• makinistin güzergah üzerindeki bir evin damında demlenen amcayı korna çalarak selamladığı, amcanın da el salladığı metro budur. dünyanın başka bir yerinde olamazdı zaten.
  • adanametro@hotmail.com gibi müthiş kurumsal bir eposta adresinden şikayet ve dileklerimizi iletebileceğimiz asılmış tüm vagonlara.
  • bu metro yapılmaya başlandığı yıl:

*5.000.000 tl'lik banknotlar tedavüle çıkarıldı,

*kadınların, eşinin soyadı ile birlikte kızlık soyadını da kullanmalarını sağlayan yasa tbmm'de kabul edildi,

*türk popçu candan erçetin'in 2.stüdyo albümü çapkın piyasaya girdi,

*8 yıllık kesintisiz eğitim kanunu tbmm’de kabul edildi.

dersem, ne kadar uzun zamandır yapılmaya çalışıldığını anlarsınız sanırım.

kaynak : vikipedi
  • durak inşaat şirketine trilyon mertebesinde kar ettiren toplu taşıma aracı. zira durak inşaat yıllar önce kurttepe(metro güzergahı üzeri bir mahalle) civarındaki çoğu arsayı satın almış ve zulaya atmıştır. ve aytaç durak da yıllardır adana belediye başkanlığı yapmaktadır.
  • engelli kullanımı için yapılmış asansörlerinde görme engelliler için konmuş kabartma harfler ingilizce kısaltma kullanılarak yazılmıştır. aşağı için dow (down) kapı kapat için cd (close) kapı aç için od (open door) yazmakta.
  • gişelerinde jeton ya da turnikeden geçişi sağlayacak hiçbir şeyin satılmadığı metrodur. saat 20:00'de de seferleri biter. meğersem yıllarca adana trafiğini bunun için sikmişler.
  • dünyanın en saçma metrosu olması için herşey yapılmıştır, ya da hiçbirşey yapılmamıştır. metro denen ulaşım aracı bir şehrin hastanelerinden,otogarından, havalimanından, üniversitesinden geçmiyorsa acaba ne için yapılmıştır hep merak ettim.şehrin önemli hiçbir yerine gitmeyen bu metro bokunu adana halkı yıllarca bekledi. 20 yıl önce atılan temeli böyle bir sonuca ulaştı. benim anlamadığım bunu görüp utananlar yok mudur devlet büyüklerinden.ben gayet aktif bir adanalı olarak bu metroyu daha hiç kullanamadım, çok isterdim,bineyim bir üniversiteye gideyim, ne bilim otogara gideyim falan isterdim yani. havalimanına bari gitsin bu nedir ya?
  • yapılacağı ilk açıklandığında hem sevinç hem de merak vardı adanalının yüreğinde...
    evet merak ! neyi mi merak ediyorlardı ? "trafik sıkışıklığı" diye bir durumun varlığından sadece tv deki istanbul haberleri sayesinde haberdar olmuş olan adana halkı, trafik olmayan bir şehirde metronun ne gereği olduğunu merak ediyordu o yıllarda. fakat nereden bilebilirdik ki aytaç durak amcamızın bu kadar ileri görüşlü olduğunu ? 10 sene sonra adana'da trafik olmaya başlayacağını nasıl da görmüş taa o zamandan. üstelik bunu görüp metro projesini de özellikle zamana yaymış. yavaş olsun güzel olsun demiş. nasıl olsa 10 yıldan önce trafik sıkıntısı yaşanmaz demiş. işte bu yüzden adana metrosu hala inşaat halindedir. siz ne sanmıştınız ki ?
  • en çok 5 yılda bir yerel seçimlerde iktidarın, oyunuzu bize verin yoksa metronun 2. etabına bütçe yok sopası olarak kullanılıyor. aytaç durak'ın şehre ihaneti 20 sene sonra hala adana'nın iller bankası bütçesinin kesilmesiyle sürüyor.

iktidar, muhalif belediyelerden birini kendi tabiriyle "topal ördek" bırakmak için her türlü vergiyi kestiği yaklaşık 3 milyonluk nüfusa zulmederek metro 2. etap ve sonra yapılması planlanan 3. etaba engel oluyor. yandaş belediyelerin dev projeleri bakanlık bütçeleri ile tamamlanırken muhalif belediyelere çile çektiriyor siyasal islam tayfası. sonra da bu kadar insanın günahına girip huri hayalleriyle hayatlarına devam ediyorlar.

muhalif belediye topraklarında olmasın diye adana'nın en ücra köşesine yaptıkları ve 5 senedir cumhurbaşkanına teşekkür pankartı sökülmeyen (sanırım cebinden ödemiş her kuruşu cumhurbaşkanı) stadyuma gidip bir maç izleyip dönmek yaklaşık 5 saat sürüyor. metro 2. etabi yapılmış olsa bu süre yarı yarıya düşecekken aldığınız duaları hesap edin. ustelik aynı guzergahta şehir hastanesi ve ülkenin en büyük üniversitelerinden çukurova da var. adana trafiği her geçen gün daha da çekilmez oluyor ve en büyük sorumlusu 21 senelik iktidardır.
    yazıklar olsun.
  • 2. etabına cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın yine onay vermediği metro. adana size oy vermedi diye mi bu şehre düşmanlığınız?
hesabın var mı? giriş yap