• mühendis için ağıt.
  • hintliler ve türklerin espri anlayışı, dertleri, memleket meseleleri, eğitim sistemleri, çocuk yetiştirme stilleri hep hep ne kadar da aynıymış dedirten filmdir. iki saniyede bir güldürmüş ardından iki saniye göz yaşartmıştır. kendi içimizden bir hikaye... hangimiz mühendisliği bırakıp fotoğrafçı olmak istemedik ki.
  • acayip, çok acayip film. inanılmaz keyifli, insan bitsin istemiyor. 2 saatten fazla zamanın nasıl geçtiği anlaşılmıyor. yarı ingilizce, yarı hintçe konuşulan filmde bu hintlilerin kafası mı iyi niye böyle konuşuyorlar lan diye düşünse de insan, bir zaman sonra alışıp akışına bırakıyor insan kendisini.

filmde inanılmaz bir iyimserlik mevcut.

canın mı sıkıldı? bu filmi izle.

işler istediğin gibi değil mi? aç izle.

yapacak işin mi yok? izle...

dediğim gibi insanın içini ferahlatıyor. woody allen filmlerindeki gereksiz kasvet yok. insan izlerken arada duygulanıyor, ancak onda bile şefkat duygusu sarıyor insanın bedeninin. öyle güzel, öyle hoş bir film. çok sevdim yahu, öyle böyle değil. bu iyimserlik genel olarak hint filmlerinde olabilir, bilemedim. taare zameen par'ı da izlerken öyle mutlu ayrılmıştım ekran karşısından.
  • ben bu filmin sonunu getiremedim.

iş nedeniyle sabah 8 akşam 6 bütün gün hintlilerle uğraşıyorum. ırkçı görünmek istemiyorum, ama artık beni hayatımdan bezdirmeye başladılar. hele filmdeki o dekanın tavırlarının aynısına sahip kıl ötesi bir hintli ile sürekli muhattap oluyorum.

filmin senaryosu ve işlenişi tarzıma göre olsa da ancak bir yere kadar kendimi sıkarak izleyebildim. sonra acayip gerildim ve kapatmak zorunda kaldım.

ömrümde yarısında bıraktığım film sayısı 2-3 tanedir herhalde. izleyeceğim filmleri iyi seçerim. bu film ise izlemek istediğim ancak katlanamadığım için tamamlayamadığım film olarak kalacak. iş hayatı nelere kadir.
  • ironiyi vs absürd esprileri seviyorsanız , sistem eleştirileri güldürürken düşündürme tarzınızsa kesinlikle izleyin. hea yok bunları hiçbiri bende yok diyorsanızda izleyin. her şekilde gülersiniz.
  • ülkesinde izlenme rekorunu elinde bulunduran şahane film.komik ve duygusal sahnelerinin yanı sıra filmde birkaç diyalog varki insan içinde bulunduğu konumu sorguluyor.

--- spoiler ---

rancho : eğer michael jackson'ın babası onu bir boksör olması için zorlasaydı veya muhammed ali'nin babası onu bir şarkıcı olmaya zorlasaydı, faciayı düşünsene..

--- spoiler ---

ayrıca dans sahneleri de çok eğlenceliydi.filmin yüksek temposunu daha da yükseltmiş.
  • bir güldürüp bir ağlatan, feel good-gençlik-yol filmi. klasik hint dansı sahneleri haricinde ekrandan gözünüzü ayıramıyorusunz. bu arada esas elamanla kızı oynayan 2 oyuncunun yaş farkı 15*.
  • uzun zamandır izlediğim uzak ara en eğlenceli film.
    3 mühendislik öğrencisinin okula girişten itibaren 10 yıllık hikayesini geyik bir dille anlatır, güldürürken düşündürür.
  • öyle sanıyorum ki, bollywood yapımı değil de hollywood yapımı olsaydı çok büyük sükse yapardı bu film. hemen hemen her gün yakın çevremizde ya da haberlerde izlediğimiz eğitim sistemi ve sınav sisteminin ne denli hayatımızı etkilediği ortadadır. bundan dolayı filmin önemli bir konuyu iyi bir şekilde işlediği aşikârdır. bu filmin özellikle ailelere ve üniversite ve meslek seçimi yapacak genç arkadaşlara izletilmesi gerekir.
hesabın var mı? giriş yap