şükela:  tümü | bugün
 • "yasamda anlam aramakla
  yas amda anlam aramak ayni"

  cumlesindeki harf sayisidir.
 • acaba douglas adams bi gönderme mi yaptı diye düşünmeme neden olan sayı;
  şöyle ki
  42= 6x7
  hristiyanlıkta 6 sayısının karşılığı the bad yani şeytan, kötülük vb ve 7 sayısı ise the good yani tanrı ve iyiliği simgelemektedir. buna göre 42 iki zıt şeyin birleşmesi yani denge olmakta. buna göre yaşamın, evrenin ve herşeyin cevabı denge olmaktadır.

  eğer douglas adams bu sayıyı seçerken böyle birşeyi düşünmemiş ise bile güzel ve ironik bir rastlantı olmuş.
 • sorusunun ne oldugunu bulmak ichin, ugrunda gece gunduz chalıshtıgımız cevap.
 • konya ili plaka kodudur, ama hayatın anlamını konya'da aramayın derim
 • -hayatta mutlu olmak için ne yapmalıyım?
  -42.
  -tuh lan bu da olmadı
 • douglas adams'in kuyuya attigi tas miktari.
 • douglas adams ayağıyla büyük sükse yapmış, daha büyük bir kurmacanın topudur kırk iki. douglas adams,kurt vonnegutve ihsan oktay anarın kesiştiği yerde dolanır durur.
  şöyle ki;

  --- spoiler ---

  şampiyonların kahvaltısı 1973 yılında yayınlanmış. yedinci bölümde kilgore trout( kurt vonnegut-kilgore trout, ihsan oktay anar-uzun ihsan efendicümbüşü ayrı bir entry konusu olabilir, olmalıdır.) new york city sinemasının erkekler tuvaletinde işini gördükten sonra havlu rulosunun yanında bir fayansın üzerinde “hayatın amacı nedir?” yazısına rastlar. kalemi olsa “evrenin yaratıcısı nın gözü, kulağı ve vicdanı olmaktır tabi, seni aptal” yazacaktır ama kalemi yoktur yazamaz. kilgore trout sinemadan çıkarken evrenin yaratıcısı nın gözü kulağı ve vicdanı olarak o na şu telepatik mesajı gönderir “şu anda kırk ikinci caddeye doğru ilerliyorum. sen kırk ikinci caddeyi ne kadar iyi bilirsin?”

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  otostopçunun galaksi rehberi 1979 yılında yayınlanmış. ve malumun ilamı:
  "pekala" dedi derin düşünce "büyük sorunun cevabı ..."
  "evet ...!"
  "hayat,evren ve herşeye dair ..." dedi derin düşünce.
  "evet ...!"
  " cevabı ..." dedi derin düşünce ve durakladı.
  "evet ...!"
  "cevabı ..."
  "evet ...!!! ...?"
  "kırkiki," dedi derin düşünce sonsuz bir ihtişam ve sakinlikle

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  ve kitab ül hiyel 1996 da yayınlanmış.yafes çelebi, büyük iskenderin kara iktidar taşını bulup kaybettiği yerdeki evinde ölümü yenebilmek sonsuz iktidara sahip olmak için hiyel ilmiyle uğraşır. yafes çelebi de kara iktidar taşına çok kısa bir süre için sahip olacak ama kaybedecektir. yafes çelebinin başına gelenler varisi calud ve onun varisi üzeyir bey in de başına gelecek taşa kimse sahip çıkamayacaktır .daha sonraları ravilerin beyanlarından anlaşılır ki taş her kırk iki yılda bir varlığa gelip dört saat on iki dakika kaldıktan sonra kaybolur ve kırk iki yıl boyunca bu durum sürer.

  --- spoiler ---

  not: işbu entry bu muhayyel paslaşmaya alan açmak amacıyla döşenmiştir.
 • hitchhikers guide to the galaxy de anlatildigi gibi 'hayatin evrenin ve herseyin anlami nedir?' sorusunun yanitidir. bu yanit bu evrende varolan herhangi birine anlamli gelmeyecektir cunku soru ve yanit asla ayni evrende ayni boyutta bir arada anlamli olamaz. ayni zamanda douglas adams delisi olan bir profesorumuzce zirt pirt tahtaya yazilan ve finalde 'dersin hocasina gore hayatin anlami nedir? ya kisa bir yanit verin yada yapabilirseniz hayatin evrenin ve herseyin anlami uzerine en az uc sayfalik bir essay yazin!' sorusuna yanit olarak yazilmasiyla dersten gecmeme vesile olmus guzel sayidir.
 • cevabını bilmediğim sorulara verdiğim yanıt. bu cevabı anlayanı direkt seviyorum. sorgusuzca.
 • orta 1'den beri sirf yazmasi guzel geldigi icin defterlerimin, ders kitaplarimin, herhangi bo$ kagitlarimin uzerine, kisaca her bo$ buldugum yere yazdigim sayi . degi$ik font'lar yaratmi$tim kendi kendime sirf bunu yazarken . hala da yaziyorum . hitchhikers guide to the galaxy'nin 1. kitabinda okudugumda da $oka girmi$tim zaten .

  (bkz: tesaduf)