• ilk once cizgi filmini izledigimi hatirliyorum bu kitabın. sonra kitabi okudugumda cok mutlu olmustum biliyorum ben bunu diye. aklimda cok guzel kalmis kitap da cizgi film de. baslica karakterler sara, lotti, ermengarde, bayan minchin, becky olarak siralanabilir. ayni zamanda babacan bir fransizca ogretmeni vardi. tek kontradiksiyon, sara siyah sacli gri gozlu tasvir edilirdi, halbuki altin yayinlarinin kitabinin kapagindaki sara sarisindi. kafa karistirmisti zamaninda... tabi hic bir zaman 7-9 yas grubunda bir cocuk prensesimiz sara crewe kadar olgun olamaz, gercekci degildir bu bakimdan bu roman ama eglendirmistir, ogretmistir, yeterlidir bunlar da...
  • cizgi filmini shirley temple'in oynadigi 1939 yapimi filmden cok daha samimi buldugum, daha begendigim hikaye. sanirim filmin hosuma gitmemesinin sebebi shirley temple'in asiri kacan sevimliligi ve bilmisligiydi. bir de zorla "mutlu son" yapma cabasi. kitabi okumadim ama kitapta -filmin aksine- ingiltere kralicesi karakterler arasinda yer almiyor olmali.
  • çizgi filmi cumartesiden cumartesiyede yayınlanırdı. (bkz: 80lerde çocuk olmak)
  • frances hodgson burnett'in 1888 yılında ilk önce sara crewe adıyla yayınlanan ve sonradan a little princess başlığı altında toplanan romanından uyarlanmış, 1995 yılı bir warner bross yapımı bir çocuk filmi. yönetmenliğini alfonso cuarón'ın yaptığı film, hindistan'da küçük kızıyla birlikte yaşayan bir ingiliz subayın, kızını(sara crewe) savaş sırasında, amerika'da candy'den bildiğimiz 'lady yetiştiren bir tür özel okul'a verilmesiyle başlar ve bu süre zarfında küçük kızın başından geçen, talihli ve talihsiz olayları anlatır. sevimli bir yapıttır.

grapes of butcher'in içine ukte olmuş bu güzel filmin* konusunu, 1985 yılı yapımı olan ve ülkemizde de küçük prenses sara(orjinali:shôkôjo seera) adıyla gösterilen 46 bölümlük çizgi diziyle de hatırlamak mümkün. söz konusu çizgi filmin fnrasızca bölümlerini paylaşım eşeği yardımıyla bulmak da olasılıklar dahilinde.

çizgi filme dair bir anımsatma: http://users.animanga.com/meisaku/85_pres_e.htm
  • zamanın idealize kız çocuk figürünün çizildiği eserdir.
  • hayal gücü çok zengin olan, son derece iyi huylu, tavanarasında melçisedek adlı bir fareyle yaşayan sara'nın babasını kaybetmesiyle başına gelenleri anlatan hoş bir çocuk kitabı.
  • adını sara'nın öyküsü olarak hatırladığım * , yıllar öncesinde okuyup da birdenbire beynimin kıvrımları arasından fışkıran, içimi ısıtan roman. aklımda en çok kalansa prensesimiz tavan arasında, sefalet içinde kalırken, yakın arkadaşının ona pasta, poğaçalar getirmesi ve onun da mutlu olmasıydı.
  • küçükken çok sevilen büyüyünce itici gelen roman. kızın babasının elmas madeni vardı , sömürge zamanları hindistan'a gidiyordu adam. bu bile başlı başına itici bir şeymiş. zengin, asil küçük kız fakirlikle boğuşur sonunda yine hakettiği gibi servetine kavuşur gibi bir anafikir, başka türlü bir mutluluk ihtimali yokmuş gibi.
  • trt'de yayınlanış yılı 1986'dır.
    çizgi filminde bir bebeği vardır ki sara'nın asıl prenses odur.
    sapsarı saçları
    çeşit çeşit elbiseleri şapkası,
    gören her küçük kızın hayalini süslemiştir bir dönem, zannımca.
    işte o çizgi film
    veee işte o bebek
hesabın var mı? giriş yap