• 1964 yapımı ikinci dünya savaşını konu alan film.bana bu filmi izleten sebep ise iron maiden'ın "no payer on the road" turnesinde intro olarak bu filmin müziğini kullanmış olmasıdır.bu açıdan filmin çoğu kısmında duyulan müzik yüzünden "hah tailgunner girecek şimdi" şeklinde her seferinde hafiften bir heyecan yaşamışımdır.kendime akıl fikir yakınlarıma da sabır versin allah...
  • o filmin ayni isimli bir de romani vardir. bir amerikan 'mosquito' filosunun maceralarini anlatir.
  • kitabi turkiye`de baskan yayinlarindan cikmistir.
  • main themei son derece gazdir. 1942 isimli oyunda duymustum ilk. ayrica bolton wanderersin maclarinda da calar.
  • işte kitaptan bir alıntı. savaşa dair:

--- ağır spoiler ---
    adams yan sarhoş, yarı ayık bir tavırla:
    — «biliyorum... masa başında çalışıyorum. eğer ben de onlar gibi savaşa katılmış olsaydım, ben de korkardım... pekâlâ, her şeyi kabul ediyorum. ama bir şeyi biliyorum...» dedi.
    kearns sakin bir sesle sordu:
    — «neymiş o bildiğin, evlât?»
    — «şu. savaşın sonunu getirenler yaşamın eskisi gibi olmadığını görecekler. bazısı bunun nedenini bilmeyecek, ama ben biliyorum. hiçbir zaman kendilerini güçlü hissedemeyecekler, goncaların neden açtığını bilmeyecekler, kızların böylesine güzel olduğunu anlamayacaklar. peki, neden? çünkü, ölümün eşiğinde durmadıktan sonra, yaşamın gerçek güzelliğini hissedemeyecekler... yaşamın kötü bir şaka olduğunu düşünmemek elimden gelmiyor.»
    --- ağır spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap