• yabancı dil sınavlarında kullanılan stratejileri saf dışı etmek için noktalama işareti koymamış sınavdır. böylece virgülden sonra that gelmez gibi kuralları bilen öğrencilere böylesi avantaj vermeyeceklermiş.

bir dahakine soruları da basmasınlar. daha adil olsun.

(bkz: osym vs adalet)
  • yds ilk sayisi cikti:
    hayvanlarin amber tasiyla olan bilinmez iliskisi,
    zavalli koylulerin sehre gelince yemis oldugu sagliksiz, kotu besinlerin cevreye verdigi zararlar,
    marshall plani ve karanlik ikizine dair gun yuzune cikmamis gercekler,
    danimarka'nin 5 yildizli ahirlari,
    rusya ve brezilya'nin essiz ekosistemleri,
    raw materyaller,
    tarih derslerinin gerekliligi ve daha fazlasi..
    ayrica bu ayin ozel konusu hindistan, cin ile birlikte dusmus oldugu ekonomik durum ve masallariyla birlikte ayri bir dosyada ele aliniyor. sadece 50 tl!!

ustelik mini kirtasiye seti ve uc farkli renk seker hediye!
  • 80 sorudan oluşacak sınav. fazla çalışma imkanı bulamadan bu sınava girecek olanlar için bir kaç taktik:

* ilk baştaki kelime sorularında hiç vakit kaybetmeyin. bildiğiniz kelimeyi veya en basit kelimeyi işaretleyin.

* tense sorularında genelde en kısa ve basit şık doğrudur (%57 simple past, % 40 simple present)

* geçmiş zamana dair herhangi bir zaman zarfı (ago, in 1890, during the war, 19th century gibi) görmeden kesinlikle geçmiş zaman şıklarını işaretlemeyin.

örnek 1: kpds mayıs 2008

cabbage ---- as early as 2000 b.c., and the
    commercial varieties now ---- brussels sprouts,
    common cabbage, sprouting broccoli, and
    kohlrabi.

a) might have been cultivated / have included
    b) had been cultivated / included
    c) would be cultivated / used to include
    d) would have been cultivated / can include
    e) was cultivated / include

örnek 2: kpds kasım 2009

24. german chancellor merkel is under pressure
    from power companies, which ---- to invest in new
    power generation projects unless they ---- exempt
    from tough emission requirements.

a) refused / have been
    b) refuse / are
    c) have refused / had been
    d) had refused / will be
    e) were refusing / are to be

örnek 3: kpds 2011 ilkbahar

6. conger eels, which ---- any large marine eels of
    the family congridae, ---- in shallow water,
    hiding in crevices during the day and are active
    by night, feeding on fish and crabs.

a) were to be / used to live
    b) used to be / will live
    c) are to be / might have lived
    d) are / live
    e) could be / have lived

* bağlaç sorularında, başta boşluk varsa ve zıtlık varsa cevap %78 although veya aynı anlama gelen even though, though, despiteveya in spite ofolmalı.

örnek 1: kpds 2010 sonbahar

---- the causes of alcoholism are various, alcohol use is a major factor.

a) when
    b) although
    c) just as
    d) if
    e) whether

örnek: kpds kasım 2007

----, street crime in major asian cities is still less common than in most european cities.

a) since the governments are concerned
    b) because severe measures had been taken
    c) though it is rising sharply
    d) if one were to admit it
    e) before reliable statistical data can be obtained

* ,------- şeklindeki sorularda boşluktan sonraki cümlede can veya could varsa cevap %90 so that olacak.

* if görürseniz direk will, would olan şıkka gidin. aynı şekilde would, will, might, can, could verilirse,
    bu kez if veya muadilini (%80) içeren şıkkı işaretleyin.

örnek1: 2011 kpds ilkbahar

30. ---- they would probably do well, perhaps even win.

a) had they been informed in advance
    b) provided they are ready
    c) unless a general election is called
    d) if there were fair elections
    e) should there be a cancellation of elections

örnek2: 2011 kpds ilkbahar

he says that if any such evidence existed, ----.

a) they conduct the experiment under controlled conditions
    b) he is most probably wrong in interpreting the evidence
    c) it would have been published in a scientific journal
    d) there can be some counter claims regarding the sample
    e) you might as well follow the advice from the researchers

* without, but for, otherwise geçiyorsa, cevap yine would içeren şıktır.

* similar, different geçiyorsa soruda, cevap in that veya bununla başlayan cümledir.

* preposition sorularında, genelde "isim ------ isim" şeklinde bir soru sorarlar ve cevap %90 of içeren şıktır.

örnek 1: kpds 2009 ilkbahar

the purpose ---- a proper diet is to achieve and maintain a desirable body composition
    and a large capacity ---- physical or mental work.

a) through / through
    b) on / within
    c) at / across
    d) of / for
    e) after / between

örnek 2: kpds 2011 ilkbahar

geochronology is the branch ---- geology that
    deals with the dating ---- the earth by studying
    its rocks and contained fossils.
    a) in / from
    b) of / of
    c) within / through
    d) among / in
    e) about / inside

* edilgen (yani be v3) -------- şeklindeki preposition sorularında fütursuzca by içeren şıkkı işaretleyin.

örnek:

---- the past 50 or 60 years, foreshadowing technique
    has been widely used ---- various authors and filmmakers.

a) over / by
    b) by / on
    c) at / about
    d) since / from
    e) through / in

* phrasal verb sorularında genelde, make up soruyorlar.
    dolayısıyla "---- of" ya da "---- for" şeklindeki sorularda, fütursuzca make up şıkkını işaretleyin.

örnek: 2009 kpds

5. the major component of most gallstones is
    cholesterol, though some are ---- of calcium salts.

a) swept away
    b) kept away
    c) broken down
    d) looked after
    e) made up

örnek: 2010 kpds sonbahar

5. often thought of as the smallest unit of living
    organisms, a cell is ---- of many even smaller
    parts, each with its own function.

a) broken down
    b) made up
    c) run out
    d) taken after
    e) turned up

* imf, eu gibi bir kurum ismi geçiyorsa ya da system, organization geçiyorsa, cevap: set up

örnek:

in 1944, there was general acceptance and support for the ----
    the first international monetary fundand the world bank
    to help stabilize the world economy.

a) setting up
    b) breaking out
    c) taking up
    d) holding up
    e) bringing up

* bir türün yok olmasından (extinct) bahsediyorsa, wipe out

* test, research, study, survey gibi kelimeler geçiyorsa, cevap carry out olacak.

* cümlede problem, issue gibi sorun/mesele anlamına gelen kelimelerden önce boşluk varsa, cevap ya deal with (%70) ya da cope with olur.

* sınavın geneli ve herkes için bir taktik: fantazi yapmayın yani hiç duymadığınız bilmediğiniz şıkları işaretlemeyin. cevap her zaman en yaygın kullanılan kelime veya bu kelimeyle başlayan veya bu kelimeleri içeren şıktır.
  • girerken "emanet almıyoruz" cümlesini duyup, soruları çözmek için verilen kalemlerin üzerinde "emegınız emanetimizdir" yazısını gördüğümüz sınavdır.
  • zor olan sınav.
    kpds ye de girdim ve ona kıyasla gayet zordu.
    baya bir konsantre olarak çözmeye çalıştım soruları. beynim yandı lan.
    ayrıca ilk defa kalem, silgi güzeldi ha. en azından kağıdı delmedi. hehe.

bok gibi geçti bu ama kpds de başıma gelen eğlenceli bir olay vardı. bari onu anlatayım.
    soruları çözüyorum. anlamaya çalışıyorum. sınavın ortalarını da geçmişiz. kafa gitti zaten.
    bir soru geldi. baktım her kelimeyi anlıyorum. allah allah dedim bu ne lan. niye bu kadar kolay oldu.
    sonra bi daha baktım. çeviri sorusuymuş. türkçe yi rahatlıkla anlayabiliyorum. hehe. getirin anlatım bozukluklarını.
  • bu sınava (bu da dahil olmak üzere) ben de 3 kez girdim, hayır kendimi ekşici olarak görmediğimden sebep mi tam olarak emin değilim bir türlü sınavı 70 dakikada bitirip etrafıma "naber lan fakirler" bakışı atamıyorum. bu zaman bir tek bana yetmiyor demek arkadaş.

yine de namım yürüsün; 90 üstü bekliyorum, çalışmadım, sorular 30 dakikada bitti, sonra pandomim yaparak sınav görevlisini ayarladım, bunları da aslında ingilizce yazıp sonra google translate'le çevirdim
  • gerçekten uzun süre figen gerizekalısının tam olarak neye güldüğünü sorgulamama neden olan gerizekalı sınavdır. komik mi yani bu figen?
  • bir gece öncesinden matrix trilogy izleyerek hazırlandığım sınav. sınavda ne mi yaptım? tabi ki kırmızı şekeri yedim. bakalim sonucu ne olacak. hayırlısı. .
  • ösym bu sınav ile birlikte köklü değişikliklere gitmiştir. hemen sıralıyorum efendim;

- öncelikle plastik kalemlik hoşuma gitti artık evimizde sürüsü ile plastik kabımız olacak, içine baharat falan bile koyabiliriz aslında, tam çeyizlik olmuş bravo ösym.
    - kalemler ve şekerler de artık ösym marka olmuş bu sınavda, o eski fatih marka kalemleri satarım artık kelepir fiyata bu yenileri daha siyah daha iç bayıcı ne de olsa!
    - şeker demişken hayatım karardı yemin ederim, kırmızı bence domatesli, sarısı limon kabuklu, yeşili ise roket yakıtı aromalıydı zannımca.
    - paradan kaçmamış ama ösym soru kitapçığında yapışkanlı kare barkodlar falan, teknolojiğiz biz imajları, hadi bakalım.
    - ayrıca her yerde yds 2013 ilkbahar yazıyor, hani bu sınav senede bir defa yapılacaktı? değişti mi o bilemiyorum tabi her şey her saniye değiştiği için bir şey diyemeyeceğim ben de milyonlarca koyundan biriyim nasıl olsa her sene düzenli olarak bu sınavlara giren !!

sorulara gelecek olursak bence ilk sınav olmasına rağmen zordu biraz, kelimeler sanki özel bir ekip tarafından sözlüklerin en diplerinde kalanlardan itina ile seçilmiş gibilerdi, ya da ben çok fazla günlük ingilizceye alıştım artık. saçma sapan sorular vardı, yok işte ayağına dar ayakkabı deneyen psikopat müşteriler, oğlum derste nasıl acaba teacher evde focus sorunu var da biraz diyen gözü yaşlı bir ana, almanlara diğer avrupalıların hunhar planları, barbekü mü yapsak gazda mı pişirsek acaba benjamin diyen sümsük, çin ve hindistandan alalım biz oralar ucuz olur fabrikamız gelişir teknolojik olur diyenler vardı, bu arada gözüme hintliler oral seviyorlarmış tarzında bir yazı çarptı sınavda ki o an dedim uyuyorsun oğlum uyan *

öyle ya da böyle yine giren girmiştir, bende anlatacak şey çok bu sınavla ilgili ama şimdilik susup önümüzdeki plastik kutulara, zifirden bozma şekerlere bakacağız. ha unutmadan silgiler süper olmuş 40 liradan 50 liraya çıkınca sınavın parası ilk başta bir kıllandım ama demek ki silgi ile peçetelerdenmiş o zam, zira peçeteler de saf selülozdan daha makul bir hale dönmüşler.

kıssadan hisse : (bkz: iyi ki varsın dove)
  • zorlayan sınav.

sınavda görevli çıkmama çok şaşırmıştım önce. imkansız gibi bişeydi. neyse çıktı görev. hem de yedek dedim yatıştayız kafa rahat. demez olaydım. kapıda görevlendirdi sınav başkanı. sınav girişindeki katı kuralla daha önce hiç bu kadar yakın olmamıştım. araba anahtarı, ev anahtarı, annesinden yadigar saat, hızma, küpe her bişey yasak. görevli olarak da direk ben muhattabım. incecik halka hızmadan kimseye zarar gelmeyeceğini çok iyi bilen biri olarak başkanın "ya içinde verici varsa kesinlikle alma" uyarısıyla alamadım genç bi kızı. nasıl ağlıyo ama kız makas istedi başkan vermem diyor ya kendini yaralarsan sorumluluk alamam diyor. en son kız yakınlardaki bi klinikte çıkartırdı geldi hızmasını gözyaşları içinde. içim ezildi o haline kızcağızın. diğerinin annesi vefat etmiş saatini bırakmış. sağa sola koymak istemiyor. o da halloldu bi şekilde.

sınavda kopya çektirmemek için uğraşılıyo tamam orasını anladık da adaletsizliğin haddi hesabı yok. benim için hiç önemli değil başörtüsü takmış gelmiş bikiniyle gelmiş ama o başörtüsünün altına gizlenebilecek bir sürü kopya malzemesi varken ve onlar çok rahat bir geçişe sahipken incecik hızması olan kızın geçememesi bu kadar zorlukla karşılaşması adaletsizlik değil de ne?

yemin ederim utandım kendimden. o ortamda otoritenin sesi olmaktan. o kızdan hızmalı kızdan çok çok özür diliyorum. peşinde dolandım durdum çıkarmaya çalıştım içimi vicdanımı rahatlatmak için ama hala aklımda. belki okur bilemiyorum belki okumaz ama gerçekten senden özür diliyorum. yaptığım işten hiç bu kadar utanmamıştım. umarım beni affedebilir.

ki karmaya inanan biri olarak dönüş paramı kaybettim. çünkü biz görevlilerin de çanta vb. getirmesi yasak. cebimde bi kimlik bi sınav giriş belgesi ve dönüş için 10 liram vardı düşmüş gitmiş bi yerde. birilerinden istemek zorunda kaldım utanç içinde. o yüzden hızmalı kız kendi adıma cezamı çektim. ama yine de tekrar ve tekrar özür diliyorum senden.
hesabın var mı? giriş yap