• her hafta sektirmeden aynı 3-5 diyalogla bir buçuk saati dolduran, iki sene önceki bir bölümünü izleseniz, özneler dışında hemen hemen hiçbir fark yakalayamayacağınız televizyon klasiği...

fuat: evet, haftanın olayıyla başlıyoruz.
    hıncal: haftanın olayı, maria sharapova! ben böyle maç görmedim... eh-eh-eh...
    ...gülüşmeler...
    hıncal: bu arada federer kadar düz oynayan sıkıcı bir tenisçi görmedim ben... agassi eski agassi olsa...
    haşmet: evet, hıncal abi'ye aynen katılıyorum... yalnız buraya dikkat... mır mır mır...
    fuat: kısa bir reklam arası...

fuat: fenerbahçe'yle devam ediyoruz...
    hıncal: hakem konuşmak istemiyorum diyorum, ama falanca hakem yine bu hafta... vıdı vıdı...fener medyası... vıdı vıdı...
    haşmet: ya ben artık futboldan konuşmak istemiyorum. futbol konuşmayalım. benim inancım kalmadı artık... mır mır mır...
    hıncal: ya ben lig maçlarını izlerken uyudum kaldım. bu kadar mı sıkıcı olur? valla 30. dakkada uyuya kalmışım, haşmet... böyle bişey yok eh-eh-eh...
    fuat: kısa bir ara veriyoruz.

fuat: evet, hıncal abi galatasaray bu hafta xspor'la oynadı. nasıl buldun galatasaray'ı?
    hıncal: ya benim dilimde tüy bitti kaç haftadır. x teknik direktör fln değil kardeşim, hiçbir şey değil. izliyorum, inanamıyorum! x futboldan şu kadar anlıyorsa, bende vıdı vıdı...
    haşmet: hıncal abiye aynen katılıyorum... ama şu da var bi de... mır mır mır...
    fuat: hıncal abi peki galatasaray, ne yapmalı sorunlarını çözmek için?
    hıncal: x'in yanına tartışacağı bir adam koyması lazım. öyle bir yardımcısı olcak ki, onunla çatır çatır kavga edecek. ama yok nerde? illa tek adam olucam... vıdı vıdı..
    fuat: kısa bir ara veriyoruz...

haşmet: bu hafta yine konuşamadık trabzon'u...
    fuat: haftaya uzun uzun konuşuruz artık... 90 dakika burada bitiyor... vıdı vıdı...

...toplu olarak el sallama..
  • 6 şubat 2006 tarihli programında mehmet demirkol hıncal uluç'a tarihi bir ayar vermiştir. ayar, ayar verdi, verdi ayar.

hıncal uluç anelka konusunda sallamaktadır;

- h.u. : anelka'da ne var ben çay kahveyle tutarım onu, ne var bu adamı tutmakta!!
    + m.d. : aklıma turgay abi geldi. (bkz: ebenin amı ali sami)
  • artık yayından kaldırılmıs program. izlediğim zamanlarda 90 dakika nın süre bazında dağılımı aşağıdaki gibidir.

m. yakup yılmaz : 2 dk.
    haşmet babaoğlu : 2 dk.
    hıncal uluç : 82 dk.

* not: geriye kalan 4 dakika h. babaoğlu' nun düşünme ve elini çenesine koyma süresidir.
  • mehmet demirkolun düşünülenin tam aksine fanatizm yanlısı değil, fanatizm karşıtı söylemlerde bulunduğunu gördüm 27/02/06'daki 90 dakikada. mehmet demirkol4 sene üstüste şampiyon olan takımın da leyhine hakem hataları söylentilerinin olduğunu anlatmaya çalışırken anlaşılamadı. greve gitsin bu hakemler dediğinde de.. aslında harika bir öneri hakemler için, çünkü her hafta en iyisi "şerefsiz" gibi sıfatlara layık görülen bir topluluğun maç başı 2000 ytl için bu eziyete katlanması gerçek bir facia. maçları yönetecek hakem kalmayınca bu kez ne yapacağız ? muhtaç ihtiyacının kıymetini bilecek..

program giderek sıkıcı hale gelmeye başladı. sebebi üsluplar, tarzlar falan değil. ters giden en az 30 dakika konuşulan hakem hataları. bunun müsebbibi kim ? tabiki hıncal uluç. herh afta aynı ilüzyon aldatmacasını anlatarak kendi meşrebince galatasarayın hakkını koruyor. türkiye'nin en güvenilir hakemlerini taraf tutmakal suçluyor. misal, fenerbahçe maçına çıkan hakem ne yapsın ? eskaza fener'in lehine bir düdük çalsa, galatasaray medyası ve yönetimi ile fenerin şampiyon yapılacağını bas bas bağırıyor. düdükler fenerin aleyhine olunca da bu kez fenerliler galatasaray'ın ve beşiktaş'ın baskısıyla hakemlerin feneri alaşağı çekeceğine inanıyorlar. bu adamlar bu kadar baskıda nasıl düzgün maç yönetecekler ?

90 dakika bir kaç yıl önce türkiye'nin ıraksak merceğiydi, büyük resmin görüldüğü bir programdı. şimdi büyüteç gibi oldu, kahvehanede de hakem konuşuluyor bu programda da. ne farkı kaldı ?

90 dakikanın kemik izleyicisi futbol dinlemek istiyor, hakemleri değil.. hakemlerin bilerek yanlı tutum gösterdiği gibi abuk meseleleri dinlemek için ekran karşısına geçmiyor bu insanlar. futbolu bilen insanlardan analizleri dinlemek ve görülmeyeni görmek istiyorlar. hepsi bu..
  • bana futbolun ozunu anlatabilmiş program;

mehmet: turk futbolu turk lirasi gibi, convertible degil. burda 50 milyona kebap yersiniz, ingiltere'ye gidince yemek yiyemezsiniz.
    haşmet: ama unutmamak lazım biz kebap severiz.
    mehmet: ama o da kilo yapar.

almagest: hmmm kebaap.
  • gorunen o ki, kenan onuk'un gidisinin cok sey goturdugu program. bir kere programi fuat akdag sunmuyor, hincal uluc sunuyor. programdaki 3 kisi de birbirinin sozunu kesmemeye ozen gosterirken hincal uluc malesef bildigini okuyor ve istediginin sozunu kesiyor. daha da kotusu bu hafta goruldugu gibi soze ilk baslamis olan kisi (ki genelde mehmet demirkol oluyor bu) bu durumu kaale almayip konusmaya devam etmeye calisinca hincal uluc hatasini farkedip soz hakkini iade etmek yerine sesini yukseltiyor ve hep sonunda cumleyi tamamlayan o oluyor. bunun yaninda programda en fazla konusan uzak ara hincal uluc olmaya basladi. zaten bir kis olimpiyatlaridir bir trt'dir gidiyor anlamadim. tamam bunlar uzerinde durulmasi seyler, kesinlikle dogru, ama bu bir futbol programi. sadece futbol programi degil, reklam surelerinin ve program katilimcisi sayisinin artmasiyla surekli suresini asan bir futbol programi. besiktas 3 buyukler arasinda en kotu durumda oldugu icin besiktas hep en sona birakiliyor ve kac haftadir adam gibi bir besiktas yorumu dinleyemedik. bunun yaninda bugun derbi oldugu icin galatasaray en sona kaldi ve herhalde 2-3 dakika uzerinde durulmustur (sadece hincal uluc tarafindan tabi, digerleri konusamadi bile). e o zaman gundemde liderin puan kaybettigi bir derbi var, ustune kesinlike uzunca konusulmasi gereken diyarbakir olaylari var, hala neden hincal sazi eline alip kis olimpiyatlarindan bahsediyor, trt'ye giydiriyor? bu programin sunucusu olsa hincal uluc'u uyarmaz mi? uyariyi dinlemezse sozunu bir sekilde kesip konuyu esas gundeme getirmez mi? hincal uluc'un kendi kosesinde de yazdigi futbol disi spor konularina ayirdigi vakit yuzunden bu hafta da bir cok konu pic oldu. ki keske sirf bunla kalsaydi, ustune bir de yine hakem konusuna geldi muhabbet.

aslinda hakem konusuna geldi demek yanlis, cunku direk ordan basladi. ben bir besiktas'li olarak son derbide yapilan hakem hatalarindan rahatsizim, evet. ama kirk saat bunu dinlemektense besiktas'in uzun zaman sonra oynadigi guzel futbolu dinlemeyi tercih ederim, fakat yoooo... bi yarim saat de hakemlerden bahsedildi ki bir noktada reklam girmeseydi mehmet demirkol'un samuel etoo gibi programi birakip cikmaya calisacakti sanki. bu sezon fener lehinde buyuk hakem hatalari olsa da hakemleri tartisma konusunda mehmet demirkol'a katiliyorum, galatasaray doneminde de bu hatalar oluyordu ve o zaman da fenerle besiktas yazarlari hakemleri topa tutuyordu. ben sahsen bir besiktas'li olarak arif erdem'in istanbulspor macinin 96. dakikasinda hakeme bakarak yere atlamasini hayatim boyu unutamam. benzer sekilde fenerli ve galatasarayli arkadaslar da besiktas'in 100. yil sampiyonlugu hakkinda benzer suclamalar yapacaktir. her takim taraftari da simdi bu sampiyonluklari tartissak kendi takimini sonuna kadar savunacaktir ve kimse de birsey kanitlayamayacaktir. o zaman nedir bu konuyu her hafta bu kadar tartismanin geregi? bir yere varmadigi o kadar acik bir muhabbet ki, tamam gerekirse biraz hakem konusursun, ama maraton'a dondu program ya, futbol degil hakem konusuluyor, mehmet demirkol sonunda "tamam futbol konusmayalim o zaman" diye isyan etti ki adam programin ilk dakikasindan itibaren hafta icinde oynanan bir suru harika mactan ve futbolun guzelliklerinden bahsetmeye calisiyordu. iddia ediyorum hincal uluc bu kadar yogun bir sekilde bu saldirilarina devam ederse mehmet demirkol galatasaray'in sampiyon oldugu donemlerdeki hakem hatalarini toplayip yayina verecek, bugun resmen delirdi adam cunku.

nerden nereye geldik, istedigim duzenden uzak bir yazi oldu sanirim, fakat ozetle sunu belirtmek istiyorum, kenan onuk'un programdaki agirligi ve de tartismayi yonlendirici faktoru fuat akdag tarafindan doldurulamadi ve bu boslukta programin agirlik merkezi masanin sag kosesine dogru kayiverdi. 90 dakika eski kivamina gelir mi bilinmez, fakat programin acil ihtiyaci olan sey su anda sadece ortaya yem atma gorevini ustlenen fuat bey'in yerine tartismaya yon verebilecek (bu yon de herhangi bir takimin yonu degil, futbol yonudur), gerektigi noktada agirligini koyacak ve yorumcular arasinda tekrar adil bir dagilim saglayacak bir sunucudur. benim bu koltuk icin adayim ise ahmet cakar, osman tamburaci, kazim kanat, omer cavusoglu gibi adamlarla ugrasmis oldugundan alevli tartisma konusunda tecrubeli ve zaten ntv'nin kadrosunda bulunan guntekin onay'dan baskasi degildir. kanimca programi tekrar belirli bir kalitenin uzerine cikarmak icin son derece yerinde bir ilk adim olur. di mi guntekin?

p.s. hasmet babaoglu hakkinda birsey yazmamisim. besiktas'li oldugumdan degil, eski donemden beri cizgisini en cok koruyan ismin hasmet babaoglu oldugunu dusundugumden. hala da en cok onu dinlemekten hoslaniyorum sanirim.
  • bagirmak soyle dursun soylemek istedigini en kisa ve oz sekilde ifade edebilen nadir spor yazarlarindan olan mehmet demirkol'u kadrosuna katarak bu sezon yapabileceginin en iyisini yapmis program. kenan onuk gibi turk spor camiasinin basina gelmis en 'guzel' insanlardan birini yalnizca 90 dakika sunucusu olarak hafizasina kaziyan bir takim televizyon seyredicisinin yeni formata burun kivirip nerde eski programlar muhabbetine girmesini en basta kenan onuk'un kendisine yapilmis bir insafsizlik olarak degerlendiriyorum.

bugunku programa deginecek olursak oturanlar soldan saga fuat, hasmet, mehmet, hincal seklinde siralandilar. fuat'in iyice kilo aldigi gozden kacmadi. belki de ntv'nin sol tarafi daha kilolu gosteriyodur, bilemem. kendisiyle ilgili diger bir nokta da bu kez hasmet'e 'abi' dememesi oldu. hasmet kendisini bu konuda uyarmis olabilir. demirkol'un gelisine en cok hasmet sevindi sanirim, sanki kafa dengi yeni bir arkadas bulmus gibiydi. demirkol'un goruslerini dikkatle dinledi, sorular sordu, sik sik 'bak bu konu ilginc bi ara konusalim' dedi. programdan sonra da telefonunu vermis olabilir. hincal kenan onuk'un odasini huzunle andiktan sonra yeni gomleginden kahkahalarla bahsetti, yine mood'dan mood'a kemiksiz geçişler yaptı. o da demirkol'a bol bol ne diyosun mehmet sorulari sordu. demirkol cnn turk'te yaptigi programlarda bol bol uluc'un 90 dakika'daki görüşlerine gizli bkz.lar verip ayarları gonderdiginden (hemen aklima gelenler hagi'nin galatasaray'a hicbir sey vermedigi, fenerin ustune giden her takimin maci alacagi, 2 sene oncesinin besiktas'inin kadrosunun real madrid ayarinda oldugu, lakin lucescu'nun bunun farkinda olmayip korkak futbol oynattigi iddialari) uluc'la aynı programda yer alacak olması bendenizi heyecanlandirmisti. ancak ilk programda gorus ayriliklari pek su yuzune cik(aril)madi. sadece demirkol fener'in ustune deli gibi gidecek zayif takimlarin fener tarafindan perisan edilecegini citlatarak hincal'a ilk ihtarini verdi. besiktas hakkinda yine aci (lakin dogru) gercekleri yuzumuze vurdu. bir de hasmet mehmet'i gosterip galatasaray lisesi mezunu akrabalarindan bahsederken 'yoksa akraba miyiz' diyerek gecenin esprisini patlatti, agir abi havalarina girmeden de futbol yorumculugu yapilabilecegini gosterdi, gonullerdeki tahtina bir vernik daha atti.
  • bu hafta hincal uluc un tetris e testis demesiyle cigrindan cikmis programdir. herkes yarildi..

ozellikle taniminda "ne o yukaridan biseyler dusuyo testis mi ne?"

yukaridan kafamiza ta$ak yagsa ne olur acaba sorusunu gundeme getirmistir.
  • hıncal'ın her hafta sakin başlayarak,giderek artan bir şiddetle sinirlendiği ve sonunda kıpkırmızı bir suratla bağırarak bitirdiği program.
  • bitti de kurtulduk! gerci ben bu programi mehmet demirkol biraktigindan (ya da biraktirildigindan) sonra izlemeyi birakmistim, nasil farkli bakis acilarinin sergilendigi bir programmis gormustuk demirkol uzaklastirildiginda. hakikaten merak ediyorum, su 10 yillik 90 dakika tarihini biri incelese, hincal uluc ortaya kac tane iddia atmis ve kaci tutmus. hincal'in fenerbahce'ye sallamasina hadi diyorum, ama bir kere hincal'in galatasaray hakkinda ortaya attigi bir iddiaya bile "oha yok artik!" dedigimi hatirlarim. bu program boyle bir programdi, 10 yil boyunca program yapip her soylenenin yanlis olmasi mumkun degil ama cogu tartisma turkiye'deki futbol gercekliginden cok cok uzaktaydi. hincal iddialarla gelirdi, hasmet cok onemli birsey soyluyormus gibi yapip pek birsey soylemezdi. ekibin geri kalani degismeli olarak fenerbahce kanadini olusturdugundan toplam aldiklari sure yaklasik 3-5 dakikaydi. 90 dakika'nin tek cekiciligi "ebenin ami ali sami" seviyesindeki diger spor programlarinin yaninda biraz daha seviyeli gorunmesiydi. en azindan ayni anda 3-5 kisi konusmuyordu, onun da nedeni zaten tek konusabilenin hincal olmasiydi.
hesabın var mı? giriş yap