• insanın kanını donduran dehşet.
    6 yıldır kadıköyde yaşıyorum, bu tipi bozuk valelerden illallah ettik cidden. erkek arkadaşım bi yere gideceğimiz zaman sırf arabayı valeye vermemek için ara sokaklara girer yarım saat yer arar park eder ve öyle gideriz mekana. gerçi ara sokaklar da ispark ama, yapacak bir şey yok. koca kadıköyde gerçekten park edecek yer yok.
    eskiden cimrilikten diye düşünürdüm, ama bu tipi bozuk valelerin tavırlarını gördükçe adama hak veriyorum kesinlikle. arabayı salak salak kullanmalar, iki adım yol için koltuğun direksiyonun konumunu değiştirmeler, verdiğiniz parayı asla beğenmemeler, hepsi bu tiplerde. ulan kaç verecektik? arabayı zorla aldın götürdün getirdin diye 50 tl falan verelim diye bekliyorlar bir de sjkfkdkdk. modern haraç kesme yöntemi bu valelik.
  • valelik ve değnekçilik denilen orospu çocukluklarına göz yuman zabıta ve emniyet teşkilatının sorumsuzluğunun sonucudur.

adam gelir komple sokak kapatır, trafiğin ırzına geçer kimse sesini çıkarmaz. sonra götüm götüm kendini mahallenin efendisi zannetmeye başlar. bir sonraki level ise bu dalyarakların ali kıran baş kesen misali terör estirmesi, hatta adam öldürmesi oluyor.
  • otopark görevlisini bulmak isteyenler mekan sahibine, işletmesini açar açmaz vale işi adı altında mekanına kim çöktüyse o'nun adını sorsun.

zira bu mafyöz çeteler, mekanlara ya "güvenlik ekibi" ya da "vale hizmeti" adı altında çöküyorlar. elemanları olan tetikçiler de ne mekan sahibi dinler ne müşteri memnuniyeti dinler.

bu çeteleri emniyet çok iyi tanır. zira amirleri-müdürleri bunların kapılarında yatar.

temiz bir ülkede bu olaylar olmaz, olsa da emniyet bu işi yarım saatte çözer.
  • caddebostan barlar sokağı, istanbul'daki her eğlence noktası gibi mafyaya teslim edilmiş durumda. valelerin, bodyguardların, karanlık tiplerin uğursuz bakışlarına maruz kalmamak için hızlıca geçip gittiğiniz bir yer haline geldi. insanların artık şantiye haline gelen bağdat caddesine inmemesi normal.
  • günün ilk dakikalarında caddebostan'da lokantadan çıkan iki müşteriyle ‘valeler’ arasında çıkan tartışmayla fitillenen dehşettir. araçların geç getirilmesine itiraz eden müşterilerle valeler önce kavgaya tutuşuyor, ardından valelerden biri müşterilere kurşun yağdırıyor ve kaçıyor.

sonuç: iki ölü!

http://www.diken.com.tr/…ale-iki-musteriyi-oldurdu/

kadıköy sakinleri iyi bilir. bir çok işletme kaldırımları işgal etmekte asla ve asla sakınca görmez, restaurant-bar ve benzeri mekanlar da hem kaldırımları hem de kamusal alan olan caddeleri/sokakları valeleri aracılığıyla gasp eder. bunların bir çoğunun belediyeden izni de vardır. olmayanlara da niyeyse şikayet bile etseniz belediye zabıtalarının gıkı çıkmaz.

bu sorun türkiye'nin bir çok şehrinde yaşanan kronik sorun gibi görünse de kadıköy belediyesi son yıllarda vatandaşın can güvenliğini fazlasıyla ihmal etmeye başladı. hele hele kentsel dönüşüm sürecindeki berbat yönetiminden bahsetmeye artık gerek bile yok.

son yaşanan cinayet de, hem kadıköy belediyesi'nin üç kuruş uğruna denetimsiz ruhsat dağıtmasından kaynaklanıyor, hem de emniyetin ve yine kadıköy belediyesi'nin vatandaş şikayetlerine yetişemeyip zaman zaman da küçümsemesinden. bu yönetim boşluğunun ve vatandaş aleyhine olan toleransın farkında olan otopark görevlisinden valesine, esnafından tezgahtarına kadar herkes sokaktaki adamın yaşam alanı üzerinde hak iddia etmekten, müşterinin canına kast etmekten çekinmiyor.

ayrıca bir valede silah ne arar?
  • istanbul’da yaşamıyorum. istanbul’a gittiğimde taksi ve toplu taşıma kullanıyorum.

2012 yılında bir defa kendi aracımızla gitmiştim. kuruçeşme’de bir konser vardı. migros önünde park ettik arabayı. adamın biri koştu yanıma. “abi konsere mi geldiniz?” dedi. “evet” cevabını aldıktan sonra “iyi eğlenceler abi biz buradayız göz kulak oluruz. yabancı plaka sonuçta” dedi. mafya tipli adam. çıkarıp 30 lira verdim “eline sağlık” dedim. atar gider yapsaydım en iyi ihtimalle arabayı çizer, lastiği keserlerdi sanırım. sonra gönül rahatlığı! ile konsere girdik.

istanbul sokakları, özellikle turistik eğlence merkezleri pislik serseri kaynıyor.
  • (bkz: #73336249)

"caddebostan barlar sokağı, istanbul'daki her eğlence noktası gibi mafyaya teslim edilmiş durumda. valelerin, bodyguardların, karanlık tiplerin uğursuz bakışlarına maruz kalmamak için hızlıca geçip gittiğiniz bir yer haline geldi."

son derece başarılı, haklı ve ne yazık ki acı bir çıkarım.

öncelikle ölenlerin ailelerinin ve sevdiklerinin başı sağ olsun.
    bu tehlike yalnızca caddebostan ile sınırlı değil. inanılması benim için çok zordu, gözlerimle şahit olana kadar da inanamamıştım ama istanbul'un inci tanesi süleymaniye bile son 7-8 ay içinde mafyaya teslim edilmiş durumda. külliye'den eminönü'ne inerken sağda solda ufak tefek teraslı nargile cafeler var, isimlerini bilen bilir, yeterince de ünlüler zaten, daha fazla bilinmelerini istemiyorum. her ne kadar ortamlarından hoşlanmasam da sundukları manzaranın güzelliğini deneyimlemek için bir kaç sefer oralarda buluşma ayarlayan arkadaşlara iştirak ettim. fakat üç ay önce aynı rotayı yürüdüğümde gözlerime inanamadım. daracık sokaklarda, 4 metreyi geçmeyen genişlikteki yollarda lüks jipler, vitolar cirit atıyor. kamu ve vakıf arazisi olduğunu bildiğim bazı boş arsalar otopark mafyası tarafından gasp edilmiş ve rahatça yürümek bile mümkün değil. yaya yolunda kendilerini meşgul ettiğiniz için utanç duymanızın, özür dilemenizin beklendiğini hissediyorsunuz. küçücük binaları tentelerle, ısıtıcılı camekan bölmelerle eşek kadar büyütüp üç katına çıkarmak, çatılara tenteden +2 kat çıkmak bile yetmemiş bu arkadaşlara.

fiziki mekanın şekillenmesi ve kullanımındaki değişimi, politik ve toplumsal hayatın değişiminden bağımsız göremeyiz. şehirler üzerinde yaşayan insanlara benzemeye, onları yansıtmaya devam ediyor.
  • biraz adalet olan bir ülkede bu haberin ardından devlet sokaklarda bir tane vale bırakır mıydı diye düşündüren vahim ötesi olay. istanbul'un göbeği, afrika'nın kabilesi...
  • son aldığım bilgilere göre ; vuran vale değil valenin arkadaşı yancısı bir nevi vale yardımcısı ;

olay resmen böyle gerçekleşti madde madde yazıyorum

- 2 arkadaş mekandan çıkar
    - kafalar güzel argo şekilde araba istenir görgü şahitleri öyle diyor
    - vale ve yancı katil ters cevap verir
    - ölen 1. arkadaş ne diyorsun şeklinde ters cevap verir
    - vale bu ölen 1. arkadaşa yumruk atar
    - olayda ölen 2. arkadaş yumruk atan valeye kafa atar

ve kaçınılmaz final

- haplanmış denilen vale yancısı silahı çıkarıp iki kişi öldürür.

ulan şerefiz mafya bozuntusu köpek, bu işi yapıyorsan yeri gelecek sarhoş çekeceksin yeri gelecek alttan alacaksın hadi kabadayısın ulan köpek çıkarıp vurmak ne demek !
  • iki hafta önce barlar sokağından geçemedim. sebebi valelerin direk sokakta arabayı bırakıp gitmeleri idi. arkada oluşan trafikten ve kornalardan sonra bir tanesi teşrif edip yolun ortasına bıraktığı arabayı aldı. komik olan 5 metre ileride duran ve hiç bir şey yapmayan zabıtalardı. zabıtanın yanından geçerken niye işlem yapmıyorsunuz diye sorduğumda daha yeni ceza kestik dediler. ama sonuç ortada. bu olaydan iki hafta sonra birileri öldürüldü bunlar tarafından. yine bir şey olmayacak.
hesabın var mı? giriş yap