkan şen'e nazaran tek pas giden alper oyundan alınması fenerbahçe takımını ileride çoğalamama engeline soktu. ozan'ın hatayı değerlendirmesi fenerbahçeyi rahatlatsa da ileride çoğalamama fenerbahçeyi sıkıntılı anlar yaşamasına neden oldu. antrenmanlardaki çalışmasıyla kazandı yine de maçı. golü o kadar erken bulmasaydı maç nereye gidilmezdi bilinmez ama ligin en çok gol atan takımından gol yemeden maçı bitirdiği için defans futbolcularını ve volkanı ayrıca kutlamak gerekir.
  • fenerbahcenin degil ama vitor pereiranin tartismasiz en iyi maciydi. belli ki pereira maci cok hatta senol gunesten daha cok istemis dolayisiyla daha cok kafa yormus ve sonucu da almistir.

macin teknik analizine gelirsek, oncelikle ideal bir oyuncu kadrosu vardi sahada fenerbahce adina. nani yerine alper tercihi ile gununde ve motive bir volkan sen, ozellikle ilk yarida besiktas kanadini darma duman ettiler. ozellikle alperin ismaile bu denli ustunluk kurabilecegi kolay tahmin edilemezdi. benzer sekilde oyuncu degisikliginde once alperin cikmasi cok dogru bir karar zira ikinci yari bastiran besiktasa karsi volkan savunmada alpere hatta naniye kiyasla cok daha kuvvetli kaldi. bu tercih ayni zamanda yedekte nani gibi bir silahi patlamaya hazir tutmasini daha da onemlisi bu formayi ben vermem calisan alir imajini yerlestirmesini sagladi, tebrikler fenerbahce tebrikler pereira.
  • ilk yarıda halis'in katlettiği maç sonunda burada hakem hatalarını yazarken "hehehe ağlayın" "buton buton" "ne koyduk ama" diyerek birbirlerini debeye sokan adamlar şimdi özgürlük savaşçısı moduna girip "nerede temiz futbol" "fazla şerefliyiz" diye magazin başlığında bile ağlaşıyorlar.

5 atıyordunuz? gomez cha cha buton?
  • maçı sonuna kadar hakederek kazandık, hem de hakeme rağmen...
  • tahmin edildiği gibi son yılların en tempolu ve zevkli maçı oldu.

fakat!!

beşiktaş için "ilk yarı fenerbahçe'nin baskısına boyun eğmekten başka bir şey yapmadı ki!" diye düşünen fenerli arkadaşlar kendilerini kandırmasınlar.

fenerin ilk yarıda ki yüksek temposu ve beşiktaş'ın tutuk oyunun nedeni 2 nci dakikada olmayan bir faul ile gelen goldür..

fenerbahçe maça 1-0 önde başlamanın rahatlığı takımın gücünün yerinde olması ile ilk yarı çok yüksek tempoda oynadı. çok pres yaptı çünkü zaten 1-0 önde başlamıştı maça.. gol yese bile kaybedecek bir şeyi yoktu. bunun rahatlığı ile yüklendikçe yüklendi.

beşiktaş daha 2 nci dakikada 1-0 geriye düşünce rahat oynayamadı. fener 1-0 ın rahatlığı ve daha ilk yarı olması itibariyle enerjisi de üst seviyede olunca, beşiktaş tutuk oynamak zorunda kaldı. çünkü ilk yarı durum 2 -0 olsa maç bitecek! beşiktaş'ın ilk yarı etkisiz olması, fenerin böyle baskılı oynamasının nedeni tamamen 2 nci dakika da uydurma bir faul ile gelen gol! o gol olmasaydı fener 1-0 önde başlamasıydı maça.. fenerin o baskın oyunu olmayacaktı.

ikinci yarı beşiktaş artık risk alarak oynamaya başladı. kaybedecek bir şey yoktu.. fenerde ilk yarıda ki yüksek temponun etkisiyle daha durulunca, üstün taraf beşiktaş oldu. tam bu anlarda da volkan 'ın kalede yaptığı üst üste kurtarışlar fenere maçı getirdi.. o pozisyonlardan biri gol olsaydı, beşiktaş maçı çevirebilirdi. kaleci farkı da burada ortaya çıkıyor. sonlara doğru cenk oyuna gireceği sırada yeni stoperin bir hatası, tolga denen çok efendi! adamın yine kalesinde çakılı kalması nedeniyle 2 nci gol geldi ve maç bitti.

sonuç olarak beşiktaş 'ın kaybetme lüksü vardı. fenerin yoktu.. fener kazanmak zorundaydı kazandı. hakem bariz bir şekilde taraftar baskısından etkilendi. kendi saha avantajı da böyle bir şey oluyor işte.. caner en az 4 defa atılmalıydı atamadı! rvp nin pozisyonu penaltı ise , olcay ın pozisyonu da penaltı! ben hakemin net taraflı yönettiğini düşünmüyorum. fakat taraftar baskısı ile , taraftarın her boka oooov oov diye bağırmasından etkilendi. fenerin sert oyununa kart çıkartamayarak destek oldu.

yani fenerliler harika oynadık ezdik geçtik diye çok sevinmesin. çünkü o 2 nci dakikada gelen uydurma gol olmasaydı bu olmayacaktı! avantaj hala beşiktaş 'ın elinde.. rize ve trabzon deplansmanından kayıpsız dönerse beşiktaş, şampiyonluk yolunda büyük avantaj sağlar.
  • daha önce söylemiştim söz konusu derbi olduğunda favori fenerbahçe'dir. (bkz: #58704278) hele ki maç kadıköy maçıysa rakip takımın galibiyet şansı %10larda falan bütün bu gerçeklere rağmen beşiktaşlı kardeşlerimizin de kendilerine neden bu kadar güvendiklerini 2. devre görmüş olduk. bu konuda tebriği hakediyorlar.

lakin biraz da beşiktaş'ın 2. yarı futboluna fenerbahçe izin verdi. defansa çekilip beşiktaş'ın üstüne gelmesini bekledi ve kontradan pozisyonlar yakalama peşine düştü. dolayısıyla pozisyonlar verdi. gerçi vitor'a haksız diyemem zira ilk yarıdaki futbolu oynasaydı büyük ihtimal 90 dakikayı tamamlayamazdı.

ilk golde faul hatalıydı, onun haricinde iki takıma da vermediği sarı kartlar vardı. belki van persie'nin pozisyonuna vermediği bir penaltı olabilir ama yılın en önemli maçında bu tarz hatalar olabilir.

hala bu kural devam ediyor mu bilmiyorum ama fenerbahçe lig sonunda eşitlik olması durumunda ikili averajı da lehine çevirmiştir. zira şöyle bir kalan maçlara bakarsak şampiyon ya eşitlikle ya da 1-2 puan farkla belirlenecek.

ayrıca beşiktaş'ın 2. yarıdaki oyununa türkiye'de tepki verebilecek tek takım fenerbahçe olduğu için beşiktaş'ın şampiyonluk şansı hala %60 dolaylarındadır.
  • maçta beni mest eden iki hareket vardı. birisi q7'nin cenk tosun'a kestiği orta, diğeri de rpv'nin naniye tek dokunuşu.

futbol kaliteli futbolcularla oynanınca seyredilebilir bir şey çıkıyor ortaya. şu iki takımın bugün oynadığı şey futbol ise biz koca sene futbol diye ne seyrediyoruz bilmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap