• bir beşiktaş'lı olarak beşiktaş'ın oyunundan hiç rahatsız olmadığım ama sahaya çıkan kadrodan yapılan oyuncu değişikliklerinden inanılmaz rahatsız ve huzursuz olduğum bir maç oldu.

beşiktaş'ın oyunundan rahatsız olmamamın sebebi; sahada yer alan 11 beşiktaş'lı oyuncu (9 oldu daha sonra tabi) bu sistemin bu oyun dizilişinin oynayabileceği en iyi şekilde oynadı diyebilirim. savunma gayet iyiydi orta sahadaki çift ön libero gayet iyiydi kanatlar zaten iyi değil beşiktaş'ta. e carew'le sergen çift ön libero oynanan bir sistemde top almak için orta sahaya geliyorlar. yani kısacası bu dizilişle bundan iyi oynamaz beşiktaş.

beşiktaş'ın yediği gole gelince takımın taa sezon başından beri süregelen sorununu öyle güzel öne serdi ki ;

sol kanattan ceza sahasına yakın bir yerde beşiktaş taç atıyor. bu taçı ya sol açık atar ya sol bek atar. beşiktaş'ın sol beki geliyor taç atmaya fakat sol açık geliyor alıyor topu ben atarım diyerekten şimdi sol bekte orda sol açıkda orda dolayısıyla sol kanadı yok beşiktaş'ın bu pozisyonun dönüşünde. daha sonra o atılan başarısız taç trabzon yarı sahasının ortasındaki fatih tekke'nin önüne düşüyor. kim basıyor peki bu adama ? savunmanın göbeğinde oynayan ibrahim toraman. peki bu göbekteki adam oraya kadar geldiğinde yerinde kim var ? hiç kimse. e fatih tekke ve gökdeniz'in bu ülkenin en çabuk hücum oyuncularından olduklarını düşünürsek fatih tekke o göbekte boşalan alana topu yuvarlıyor gökdeniz'de alıyor gol yapıyor. işte beşiktaş'ın en büyük sorunu bu. duracağı yeri bilmiyor hiç kimse.

ramazan 2. sınıf takımların kalecisidir. bana kesinlikle güven vermeyen bir kalecidir. ki ilk golde çıkmayarak çok büyük hata yaptı diye düşünüyorum.

çıkan kadrodan neden huzursuz olduğumun sebebine gelince; şu çift ön libero anlayışından vazgeçmediği sürece beşiktaş değil gol pozisyon bile bulamaz ki bu akşam oyununu beğendiğim dediğim beşiktaş'ın pozisyonu yanlış hatırlamıyorsam 2. orta sahada oyun üreticek, oyun geliştirecek adam yok. bakın bodo maçının ikinci yarısına sergen ve tümer sahada. ne dedik o maçta peki "takım çok iyiydi". iyiydi tabi çünkü pas yapıyor takım çünkü oyun üretiyor takım. yapılan oyuncu değişiklikleri sonucunda forvet ya da forvet arkası oynaması gereken ahmed hassan sağ kanada kitlendi. herkesin forvet olsa iyi olur dediği fakat benim karşı çıktığım bir kanat oyuncusu olması gereken ibrahim akın'ı forvete kitledi. daha sonra berkant'ı aldı oyuna okan'ın yerine. berkant'da oynayamamanın hırsıyla çok top kullandı gereksiz top tuttu. hala tümer'in neden oynamadığını anlamış değilim şu takımda.

bu hoca bunları göremiyorsa bana göre büyük hoca değildir. ben sabredilmesinden yanayım ya da yanaydım lakin bu şekilde kadro tercihleri sebebiyle bendeki soru işareti sayısını oldukça fazlalaştırdı. pek güvenim kalmadı açıkcası kendisine.

trabzon'a gelince beşiktaş'ın oyuna hakim olması sebebiyle 75. dakikaya kadar sadece bir gol için atılan şut vardı onun dışında hiç bir şey yoktu. 10 kişi kalan beşiktaş karşısında bile üstünlüğü eline alamadı. çok net gol pozisyonları harcadı son dakikalarda. galip takımın iki oyuncusu olan yattara ve gökdeniz'in kavgaya varan tartışması da oldukça ilginç bir noktaydı tabi. lakin sonuç olarak benim beklediğim baskıyı kuramadı trabzon beşiktaş üzerinde. çok kötü bir futbol oynadı.

kartlara gelince çağdaş'ın gördüğü iki sarı kartta doğru bana göre ilk sarı kart belki tartışılabilir. ibrahim toraman'ın kırmızı görmesine sebebiyet veren pozisyon bana göre net bir penaltıydı ama pozisyon sonrasında toraman arkadan hakemi ittirmesi sonucu kartı dibine kadar haketti. ama o pozisyon sonrası ben de sahada olsaydım ne yapardım bilmiyorum tabi. fakat bu profesyonel bir futbolcu, yapmaması lazımdı o şekilde bir hareket.

bir şey de trabzon seyircisi için söylemek isterim; bana göre 4 büyüklerin en verimsiz seyircisidir. beşiktaş seyircisini inönü'de, fenerbahçe seyircisini kadıköy'de, galatarasay seyircisini sami yen'de izlemekten çok zevk alırım ama bu trabzon seyircisi ateşli seyirci filan diyorlar külliyen yalan bana göre. maç boyunca susuyorlar bir kaç dakika hariç. diyecem ki hepsi futbol izlemeye gelmiş ondan kimse bağırmıyor ama hem kendi takımına yapılan faullerde hem rakip takıma yapılan faullerde "yuh" sesi yükseliyor tribünlerden. aklı başında trabzon seyircilerini bir kenara koyarak diyebilirim ki akılları fikirleri çamura çalışıyor. milli maçta da gördük bunu. bu trabzon takımını haketmeyen bir seyircisi var trabzon'un avni aker'de.

beşiktaş'a gelince ... aa geçmişiz lan beşiktaş'ı. neyse inip yürüyelim geriye. hiç gidemedik ki ileriye.
  • ne yazik ki topun da yuvarlak olmayacagi, trabzon'un 5-0'larin rovansini alacagina kesin gozuyle baktigim mac.
  • fenerlilerin her zamanki gibi baska takimlar uzerinden sampiyonluk hesaplari yaptigi mactir.. endiseler ve hesaplar yersizdir, zira ligde herkes elinden geleni yapar, hakeden sampiyon olur..

bu mac icin kucuk hesaplar yapanlar, bunun icin de yapti;
    (bkz: 9 mayis 2004 trabzonspor galatasaray maci)

bilmem agizlarinin payini aldilar demeye gerek var mi..
  • trabzonspor'un sağındaki yattara ile beşiktaş'ın solundaki ibrahim üzülmez arasındaki mücadelenin ilgiyle izleneceği bir maç olması kuvvetle muhtemeldir.
  • düşüşe geçen trabzonspor ile çıkışa geçermiş gibi yapan beşiktaş ın; beraberlikte çarpışacağı karşılaşma..
  • beşiktaş'ın on kişi kalışının pek farkedilmediği maç... zira onbir kişiyken de birşey yapamiyorlardi, on kişiyken de yapamadilar...
  • fatih tekke'nin el emeği göz nuru golünün sayılmadığı maç.
  • sadece ilk yarisini izleyebildigim mac. ilk yarida sunu gordum ki o yere goge sigdirilamayan trabzon sut dokmus kedi gibi kendi sahasinda tikilmis dururken cok net pozisyonlar bulamasa da besiktas surekli golu dusunen tarafti. benim icin bu mantalite onemliydi ve bunu gormek yeterliydi. evden cikarken icim rahat ciktim cunku besiktas'im en azindan cesur oynamayi hatirlamisti, ordan sonra skor da onemli degildi zaten.
  • beşiktaşın maçı kazanması sonucunda fenerli ve gs lilerin "ziya maçı sattı" yorumu yapma olasılığı yüksek olan maç..
  • besiktasli olmama ragmen, trabzon'un kazanacagina, besiktasli taraftarlarin "ziya yuvaya don" benzeri bir tezahurat yapacagina (bkz: yaratici besiktas taraftari), ancak trabzon'un yine de 7-1 lerin intikamini alamayacagina inandigim mac. hadi ziya dogan, yap bi kiyak eski takimina...
hesabın var mı? giriş yap