• ana senaryo da kısa vade senaryo da beklediğim gibi. zaten aylık kapanan çubuk mesajı vermişti.

takip edenler için 2. %5 alım 5.80. kaldı 2 tane %5 yerlerini yazmıştım.

5.4 altını çook büyük bir süpriz olmadığı sürece öngörmüyorum.
  • her seçim öncesi piyasaların suni yöntemlerle baskınlanmasının örneği olan gün.

önceki sefer de yine aynı durumda 5.38'deki fırsattan heyecan olsun diye almıştım. akpliler tabi gaza gelip 4 olacak diye yaygara koparmıştı. sonuçta seçimden sonra 6'yı geçmişti... yine aynı oyun.
  • 5.80 alış 5.76 satış
  • bankalar %25 faiz veriyorken dolar alan da ne bileyim.. hakediyor yani her türlü batmayi.

nereden baksan 6 aydır faizler %25

1yildir ise dolar aynı seviyede. hatta geçen sene bu zamanlar 7 lerin üstünde rekor kırıyordu. arada dalgalanmaları yakalayıp doğru zamanda al sat yapabilenlere lafım yok ama dolar 10 lira olacak diye burada birbirini gazlayip 1 senedir dolarda bekleyen adamlar hem su an zararda hem de %25 faiz gelirlerinden oldular.
  • kamu bankaları asya borsalarında tcmb fonlamasıyla dolar satıyor haftalardır sırf kuru baskılamak için. bu bayramda nöbetçi olan kamu bankası personeli arkadaşlara selam olsun. 5.65'e kadar düşürün diye fantezi emirleri verenlere de selam olsun.
  • pazartesi 6.00 olacak kur amcadır
  • ben alıp satarak dalga yakalamaya çalışıyorum ama üstteki arkadaş %25 banka faizi falan demiş ona cevaben, alım-satım yapmayıp sadece dolarda kalanlar için bile 1 örnek vermek isterim;

2018 rapor linki(syf. 8)
    mayıs 2018 tcmb raporuna göre 1 yıl sonra usd kur beklenti anketi: 4,57 tl.
    gerçekleşen, geçtiğimiz mayıs 2019 usd kurunun minimumu: 5,90 tl.
    yani tcmb raporuna göre beklenti, (5,9-4,57)/4,57 = 0,29 yani yaklaşık %30 yukarı sapmış.

2019 güncel rapor linki(syf. 7)
    şimdi ki yani mayıs-2019 tcmb kur beklentisine bakarsak;
    mayıs 2019 tcmb raporuna göre 1 yıl sonra usd kur beklenti anketi: 6,68 tl.
    mayıs 2020'de ne olur? geçen yılla aynı sapmaya sahip olursa, 6,68*1,30 = 8,68 tl. olur.

şuan usd alırsanız, hadi 6'dan aldınız varsayalım, 1 yıl sonra 8,68 olduğunda (8,68-6)/6 = %45 kazanç yapar. banka ise %25 faiz verir.

sonuç olarak;
    1 yılda bankadan %25 tl faizi mi? yoksa usd'de kalıp kurdan %45 civarı kazanma şansı mı? tabii ki kimse ne olacağını bilmiyor belki %45'ten bile daha fazla getirecek, belki zarar ettirecek ancak naçizane banka faizinin para kazandırmadığını düşünüyorum.

edit: hatta 1 sene önce haziran ayında usd kuru 4,80miş hoca. şuan 5,80 desen 1/4,80'den yaklaşık %20 kazanç cepte. 7'lerde sattıysa zaten fazla fazla kazanmıştır. bir de tcmb kur tahmini yapmıyor, anket yapıyor onu düzelttim.
  • suni bir seyir izlemektedir.
  • bayram günü gülümseten kurdur.
hesabın var mı? giriş yap