• söz ve müziği ilkay akkayaya ait olan ve kızılırmak'ın çığlık albümünde bulunan mükemmel şarkı. sözlerini de yazayım tam olsun.

gitmeler bir tek bizi eksiltir
    ve inancı
    güzellik hiç durmadan uzaklaşır
    gökyüzü kararır
    dünyayı kim sarar biz böyle kirliyken
    gidersen yüreğini de al git
    bende seni kanatır

sonra reyhan rengi bir acı kalır
    dostluklardan sevgilerden geriye
    yalnızlık kalır
    yalnızlık büyütür
    ama sonra yalnızlık çürütür
    yalnızlık
    gitme...
    gitme...

bu sevda sığmayacak ömrüme biliyorum
    ah ne yazık sığar sandılar
    bu yüzden erken gittiler
    dünyayı sevgiyle kuşatırız yeniden
    gidersen inancını bırak git
    senden beni kanatır

yalnızlık kalır
    yalnızlık büyütür
    ama yalnızlık sonra çürütür
    yalnızlık
    gitme...
    gitme...
  • (bkz: gecenin rengi)
  • irinin rengi sarıdır.
  • (bkz: siyah)
  • bir adnan yücel şiiri.

acının rengi

..ey acılara tat veren güzellik
    yüreğimize hoşgeldin
    geldin de
    çiçekli dallara döndürdün öfkemizi
    artık ister dolu yağsın ömrümüze
    isterse kar
    biz ki bildikten sonra sevmeyi
    bütün sabahlar
    acı renginde olsa ne çıkar
    .

adnan yücel
  • beyazdır belki... 'aciyi seven' onun aydinliginda gorur kendini bazen...
  • sonunda giren yan flüt solosunu da unutmamak gereken muazzam bir grup kızılırmak parçası...

.
    .
    .
    .
    .
    yalnızlık kalır.

demek ki acının rengi reyhanmış.kimin aklına gelirdi...
  • ilkay akkaya'nın yorumuyla harkûlade olan bir şarkı.

"yalnızlık büyütür
    ama sonra yalnızlık çürütür
    yalnızlık
    gitme...
    gitme..."
  • çektiğiniz acıdan dolayı yaşaran gözlerinizin o an gördüğü renktir.. batarken güneş kızıla çalar; deniz kenarında içerken baktığınız koyu maviliktir.. bazı bazı kırık bir kalp şeklini almış olan bulut beyazlığıdır.. ama esasında acı çektirenin gözleri ile aynıdır.. saçlarının gölgeliği ile birleşiltir..
  • ne rengi vardı ne adı ne de tadı bunun....bir yakarıştı bu, biraz daha yakın olmaktı allah"a, dillere dolanmış bir duaydı. evet bir dua...
    "al acıyı bu candan ,canım pahasına da olsa al" diye edilen dua. pazarlık yapmaktı bu. nasıl bir acıdır ki bu, neydi seni bu hadde getiren acı .? sevilene duyulan özlem mi ,aşk mı ,yalnızlık mı, ölüm mü, yapılan bi hata, söylenen bi söz yada büyük bi kayıp mı ne ..... ?
    içim acıdı inan.acıttın beni.sustum sadece, düşündüm.nedir bu ,ne olabilir bu kadar diye...o an sesini duymak istedim, duyamadım yine sustum.anlatsaydın halbuki bana acılarını,rengini,dozunu ,sebebini belki ilaç olurdum sana, sen olurdum, hafiflerdi acın. alışıktı çünkü bu bünye acılara, ayrılıklara, yalnızlıklara yoldaş olurdu sana...sessizce düşünmüştüm yine seni.
    acı senin acındı halbuki bana ne oluyordu ki ben niye kötü oluyordum ; acıyı , özlemi, pişmanlığı ,mutsuzluğu... yaşayan sendin bana ne oluyordu.benim canım niye yandı .belki de bu da benim sınavımdı ne dersin, inanabilite çıtasını yükselttiğim benim...

bi sabır denemesiydi bu biliyorum...dayanabilme sınırım yüksek , duygusuzun biriyim belki ama yeter gelmeyin bu kadar da üstüme.deşmeyin bu kadar yarayı. yakmayın bi daha bana ışık sönecekse hemen .durdurun geçen şu zamanı olmayacaksa o . doğmasın güneş batacaksa yine. aydınlık olsun her yer. ışık ol, ayna ol göreyim seni , gör beni...olmayacak,olamayacak, imkansızsa tüm bunlar eğer; döndürün beni fabrika ayarlarıma döndürün geri kendi dünyama n'olur : (

acın olsaydım çok yakmazdım canını inan...

kocaman yüreğin var senin çocuk güçlüsün sen.yok olmak için açma o elleri , etme o duayı...dön geri.
hesabın var mı? giriş yap