• sınava giren 289076 kişinin %75.43'ü; yani 218039’u sınavda 0-49 arası puan aldığı ve sonbahar yds'ye kadar olan 6 aylık süreçte yds puanına ihtiyaçları olduğu gerekçesiyle yeniden yapılması için imza kampanyası başlatılmıştır.

arzu ederseniz şuradan katılabilirsiniz.
  • kendi saatime göre değil ösym saatine göre hareket etmem gerektiğini gösteren sınavımtırak. salondaki saatin 10 dakika ileri olması nedeniyle sınava 10 dakika geç girdim. bulunduğum sınıfta cevap kağıtları toplanıp dışarı çıktığımızda diğer sınıflar daha devam ediyordu. 180 dakikadan 150 dakikaya indirilen süre benim için 140 oldu haliyle.

ileride ihtiyaç olur, dursun bi kenarda düşüncesiyle girdiğim için çok da önemsemedim. alt tarafı 80 soru dedim, hallederim len nolcak dedim, olmadı. halledemedim. daha önce b olan seviyem c ye düştü.

sınavdan çıktıktan sonra çeşitli mazeretler uydurdum. 140 dakikada nereye yetiştiriyon lan dedim kendime. yetmedi, sınav olayı benden geçmiş aga, yaş olmuş 314159265 dedim, teselli ettim kendimi.

sınav sonuçları açıklandı sonra. düzeylere, hangi düzeyde kaç kişi olduğuna, toplam giren kişi sayısına falan baktım. kız arkadaşımın 2012 ilkbaharda girdiği kpds sınavına baktım bir de. bir gariplik var gibi geldi.

açtım exceli, verdim çoşkuyu.
    düzey bazındaki kişi sayısı dağılımına bir de yüzde olarak bakayım dedim.

2013 yds
    ------------
    puan aralığı-----düzey-----kişi sayısı----yüzde
    90-100-----------a-----------1742----------0,602609694
    80-89------------b------------8009----------2,770551689
    70-79------------c------------13686--------4,734395107
    60-69------------d------------19735--------6,826924407
    50-59------------e------------27865--------9,639333601
    0-49--------------*------------218039------75,4261855
    toplam------------------------289076

2012 ilkbahar kpds
    -------------------------
    puan aralığı-----düzey-----kişi sayısı ----yüzde
    90-100-----------a-----------9093----------6,811082897
    80-89------------b-----------13237---------9,915132993
    70-79------------c-----------14854---------11,12634173
    60-69------------d-----------16519---------12,37350472
    50-59------------e-----------19396---------14,52851247
    0-49--------------*-----------60404---------45,2454252
    toplam-----------------------133503

2012'de a düzeyinin %0.6
    2013'te a düzeyinin %6

2012'de -(bu ne lan insan f falan der) düzeyinin %45
    2013'te -(bu ne lan insan f falan der) düzeyinin %75

olduğunu görünce ösym'nin ölçmeden yerleştirdiğine(bkz: ölçmeden yerleştirmek) karar verdim.

sınavın kolaylığına zorluğuna mr. browngiller ile mrs. greengiller karar versin. kavga etmeden ama, sevişerek orta yolu bulsunlar.

ne kadar doğru ölçmüş derseniz, ortaokulda cetvelle pipisinin(bkz: pipi) uzunluğunu ölçüp sınıftakilere "19 cm olm" diyen çocuk kadar doğru ölçmuştür.
  • yazılanları okudukça bu sınavın bir skandal olduğunu tekrar tekrar anlıyoruz. bence ösym'den sınavın tekrarını talep etmek iyi de, eksik. talebi şöyle tamamlayalım: bir sonraki sınava, bu sınava girenler ücretsiz girsin.

* ali demir'in tivitırını bulamadım. yök başkanıyla muhabbet etmek isteyenler için https://twitter.com/cetinsayag
  • 290 bin kişide sanırım ilk 3 bine girmiş olmama rağmen 87.5 gibi çok iyi ingilizce biliyorum demeye yetmeyen bir puanla noktaladım, şu ana kadar aldığım en kötü puan. bu puanlar geçen yılların dağılımına yakınsatarak standart sapma vs. ile hesaplanmalı, sınavların zorluk derecesinin eşit olmadığı çok açık. ama kurumlar sadece puana bakıyor, üstelik aynı sınava veya başvuru sürecine değişik yıllardaki farklı sınavlardaki puanlarla giriliyor. sanırım 2012 yılının kpds için konan puan barajları ile 2013 yılının yds için konanlar aynı. belki de yds farklı bir sınav olarak farklı puan limitleri ile kabul edilmeli.
  • a ve b seviyesinde puan alanların hepsinin ekşi sözlük yazarı olduğu ingilizce sınavdır. öyleki bu kişiler neredeyse doğuştan ingilizce öğrenmiştir.

ayrıca sınavda yaklaşık 220 bin kişi 50 puanı geçememiş ama kimse de ben bu gruptayım demiyor. birkaç kişi hariç tabiki.
  • 2012'deki sınavda girenlerin % 45'i 50 altında alırken, bu sınavda bu oran % 75'e yükselmiştir. bu bağlamda mayıs 2012'de yapılan kpds'ye göre, hayvani zor olan sınavdır.

ben mayıs 2012'te 81,25 alırken, bu sınavda 71,25 aldım.

(bkz: hesaplayan adamlar)
  • 50 tl'ye kalem kutusu alınan sınav olmuştur.
  • 85 üstü için girip 71.25 aldığım sınav. bütün günüm ingilizce makale, tez v.b okumakla geçiyor. o değil yazdığım makaleler ingiliz hakemlerden geçiyor ben türklerin ingilizce sınavından a veya b düzeyine ulaşamıyorum. ama gördüğüm kadarıyla tepkiler artacak gibi. ayrıca benden duymuş olmayın yök toplantısında da bu konu konuşulmuş onlara direkt olarak da çok şikayet ulaşmış. hatta ne yapabilir diye düşünülmeye bile başlanmış.* ama yeni bi tez geliştirdim bu kadar tepkiden sonra diğer sınav kolay olmak zorunda. ama yine de osym'ye güven olmaz tezimi de tekrarlamak isterim. bu güzel paradoksla yazımı sonlandırırken en çok öyp'li arkadaşların mağdur olduğunu da düşünmekteyim. osym nin taktik değiştirme tribinin kurbanı olanları var aralarında.
  • ingilizcelerinin süper olduğunu iddia eden insanların düşük puan aldıklarında soruların saçma, soruları hazırlayanların ise gerizekalı olduklarını iddia ettikleri sınav.

ya arkadaş entrylerin geneline bakıyorum da "ben şöyle ingilizce bilirim, ingilizce eğitim veren bir fakültenin son sınıfındayım, geçen sene ingiliz dili ve edebiyatı dalında nobel ödülüne layık görüldüm falan ama yds sınavında 60 aldım, şaka gibi yea..." şeklinde beyanat yoğunlukta.

kardeş senin ana dilin türkçe dimi? mesela ales sınavına girdiğindinde 100 alabiliyor musun? muhtemelen hayır. diyelim ki ales'ten 70 aldın. bu senin türkçe bilmediğini mi gösteriyor? hayır. bunun anlamı o sınavdan 70 aldığındır. senin ales seviyen 70'tir. basvuracagin yerlerde ales seviyen 70 olarak degerlendirilir. ales puani 69 olanin onunde, 71 olanin gerisinde kalirsin. kpds/yds de boyle birsey iste.

benim daha onceki 2 kpds ve son yds puanlarim sirasiyla 92, 93 ve 90. her birinin arasinda 5-6 yil var. benim en son bir gramer kitabina bakali 15 yil oldu. sinavlara da hic calismadan, en fazla bir iki tane gecmis senelerin sorularini cozup giriyorum. simdiye kadar bariz hatali soruya rastlamadim desem yeridir. yanlis yaptigim sorulari kontrol ettigimde gordum ki hatali olan hep bendim.
  • üds'de fen sosyal ayrımı vardı. kursa filan gidince de, fencilere ayrı paragraf sosyalcilere ayrı paragraf soruluyordu. sağlık-fen ya da sosyal diye alan seçiyorduk. ne oldu; pooouf; uçtu gitti, gerek yokmuş. 180 dakika sınav; poooouf; uçtu gitti, 150 dakikada da oluyormuş. değişmeyen ne; bize vaadedilen ve bu sınava gereksinmemize sebep olan konumlar, aslında bizim sandığımız gibi değil. yani, bu insanlar bize gıcıklık olsun diye böyle yapmadılar. böyle bir düşüşü belki de hedefleyerek sınavı değiştirdiler. zorlaştırdılar. yani, şöyle sanıyoruz ya; ben sanıyorum ki, bu sınavdan istediğim puanı alsam, akademik kariyerime devam edebileceğim. önümdeki tek engel bu. ancak, aslında şöyle belki de; ben elli altında kaldım, benim gibi bir çoğu da aynı durumda, eğer bu benim istediğim puanı alabileceğim bir sınav olsaydı, bir sürü başka insanda alabilecekti. o zaman asıl engelin dil skorum değil, doktora kontenjanlarındaki ya da öyp kontenjanlarındaki kısıtlılık olduğu ortaya çıkacaktı. şimdi ben yerimden kıpırdayamadığım için, yığılma bir nebze engellenmiş oluyor. ya da, dil tazminatı konusunda, ayrıntıları bilmiyorum ama bu insanları ingilizce bilse bile tongaya düşürüp beş-on puan az almasını "sağlayacak" mentalitede bir sınav olmasa, insanların yükselişine karşılık verilemeyecek bir sınav olacak.

yani, amaç belki de buydu. bu sınavın daha antin kuntin olması, böylece, bu tehlikenin önüne geçilmesi gerekiyordu. o zaman neden iptal etsinler ki... amaç sağlanmış demektir. ben bu sınava bakınca başka bir şey göremiyorum. standardı belli bir sınav olsa, insanların bir önceki sınavı ile bir sonraki sınavı arasında 15-20 puan fark olmamalı.
hesabın var mı? giriş yap