• az önce 4 tane bira almıştım. şansa yaşıyoruz vallahi.
  • 4 temmuz 2019 vergi zammı daha doğru olur. verginin yanında alkolü hediye olarak alıyoruz biz.
  • ortamlarda hayat tarzına müdahale etmiyoruz dersin, kim bilecek
  • müstehak olan zamdır..

yazık değil. hiçbirimize yazık değil. bu kendini zengin zanneden lümpen ibneler var ya, işte hep bunların yüzünden bu alkol zamları. millette bilinç falan bırakmadılar. boykot edilmeli, boykotsuz hiçbir şey olmaz. icilmeyecek, 1 hafta hiçbir alkollü içki tüketilmeyecek sonra görürüz o zam nasıl eksi yönde hızla ilerliyor.. migros geçenlerde yaptığı gibi yüzde 30 indirimle her hafta nasıl içki satabiliyor görürüz.

bize müstehak.

(bkz: biranın 6.25 tl olması)
  • halk ağır vergiler altında eziliyordu ancak bi sikim de yapmıyordu. anca izliyordu. böylesine bilinçsiz, böylesine pasif, böylesine tırt bir kitleye halk bile denemezdi.

(bkz: olmaz olsun böyle halk)
  • yetişkin bir insanın haftada bir gün dışarı çıkması lüks değil ihtiyaçtır. haftada bir gün dışarı çıkınca gelin hesaplayalım bize gireni, hemde fazla abartmadan.

bir cumartesi günü dışarıda yemek yiyeceğim. güzel ve aşırıyada çok kaçmadan gidebilceğim bir yerde yiyeceğim yemek minumum 50 tl.
    burdan bara geçtik, arkadaşlarla gece boyu toplamda 5 tane bira içtiğimizi varsayalim. bira fiyatinada 25 tl diyelim. 125 tl. evede 25 tl taksi ücreti odeyerek döndüm. toplami 200 tl oldu.

haftada bir gün kendime ayırmam, ayda minimum 800 tl. hadi yemekten iki de biradan kıstım diyelim. 600 tl. bir insanın kafasını dağıtmak biraz sosyalleşmek icin ödeyeceği minimum para bu neredeyse. illa bira icip bara mi gidelimci arkadaşlara da bir çayın fiyatının düzgün mekanlarda ne kadara geldiğini hatirlatirim. ayrıca yanınızda bir partneriniz olmadan fiyatlar bunlar. eğer sevgiliniz varsa ikiyle çarpın. mühendise bile asgari ücret verilen şu zamanlarda bir insanın sağlıklı bir psikolojiyle yaşaması pek olası değil.

güzel bir tatile gidemiyoruz, güzel bir mekanda eğlenemiyoruz, kendi ülkemizi bile gezemiyoruz. pazarın marketin fiyatlarına girmek bile istemiyorum. ülke herkes için bir hapishaneye döndü. sadece avlusunda sigara içiyoruz ve hava alıyoruz hepsi bu.

bir de herkes evde butik alkol üretimine geçmekten bahsediyor. arasında yarı yarıya fark var eyvallah ama, ben uğraşmak istemiyorum arkadaşım. alt tarafı 2 bira açıp içicez diye walter white kesiliyoruz evde, ki bi de neden her seferinde evde içmek zorunda kalalım ? insanlarla tanışmak, gezmek, eğlenmek, yeni bir şeyler öğrenmek varken, bok mu var evde ? herkes daha şimdiden emeklı gibi yaşıyor. yahu elin avrupalısına amerikalısına özeniyorsunuz, o insanlar 60'ında evde durmuyor, siz otuzlu kırklı yaşlarınızda evden çıkamıyorsunuz. nasıl oluyorda bunu içinize sindirebiliyorsunuz anlayamıyorum doğrusu. içinize sindirdiğiniz kanısınada yapılan seçimlerde çıkan oylar vasıtasıyla varıyorum.

edit: noktalama işaretleri düzeltimi ve ufak bir sitem barındırmaktadır.
  • edit 3: rakı fiyatları da açıklanmış durumda.
    https://eksiup.com/p/t546807sib9q

yaptığım iş gereği az önce gelen mesajla öğrendiğim zam (geçirmesi) geçişidir.

imkanı olan arkadaşların bugün stok yapmasını tavsiye ederim.

https://eksiup.com/p/m846393ht54n

edit: arkadaşlar onlarca mesaj atmışsınız fiyatların ne olacağıyla ilgili. inanın şu lanet listeye bakıp hesaplayacak ne hevesim ne de merakım var. amacım yarın veya diğer yakın günlerde içme planı olanların (özellikle rakı) bugünden alarak eski fiyattan yararlanmasını sağlamak.
    edit 2: efes grubunun fiyat listesi açıklanmış durumda.
    https://pbs.twimg.com/…ia/d-km_1sxuaefy2a.jpg:large
  • 2018 temmuz’da rakıdaki maktu vergi: 213tl
    2019 temmuz’da rakıdaki maktu vergi: 261 tl
    1 yılda %22,5 zam yapılmış vergisine. enflasyon oranı kaçtı?
hesabın var mı? giriş yap