• osmanlı ile avusturya arasında ziştovi barış antlaşması imzalandı. (1791)
  • 1870 yılında kızılhaç derneği ingiltere'de kuruldu.
    1901 yılında caz tarihinin en büyük trompetçisi louis daniel armstrong doğdu.
    1914 yılında ingiltere almanya'ya savaş ilan etti. 1. dünya savaşı sosyalistleri de etkiledi. savaştan yana tavır alan sosyalist partilerin yarattığı bunalım sonucu ii. enternasyonal dağılma sürecine girdi.
    1958 yılında uluslararası para fonu, imf, baskısıyla, cumhuriyet tarihinin en yüksek devalüasyonu yapıldı. 1 dolar 2 lira 80 kuruştan 9 liraya çıktı. devalüasyon oranı yüzde 221idi.
    1961 yılında yassıada duruşmalarını izleyen yönetmen elia kazan, adnan menderes'i hasta ve ürkek bulduğunu söyledi.
    1976 yılında ispanya kralı juan carlos siyasi tutukluların yüzde 90'ını affetti
    1982 yılında 98 sanıklı istanbul (tkp) türkiye komünist partisidavası başladı.
    1983 yılında italya'da ilk sosyalist başbakan bettino craxi göreve başladı
    1986 yılında yargıtay, ameliyatla cinsiyet değiştiren bülent ersoy'un erkek olduğuna karar verdi.
    1993 yılında şiirli pul çıkardı. pulda şair cahit sıtkı tarancı'nın portresi ve otuz beş yaş şiirine yer verildi.
    1995 yılında bergamalılar almanya'da "kardeş şehirler olimpiyatları"na katıldılar ve bergama'da siyanürle altın arayacak eurogold firmasını destekleyen dresdner bank'ı protesto ettiler.
    1996 yılında başbakan necmettin erbakan, gap tv'de günde 1-2 saat kürtçe yayın yapılabileceğini söyledi.
  • turgut uyar'ın doğum günüdür..
    doğum gününü kutlamak için yapabileceğimiz en şahane şey bize bıraktığı şiirlerinden okumaktır..
    (bkz: ikinci yeni)
  • barack obama'nin da dogum gunudur kendileri.
  • 1985 yılında fatih terim'in jübilesini yapıp futbolculuğu bıraktığı gündür.
  • bitmesine 7 saatten fazla olmasına rağmen, daha şimdiden yaşadığım en boktan günler listesine kafadan giriş yapmıştır. hiç şüphesi olmasın, ileride kendisini lanet okuyarak hatırlayacağım.
  • doğum günüm.
  • dünyayı şereflendirişimin 32. yılı...

bu dünyadan bir ben geçiyorum... öyle güzel öyle naif öyle tatlı geçiyorum ki adeta kendime hayran oluyorum...

büyüklerime büyüklük yapıp küçüklerimle küçük olmamla,
    tüm samimiyetim doğallığımla,
    yüksek bilincim, muhteşem karakterim, mükemmel kişiliğimle,
    algıların, dayatmaların etkisinde kalmayan 'kendi' zevklerimle,
    aileden komşuya, arkadaştan aşka, bakkal amcadan şerefsiz patrona kadar -beni bir taştan, ottan ayırdığı için, içimde kocaman olup da taştığı için karşılığını alamasam da- insanlara verdiğim sevgiyle değerle, duyguğum saygı ve vefayla
    bu dünyadan bir ben geçiyorum...

kocaman evrende bir tane daha benden yok. dış görünüş olarak bana benzeyen çok, lakin karakter ve kişilik olarak benim gibi yok. neden beni ben yapan zevklerimi, karakterimi, duygu, düşünce ve fikirlerimi saklayayım ki? bir daha gelmeyeceğim dünyayı neden bir başkası olarak yaşayayım ki? çünkü bir başkası olmak benim kendimi yok saymam demek. bir kere geldiğim dünyadan yaşamadan gitmem; kendime düşmanlık yapıp benliğimin katili olmam demek.

oysa ben yaşamak istiyorum...
    bir kere geldiğim dünyaya orta doğu bataklığında gözümü açmış olmama rağmen,
    kadını insan yerine dahi koymayan, kadından nefret eden o kadar ki bir kadın olarak ifadesine bile tahammül edemeyen orta doğulu erkeğe rağmen,
    daha da fenası bu eril zihniyete destek olan onca akılsız hemcinsime rağmen...

her güne kadın taciz, tecavüz, cinayetleri ile uyandığımız için kahrolmama,
    yarın sıranın bende olmadığının garantisini kendime veremediğim için korkmama,
    her geçen gün bu ülkeye dair umudumu kaybetmeme rağmen 'belki bir şeyler değişir' umuduyla yaşıyorum...

bir kadın olarak ölmek istemiyorum; bir kadın olarak yaşamak istiyorum. istediğim gibi giyinerek, istediğim saatte istediğim gibi gezerek, istediğim şeye inanıp istediğim gibi konuşup gülerek, gönlümce, özgürce, mutlu mesut, neşeyle... yaşamak istiyorum...

d: kelime...
  • turgut uyar (4 ağustos 1927 - 22 ağustos 1985)
    mileva mariç (19 aralık 1875 – 4 ağustos 1948)
    marilyn monroe (1 haziran 1926 – 4 ağustos 1962)
    enver paşa ( 23 kasım 1881/6 aralık 1882 – 4 ağustos 1922)

48 plaka numarasından mülhem, 4.8 yani 4 ağustos muğlalılar için muğlalılar günüdür.

(ilk giri tarihi: 4.8.2018)

(bkz: turgut uyar/@ibisile)
    (bkz: sözlükteki muğlalılar)
hesabın var mı? giriş yap