• aylık faizi 75, 000 tl civarı. eve filan bağlamadan adam gibi bir eve 10,000 tl ile kiraya çıksam 65,000 tl ile aysonunu da getiririm ben. sorunsal filan göremiyorum..

not : kimi enflasyon demiş kimi hesaplamış 5-10 seneye biter demiş. siz bana o parayı verin ben çalışmadan yaşayacağım. olmazsa konuşursunuz.

ek : bu arada bankacıyım.en basit yöntemle yaşamayı yazdım. herkes ekonomist olmuş arkadaş.
  • aylık faize göre iş yapılmaz. tl faizde paranız bu enflasyonla 5-10 senede erir gider.

eğer bu kişinin türkiye'de evi varsa yurtdışında bu paranın 70%'iyle 200k eur ile 1 ev alıp 1k euro aylık gelirle (25% vergi düş = 750 euro) türkiye'de parasını da koruyarak yaşayabilir. 30%'uyla da btc eth ve eurobond sepeti yapılabilir.

türkiye'de kira işi çok sakat enflasyonla kira geliri eriyor ve ev sahibini koruyan yasalar yok o yüzden yurtdışı yatırımını önerdim. hem bazı ülkeler altın vize falan veriyor.

bu en basit senaryo risk almak isteyen hükümet değişirse türkiye'de başka yatırımlar yapabilir tabii.
  • para sürekli olarak eriyeceği için uzun sürede hayır ama diyelim o paradan her ay 150 bin tl kazanıyorsun 100 bin tl sini ana paraya geri atıp 50 bin ile yaşıyorsan belki hayatının sonuna kadar çalışmadan yaşarsın. makro ekonomik olaylara bağlı.
  • 5 milyon tl parayla manyak olursun. ev araba alsan alamazsın para biter. gidip asgari ücretle çalışamazsın 5 milyon tl paran var. en güzeli 5 milyon dolar. dünyanın her yerinde yaşarsın.
  • dolar olsaydı evet derdik
  • eskiden "borcun yoksa her parayla yaşarsın" derdik.
    şimdi hiçbir para için "bununla yaşanır ya" diyemiyoruz.
  • mazot al o parayla at depoya bekle sonra varil varil satarsın.
  • öyle bi yaşanır ki anası bile şaapılır,
    3 ay sonra bitince de bi çaresine bakarız.
  • yaşanır

hiçbir şey bilmiyosan ev alırsın. 20-25 bin kira geliriyle de yaşanır.

kira toplamayı da çalışmak sayma artık.

edit: hiçbir şey bilmiyosan dedim bak, yoksa çok alternatif var. faiz yemek onlardan değil.
  • gene gelmiş ekonomi uzmanları. 2 tane eurobond alınır 22.000 dolar yıllık kupon ödemesi kalan 800 bin ile temettü dağıtacak senet alınır sonra ne istersen yaparsınız
hesabın var mı? giriş yap