şükela:  tümü | bugün soru sor
 • diyanet işleri başkanlığı’nın yılın ilk altı ayındaki gerçekleşmeler ve ikinci dilime ilişkin öngörülerin yer aldığı mali durum ve beklentiler raporu yayımlandı. rapora göre, geçen yılı da ek ödenek alarak 7.3 milyarlık harcama ile tamamlayan diyanet’e, bu yıl için yüzde 12’lik artışla 7.7 milyarlık bütçe ödeneği ayrıldı. ancak altı ayın sonunda 4 milyar lira harcayan kurum, yıl sonu gerçekleşme tahminini 8.3 milyar lira olarak güncellendi.

  ocak-haziran döneminde bütçesinin yüzde 52’sini harcayan diyanet’in harcama kalemleri arasında geçen yıla göre en yüksek artış, yıl içinde yapılan özel düzenlemelerle en düşük maaşın 3 bin liraya çıktığı personele yapılan harcamalarda yaşandı. 100 bini imam-müezzin, 20 bini kadrolu kuran kursu öğretmeni, 20 bini geçici kuran kursu öğreticisi, 3 bini vaiz ve bin 250’si müftü olmak üzere personel sayısı 144 bin 250’ye ulaşan diyanet, bu dev kadroya sosyal güvenlik primleri ile birlikte 3.8 milyar tl ödedi.

  başkan ali erbaş da, rapora yazdığı sunuşta bütçelerinin yüzde 95’inin personel harcamalarına gittiğinin altını çizdi.

  halk krizle boğuşurken diyanete para yağıyor

  tanım: hesabı vatandaşa kesip doları bozdur, altını bozdur diyen hükümetin en efektif ve icracı bakanlıklardan bile fazla ödenek alan diyanete ek bütçe vermesi olayıdır.

  bu krizi dua okuyarak atlatamayacağız. hükümetin acilen ekonomik olarak hiçbir getirisi olmayan dini kurumlara ödeneği kısması gerekiyor. mantar gibi türeyen ve desteklenen kuran kursları ve bunların gerek görevli gerekse yapım destekleri acilen durdurulmalı. yeter yozlaştırdığınız değerler ve boşa akıttığınız milyarlara.