şükela:  tümü | bugün
 • bütün dünyada 4 aralıkta kutlanan madenciler günü. madencilerin piri olan st. barbara için adanılmış gün.
 • "yeraltında ezilenler yeryüzüne seslenirler,
  madenler bizim derler gerekirse ölüm derler."
  yeraltının efendilerinin günüdür bugün.
 • "yerin derinliklerinden geldiler ellerinde susmak bilmeyen bir yeraltı güneşiyle ''
 • bir avuç kömür için bir ömür veren somalı madencilere selam olsun.
 • cansevere, yurtsevere zulüm gibi ülkemde bir allahın günü de insan gibi acısız geçsin.

  yasak!

  http://www.youtube.com/watch?v=lleho-myfm8

  ve adı değişti ülkenin:

  taammüden öldürülenler ülkesi.
 • mhp genel başkan yardımcısı ruhsar demirel'in eşinin taşeronluğunu yaptığı madende 8 işçi hayatını kaybetmişti...

  mhp genel başkan yardımcısı celal adan'ın şirketinin sorumlusu olduğu inşaatta 10 işçi asansör kazasında hayatını kaybetti...

  mhp genel başkan yardımcısı atila kaya, ersin zorluer'le balkondan poz verirken gençler madde bağımlılığından zehirleniyor ölüyorlardı...

  4 aralık dünya madenciler gününü buruk bir şekilde ama yine de ileride kazalar, felaketler, sorumsuzluklar yaşanmaması dileğiyle kutluyoruz...

  madencilere atfedilmiş, bizler için siyah giyen adamlara daha doğrusu siyaha boyanan adamlara atfedilmiş gündür...
 • (bkz: klostrohobi)
 • roma imparatorluğu zamanında babasından kaçarak madencilerin çalıştığı bir mağaraya sığınan ve azize olarak kabul edilen santa barbara'ya adanmış olan gündür. santa barbara'nın mağaraya kaçtığı gün 4 aralık'tır, izmit'te yaşadığı rivayet edilir ve kaçtığı mağaranın da anadolu'da olduğu da yine söylentiler arasındadır. santa barbara'nın bu mağaraya gelmesi ve oradaki madencileri koruması önce anadolu'da, daha sonra da tüm dünyada madenciler günü olarak kutlanmaya başlamıştır.

  benim içinse, severek icra ettiğim, her geçen gün daha mutlu olduğum ve gurur duyduğum mesleğim adına kutlanan gündür. buradan da tüm maden emekçilerinin gününü kutlarım.
 • imparatorluğu döneminde santa barbara isimli genç kadın babasının onu kapatmak istemesi üzerine babasının gazabından kaçar ve madenlere sığınır. madenciler tarafından azize kabul edilen ve madencileri koruduğu düşünülen santa barbara’nın mağaraya yerleştiği 4 aralık tarihi santa barbara şahsında madencilere atfedilir.

  olayın yaşandığı yer, o dönemde nikomedya ismiyle anılan günümüzün izmit’i. bu rivayete göre madenciler günü ilk olarak anadolu topraklarında kutlanmıştır. ardından avrupa’ya ve tüm dünyaya yayılarak dünya çapında madencilere ait bir güne dönüşmüştür.

  tarihin bir döneminde yaşananlar bu günü madenciler gününe çevirmiştir. ve santa barbara ile birlikte madencilerin korunduğuna dair bir inanış ortaya çıkmıştır.

  yaşasın emeğin gücü!
 • birbirinden değerli cevherleri, karın tokluğuna çıkaran insanlara adanmış gün.