• aga üstünüze bir zırh felan mı giyseniz tmm anladık kas yaptınız ama çıplak savaşa mı gidilir
  • "babam bana korkunun kalıcı olduğunu öğretmişti. insan bunu kabul ettiğinde daha bir güçlenir."

korkmamaya çalışma, korkuya öcü gözüyle bakma, korkudan kaçma demek istemiş.
  • filmin propaganda amacıyla yapılmış olması bir yana sadece seyirlik bir film olarak ele aldığımda diyaloglarından ziyade monologlarıyla dikkatimi çeken ve görsel efektleriyle beğenimi kazanmış olan film, şöyle bi senaryo ekibine baktımda
    frank miller, lynn varley,zack snyder,kurt johnstad
    michael gordon var.özellikle iki isim dikkatimi çekti.

(bkz: frank miller), zaten bu filmi termopylae muharebesi hakkındaki grafik romanından uyarlamış kara film tarzı diğer çizgi roman ve resimli romanları ronin, daredevil: yeniden doğuş, batman: kara şövalye dönüyor, sin city ile tanınır. ayrıca the spirit filminin yönetmenliğini yapmış,

suicide squad (2016), aquaman (2018), the suicide squad (2021) filmlerinde yapım yönetmeni, wonder woman (2017) ve justice league filmlerinde senaryo yazarlığı, wonder woman 1984 (2020) filminde yapımcı olarak görev almış.

(bkz: zack snyder),dc genişletilmiş evreni'ni başlatan ilk supermen filmi olan man of steel (2013) ve onun devam filmi, batman v superman: dawn of justice (2016) ve justice league (2017) ile beraber, army of the dead (2021) filmlerinin yönetmenliğini yapmış.

filmin sonlarına doğru savaşta galebe çalamayacağını öngören kral leonidas, muharebeyi anlatması için görevlendirdiği dilios isimli bir askerin dilinden savaş meydanından spartaya döndüğünde bir kısmı boula’da (eski yunan 500 ler meclisi) bir kısmı platea da geçen sahnede şu etkileyici sözler dökülmüş;

“bizi hatırlayın” bir kralın vereceği basitlikte bir emir,neden öldüğümüzü hatırlayın…
    o bir ödül istemedi ya da bir şarkı ya da bir anıt savaş ve zaferle ilgili bir şiir,
    isteği çok basitti;
    “bizi hatırlayın” bana öyle dedi.
    bu onun umuduydu eğer ilerde ordan geçecek özgür bir insan olursa ilerdeki sayısız yüzyıllar boyunca bizim seslerimiz,ona yaşı belli olmayan kayalardan seslenicek.ey yolcu gidip spartalılara söyle, öldük,burda.sparta kanunlarına göre.
    ve böylece kralım öldü ve kardeşlerim öldü
    bir yıl bile olmadı
    ben kralımın mezar ve zafer konuşmasını yapmadan çok önce,zaman onu haklı çıkardı.çünkü bir özgür yunanlıdan bir diğerine bu sözler yayıldı;cesur leonidas ve 300 adamı evden bu kadar uzakta hayatlarını sadece sparta için vermediler tüm yunanistan ve bu ülkenin tuttuğu söz için verdiler.şimdi burda platea denilen dünyanın bu ıssız köşesinde kserkses’in orduları ölümlerine kavuşacak…
    evet ! işte barbar yığınları orda,katıksız bir korku kalplerini sıkıştırıyor,hepsi soğuk soğuk terliyor, hepsi de 300 spartalının kılıç ve mızraklarının önünde yaşadığı korkuyu çok iyi hatırlıyor! ama şimdi karşılarında alanın karşısında 10 bin spartalı duruyor,30 bin özgür yunana komuta ediyorlar.düşman yaklaşık olarak bizim 3 katımız, bir yunanlı için iyi bir rakam..bugün dünyayı mistizm ve tiranlıktan kurtaracağız ve hayallerimizden çok daha parlak bir geleceğin temellerini atacağız!
    hazır olun askerler,leonidas ve cesur 300 adamı için zafere!
  • 300. entry'mi girmek istediğim, özgün adı 300 olan, frank miller'ın thermopylai savaşı hakkındaki grafik romanından uyarlanmış 2007 yapımı film.
  • (bkz: 300)
  • gerçekte savaşı kaybedip filmde öldürdükleri pers kralı darius tarafından kılıçtan geçirilen ve yıllarca biz filozofuz biz medeniyiz...vs diye geçinen yunanistan ve yunanların yillarca pers himayesi altında kral darius tarafindan zaman zaman thassak geçile geçile yönetildiği gerçek tarihi unutturmaya çalışan fantastik film.

not: veya the 300"müydü o acaba ? çok önemi var mı peki ? bana göre yok. yenildik ama ezilmedik edebiyatının yunan versiyonu bu bence. hani 300 kişi yigitmis de iyi savaşmış da ...vs

gerçek tarih diyor ki pers krali orduyu toplayıp yunanistan seferine çıkmış, yunanistan'daki o yiğit yunanlılar korkudan altlarına öyle bir sıçmış ki savaşmak için ancak 300 kişi toplayabilmisler :)
  • bu filmi 300 askerin inanılmaz büyüklükteki bir orduya karşı verdiği mücalede olarak farz edip yorum yapacak olursak son derece güzel , akıcı bir film olmasının yanısıra harika bir görsel şölen..spartalı yada persli yok..isim yok..yer yok..sadece 300 adamın direnişi olarak düşünüyorum..tamamen hayal ürünü olarak görüp filmden keyif alıyorum..300 spartalının koca pers ordularına karşı direnişi diye yorumlamam mümkün değil çünkü gerçeklikle hiçbir alakası yok..zira bu şekilde adlandırıp filmin tarihi yansıttığını kabul edersem filmden şöyle korkunç bir gönderme almış olurum..'biz buyuz işte..biz özgürlük ve adaletiz.biz demokrasinin ta kendisiyiz..biz batıyız..sizse doğuda yaşayan medeniyetten nasibini almamış canavarlarsınız.' o zaman bu film hakkındaki görüşlerim değişmiş olur..çünkü filmin yalan yanlış anlatmaya çalıştığı olay yaklaşık 2000-2500 yıl öncedir ki biz batının hangi tarihten itibaren medenileşmeye başladığını çok iyi biliyoru..ve medeniyeti nerden aldığını da..hollywood un izleyici aptal yerine koyan filmler ortaya koyup durmasından dolayı uzakdğou sinemasına yöneliyor insan ister istemez..dediğim gibi filmi hayal ürünü kabul edip 300 spartalı şeklinde değil 300 asker olarak adlandırıyor ve 9 puan veriyorum..gerçekten güzel filmdi..
  • evde zor tutulan yüzde 50
hesabın var mı? giriş yap