• nasıl çalışıyorlar bilmiyorum ama genelde 99 pazarlamacı 1 tane teknik destek elemanı çalıştıran şirketlerin başına gelen şeyer yaşamaktalar.
  • malum kriz ile ilgli bir firma yetkilisinin twitterdan "biz de facebook'tan bilgi bekliyoruz" diye açıklama yaptığı firmamsı.

twitterdan bir kullanıcının firma yetkilisine "beni takibe al dm atacam" twittine "ettim" cevabını vermesi ne kadar çaresiz olduklarını da gösteriyor. normalde seni beni siklemezler çünkü. alemşahın krizi öğrendiğinde yüzündeki ifadeyi görmek için 1000 lira veren var aga.

(bkz: görüyorum ve artırıyorum)
  • bu ajansin yonettigi facebook sayfalarinin hack'lenmesi konusunda smco'ya da yazdim, burada da bulunsun. fatih guner'in bu haberi de kaldirma ihtimali var zira yapmadigi sey degil:

"oncelikle hack’lenen soz konusu dijital ajansin kendine ait veya kontrolunde olan bir web-sitesi degil, markalarin facebook sayfalari. dolayisiyla “istedigin guvenlik onlemini al” vb laflar sacmaliktan oteye gitmiyor, bu adamlar facebook’u hack’leyecek kapasitede olmadiklarina gore (yoksa gider garanti’nin kendi sitesini hack’lerlerdi) sorun ajans veya ajans calisaninda, sifreleri kaptiranlar onlar neticede. evet psn de hacklenebiliyor ama coluk cocuk tarafindan degil, benzer bir sey olsa zaten bu yaziyi yazmazdim. onlarca mecrada ajansin guvenlik sucu denmesi de gercekleri yansitiyor dolayisiyla, bunun neresi bel alti vurmak? facebook’un mu guvenlik sucu? adamlar sifre diye bir sey icad etmisler, senin de ciddiye alip kendine saklayabilecegini dusunmusler: daha ne yapsinlar? sacmaligin ustu mu ortulsun? ortada buyuk bir isguzarlik var; income statement’ini gormedim, iyi para kazandigini dusundugum bir ajans sayfalari emanet edecegi insani dogru secmeli. ama yorumlariniza bakinca goruyorum ki sektorun insan kaynagi sorunu var. ayni sektorde calisiyorsunuz, olayi basitmis gibi gostermeye, ustunu ortmeye calismaniz kendinizce normal. ama konu asla degersiz degil. anaakim medyada simdilik yer bulmamasinin muhtemelen tek sebebi hack’lenen firmalarin buyuk reklamveren firmalar olmalari, kusturmek istemezler. dusun konu o kadar buyuk. tabii ki hakkinda konusacagiz, cunku gunun en absurd olayi bu. “turkiye’de internet benim” minvalinde gezen birinin basina bunlar geliyorsa, of ki ne of! 41? 29! capinda sirketlerin de her daim “skandal olsa da keyfimizi bulsak” seklinde dusunceler sahip takipcileri olacaktir; bu noktada onlemini almayi birak sifresine sahip cikamayan sirket mi hatali yoksa dusene bir tekme vuranlar mi? bitirirken sunu soyleyeyim, patronunuz olsam ki neyse ki degilim, “n’olacak yauu? olabulur yaauu!” diyen sizleri -kusura bakmayin ama- 5 dakika tutmazdim sirketimde, neme lazim. kalin saglicakla, iyi geceler."
  • çok tuhaf savunucuları olan ajansmış.

düştükleri komik durum eleştirilince rakip ajanslar eleştirdi denmesi ise komik ötesi. gülben ergen'i eleştirenler de rakipleri zaten sözlükte. ayrıca nihat doğan'ı da sözlükte eleştirenler de türkücü olmaya çalışan sözlük yazarları.

çok çok apayrı bir sektörde çalışmama rağmen düştükleri komik durumu eleştirmeye korkmam lazımmış sanırsam, acaba rakip firma gibi gözükmeyeyim diye.

hala çalıştırdıkları fazla pazarlamacı sayısı ile kurtarmaya çalışmakta olan bu şirket bana kalırsa gerçekten teknik elemana yatırım yapmalı. anlamam etmem, tanımam bu şirketi ama düştükleri durum komik, savunulma şekli daha komik.
  • sözlükte lobisi en kuvvetli ajanstır.
  • bizim simitçi ismail amca'yı aradım, olayı anlattım, şoke oldu. inanamadı. biz aynı sektörde olduğumuz için bir şey diyemiyoruz abi, ama rakip olmadığın için sen eleştirebilirsin dedim, bizim elimiz kolumuz bağlı dedim. çirkinleşti. yapma uçururlar dedim sdlfkjsdkjlk. böyle bir şey olabilir mi ya.

aynı sektörde olan adamlar ajansı eleştirecek tabii ki, sokaktaki adam da markayı. sokaktaki adamı ajans ilgilendirmez markayı muhatap alır (ki önemli olan da bu), sektör profesyoneli de ajansı eleştirir markayı umursamaz. rakip diye eleştirilemeyecekse kim eleştirecek? ekmek yediğin yerin doğasında şeffaflık varsa, eşitlik varsa, bu susturma çabası neye? altında faşistlikten başka bir şey yatmıyor, ki sildikleri yorumlar da teyit ediyor zaten faşizanlığı. bu kadar bunun özeti, neresini kafa almıyor anlamak güç. tabii ki eleştireceğiz. hazmetmen gerek?

bunun adı kraldan çok kralcılık, başka bir esprisi yok. iliklerimize işlemiş feodal kalıntılar hep. bu yüzden gelişmiyor memleket. eleştiriye kapalı bile değiliz, elde olsa "eleştiri"yi sözlükten çıkaracağız. bırakın abi konuşsun insanlar, piyasada tutunmaya çalışan 10 tane adamın içinde olduğu küçük bir ajans olsa hakikaten yazık, o zaman markaya yüklenirsin çapında ajans seçseymiş çocukların günahı yok diye, ama burnu düşse almayacak ve 1 yıl cepten yese bana mısın demeyecek bir ajanstan bahsediyoruz. tabii ki eleştirilecek. "bu adamlar da böyle yaparsa" demeye herkesin hakkı var. tuğbay bilbay reklamları gönlünden geldiği gibi kötülediğinde ona da atarlansana böyle? ona da etik öğretmeye kalk da görelim çapını. bırakın eleştirsin abi insanlar, ortada bir durum vardır, herkesin başına gelebilir ama 41 29'un başına gelmiştir. dünyanın sonu olmaması görmezden gelinmesi anlamına gelmiyor. bırakın insanları dilediklerini söylesinler, akp demokratlığı yapmayın.
  • sanırım bugünkü olayın sorumlularını kovacak. yerine beni işe alabilirler. nasılsa bundan daha fena sıçamam asdfgdfsd selam ederim.
  • yaptıkları açıklamayla neredeyse "3-4 dakikada nasıl hallettik olayı, hani bize tebrik" tadını yakalayan ajans. bıraksan "çalıştığımız kurumlara hack durumlarında 2 dk nın altında müdahale teminatı veriyoruz" diyecekler.

not: açıklamanın altındaki yorum zaten ne seviyede olduklarını göstermiş;

"aksi görüş belirten yorumu da ışık hızıyla silecek kadar tahammülsüz bir ajansmışsınız helal olsun... viral reklamın gözüne vurdunuz paraları cukka ettiniz, millete mağdur edebiyatı yapıp da daha da alçalmayın. aferin size iyi reklamdı verdim şukunuzu, şimdi kaybolun gözümün önünden, sizi de reklamını yaptığınız firmaları da sevmiyorum..."
  • muhtemelen bilgisayarlarından birine bulaştırdılar trojan ya da benzeri bir araç vasıtası ile denizbank, garanti bankası, renault türkiye ttnet muzik gibi yüzbinlerce takipçisi olan facebook sayfalarının hacklenmesine vesile olan kuruluş. bilgi işlem yoneticisinin yerinde olmak istemezdim. ayrıca türkiye'nin en büyük banka facebook sayfasını çaldıran olarak tarihe geçecektir.
    http://www.webrazzi.com/…/08/10/sosyal-medya-banka/
hesabın var mı? giriş yap