• (bkz: ben hep 50 tl'lik alıyorum)

benzinin litre fiyatı 2000 yılında 0.59 tl idi. yani 50 tl'ye 85 litre benzin alınabiliyordu. bugün ise 50 tl ile alabileceğiniz benzin miktarı sadece 8 litre.

çok sevgili hükümetimiz litre fiyatını sabitlediği için şuan sabit fiyattan alıyoruz ama seçimden sonra hepsi nereye girecek biliyorsunuz.

edit: aşağıdaki yorumlara baktığıma göre ak-itlerin habere canı çok sıkılmış.

o zaman aşağıya bir de kaynak ekleyelim.

kaynak~

kaynak2~

kaynak3~

not: buradaki 85 litreden kasıt ben hep 50 tl'lik alıyorum diyenlere ithafen hesaplanmıştır. anlamamazlığa vuran çomarlara duyurulur.

edit2: darkover nickli çomar yazdığı yorumu silmiş sonra da sayfama yazmış, yazık la kimin çocuğuysa artık.
  • peder bey 99 model sıfır bi araba almıştı
    arkadaşlarla çıktık gezmeye
    tabi benzin almak gerek
    girdik istasyona, doldur dedim
    adam doldurdu
    60 litre tank
    30 lira dedi.
    bi dalgalanma oldu ortamda, arabada 5 kişiyiz
    vaow sesleri filan
    otuz mu dedi, bi tanesi
    lan otuz dedi, diğeri
    otuz lan otuz
    daha yeni başlamışım işe. nasıl koydu o otuz lira.
    hatırlarım başka bi arkadaş da almıştı araba o vakitlerde, onunki 45 litre imiş.
    abi ben en fazla 25 lira ödedim, dedi...

geçen gün (hatta tam olarak iki gün önce) 13 litrelik deposu olan motosiklete benzin koyayım dedim
    doldur dedim gene, nasıl bi alışkanlıksa bu doldur lafı.
    doldurdu adam
    60 lira dedi. meğer depoda biraz benzin varmış.
    60 lira
    altmış.
    30un tam iki katı,
    ama motosiklet deposuna bile anca yetiyor artık.
  • aaaaa akp'den önce evimizde buzdolabı yoktu, at arabasıyla geziyorduk. senin o aldığın samandır, benzin değil.
  • 2000 yılında 50 tl ile litresi 0,59 tl olan benzinden 84,7 litre benzin alınabiliyor iken 2018’de aynı parayla litresi 6,3 tl olan benzinden 7,9 litre alınabiliyor. görselde bulunan veriler bu açıdan doğru. fakat 2000 – 2018 karşılaştırmasına 50 tl’nin alım gücü olarak değişimi eklenmesi bu karşılaştırmayı daha anlamlı hale getirir. 2000 yılında 50 tl’nin 2018’deki karşılığı 515 tl ve bu parayla alınabilen benzin miktarı ise 82 litre.

detay: https://www.dogrulukpayi.com/…-alinabildigi-iddiasi
  • bu siteden ayrıntılı bir şekilde hangi zaman diliminde olduğu görülebilir. link

85 litre ne lan. haha 35 liraya depo doldururmuşuz o zamanlar. şimdi 350 liraya doluyor yaklaşık. yani sevgili hükümetümiz altı sıfır attık diyor ama gelen yeni sıfırlardan haberi yok sanırım.

özlenen zamanı yaşamış nesildir.

edit: aşağıda şimdi ki asgari ücretle o zamankinden daha fazla alabileceğimizi söyleyen bi yazar kardeşimiz var. o zaman ki yaşam fiyatlarıyla şuan ki standartları kıyaslarsan eğer neyi nereye daha fazla verdiğini anlayabilirsin bence :)
  • biraz daha geriye yani 1900'yıllarına başına gidersen 50 tl'ye benzinlikte açabilirsin.not:2000 yılında ham petrol 24 dolar bugün 76 dolar.
  • (bkz: vay amk)
  • 18 liraya (18 milyon veya milyardı sanırım) depo fullediğimi hatırlarım. depoyu geç, 5 liraya pazarda taşıyamayacağım kadar domates, patates, soğan, biber alınır arabaya iki tur yapardım. gıda korkunç ucuzdu. ev bark sahibi olmak kolaydı. bugün kilosu 40 liraya satılan zeytin, 70 liraya satılan sert beyaz peynir, 10 liraya satılan soğan fakir yiyecekleriydi.
  • 85 litrenin sadece kamyonda olduğunu sanan fakirleri görmemizi sağlamış başlık.

neyse konuya dönersek neticede 50 tl nin artık kağıt parçasından bir farkı kalmadığını gösterir. evet o günler asgari ücret düşüktü ama o asgari ücret ile 3 çocuk bakan vardı buyurun aynı asgari ücretle çocuğu geçtim kendinize bakın da görelim.
  • ulan dangalak 2000 yılında 50 tl ile kaparo verip ev sahibi oluyordun.
    şurda 2000 yılında 50 tl yi benzinciye veren değil cüzdanında taşıyan var mıydı?
    paranın değeri zamanıyla ölçülür. şunu bir öğrenin artık.
hesabın var mı? giriş yap