• kadro güvencesi sayesinde memurların az da olsa objektif, tarafsız, hiçbir siyasi oluşumun etkisi altında kalmadan salt devlet ve millet odaklı hareket etmesinin önüne geçmeyi planlayan aymazların yeni saçmalığı.

"657 garantisi millete hizmeti engelliyor" diye yazılır, "akçomar olmayanlar devlet hizmetinde bulunamaz" diye okunur. ne günlere kaldık yahu...
  • entry sıçmak nasıl oluyor derlerse bu gibi tespitleri gösterin.

memur kanunla hareket eder. usulsüz emir uygulanmaz teoride. ama şu durumda bile usülsüz işler yapılıyor.

657 yi kaldırsalar neler olacağının hayalini bile kuramazsınız. ayrıca sandığınız gibi yatan işe gelmeyen tipler 657 kalktığında işsiz kalmayacak onlar her durumda gemisini yüzdürür. olan yine dayısı olmayan etliye sütlüye karışmayan hakkıyla işinde gücünde olan arkadaşlara olur.

şöyle saçma sapan şeyleri gündeme getiripte birilerinin ağzının suyunu akıtmayın
  • düşün adliyede memursun günde en az 100 evrak yapıyorsun. çalıştığın birime tecavüzcüsü, teröristi, hırsızı, dolandırıcı, manyağı gelip duruyor. bazen sarıyorlar polis çağırıp attırıyorsun. bazen siyasi bir partinin tanıdığı geliyor ahkam kesiyor hadi oradan diye biliyorsun. işte bu hakkı memura 657 sayılı kanun veriyor. çünkü memur işini devlet adına yapar. devlet adına yapılan işin garantisi ne olacak mesela? onun için boş mevzudur. buradan öyle ahkam kesenler gece polisin kimlerle uğraştığını bilmez. jandarmanın köy yerinde eşek zikenle muhatap olduğunu bilmez. doktorun 657 ye rağmen dayak yediğini bilmez. sadece oturur buradan birilerinin aklına karpuz kabuğu sokar. zaten ağır aksak işleyen bir kamu düzeninin daha çok içine nasıl ederiz diyenlere çanak tutarlar.
  • 657 garantisi kalkınca kadro devamının çalışkanlığa göre olacağını düşünenleri gösteren başlık. iyi güldüm.
  • teoride doğru akp pratiğinde yanlış tespittir. “sadece yazılı sınavlara tabi olunmasın kişiler mülakatla kendilerini ifade etsinler” demek de teoride çok mantıklı oluyor mesela. ancak akp türkiye'si pratiğinde akp'li olmayanların belli yerlere gelememesi ile sonuçlanıyor malumunuz. 657'yi esnetmek demek memuriyette muhalif kimse kalmaması demek. o kanunu çalışan-çalışmayan, kendini geliştiren-geliştirmeyen için esnetmeyecekler esnetirlerse
  • çocuğuma 100 puan vereceksin yoksa parti ilçe temsilcisini tanıyorum attırırım seni.

bana trafik cezası yazamazsın. bir kaç kişiyi de ezdim, görmezden gel.

2 ay sonraya randevu vermek nedir ulan yarın işimi göreceksin doktor efendi.

bizim inşaatta eksik var ama imzalayacaksın.

bir sürü şey.

657'yi kaldırmak demek kamuda yasaların alayını silmek demektir, tüm hukuksuzluğun önünü açmak demektir.
  • kendisi sağlık bakanı iken şöyle bir uygulama yaptı: "her sağlık çalışanı nöbet tutmalıdır" diyerek doktor,ebe , hemşire herkese nöbet yazdırdı. mesai saat 5 ' de bitiyordu. 100 km ötede ilçe hastanesine akşam 5 gece 12 nöbet yazdırdı benim 24 yıllık çalışanıma. kadın işten çıkacak nöbete gidecek gece 12' de oradan çıkıp evine gelecek ve sabah 8' de yine mesaiye gelecek. tabi tutmadık nöbetleri soruşturmalar geçirdik cezaları aldık ama sonunda kaldırttık nöbetleri. 657 olmasa bu kafada biri saçma bir inat yüzünden binlerce kişiyi işten atardı.
  • devletin giderek her yerden elini ayağını çekmeye çalıştığı yap işlet devret ve teşvik sistemleriyle zaten hizmetler (!) özel sektör üzerinden millete kaydırılır oldu.

köprüsü, otoyolu, temel lisesi... ibadethaneler zaten kimin belli değil.

sen çıkar baklayı ve söyle... benim bağzı memurlarım hala işini bilmiyor hala aralarında dürüstler var. hala bağzıları ihalelere, raporlara haksızca karşı çıkabiliyor. ve ben onları atamıyorum diye.
  • di mi ya! eğitimi sağlığı devlet tekelinden çıkardığınız yetmedi bir de devlete tümüyle el çektirin buralardan. rahatlayın. eğitim kamusal olmalıdır. nokta.
  • "esas olan, devletin devamlılığıdır." ilkesiyle çelişen düşünce.

devleti kurumsallastiran, hizmetlerin yasalara uygun olarak sürmesini sağlayan bir ilkeyi yok ederek değil de kontrol mekanizmasini işleterek ve vatandaştan geriye dönüş alarak duzeltebilirsiniz bir şeyleri.
hesabın var mı? giriş yap