şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'de futbol oynamadan tarihe geçti. ilk türkiye'ye transfer haberi 1999'da çıkmış, yıl 2010 hala mutu'nun transferi konuşuluyor. dile kolay 11 yıl!

  mutu'ya gelirsek, enteresan bir adam. bu adamın başarılı olmasını istiyorsanız, takımı ona uygun kuracaksınız ve forvet arkasında önemli bir görev üstlenecek. diğer türlü başarılı olmasına imkan yok.

  kariyeri de zaten bu şekilde...

  dinamo bükreş'te başarılı olmuş
  inter'de ilk 11 ona göre şekillenemeyeceği için, başarısız olmuş.
  parma'da kendini gösterebileceği, sorumluluk alacağı bir ortam bulmuş, tozu dumana katmış.
  yıldızlar karması chelsea'ye gelmiş, takımdan gidişi önemsenmemiş bile!
  oradan juventus'a gelmiş, vasat düzeyi biraz aşabilmiş.
  fiorentina'da önemli bir görev üstlenince, başarılı olmuş.

  görüldüğü gibi eğer 1 yıllık parma ya da 4,5 yıllık fiorentina performansı isteniyorsa, dünya onun istediği şekilde dönecek!

  parma'da da, fiorentina'da da istediği zaman şut çekti, istediği zaman pas verdi, istediği zaman çalım attı. mutu böyle bir adam, mevki oyuncusu bekliyorsanız, "bundan iyi kanat elemanı olur" diyorsanız, mutu'ya elleşmeyin hiç.

  basında son zamanlarda fenerbahçe'ye geleceği konuşuluyor ama fenerbahçe mutu'ya baliç'in ilk transfer olduğu dönemde aldığı rolü vermeyeceği için, tam randıman alabileceğini sanmıyorum. kadro bir şekilde mutu'nun istediği hali alırsa (alex sakatlanırsa, vb) başarılı olması için bir engel yok ama o zamanda takım içerisinde her an ne yapacağı belli olmayan bir futbolcunuz olur.

  mesela fiorentina'da da uzun süredir iyi gidiyordu ama doping çıktı ve bir anda olanlar oldu, sonrasında da fiorentina tepetaklak oldu, ligi 11. bitirdi. salt futbolculuğu ele alınırsa, dünya'nın en iyilerinden ama bir sürü de yan etkisi var! bunu da göze almak gerekiyor.

  türkiye'de bir başkan bu riski göze alır mı? bak, bu sorunun cevabından pek emin değilim. her an her şey olabilir. sadece şu kesin, bugün mutu'yu almak isteyen, haftaya imzayı attırır. son doping olayı sonrası, artık eskisi kadar eli kuvvetli değil.
 • kokain kullandığı için en iyi zamanında chelsea'den kovulan, daha sonra toparlayıp eski günlerine döndü derken fiorentina'dan da kokain yüzünden kovulan eski futbolcu. efsane değildir, ibretliktir.
 • su içse yarıyor bu abimize.
 • italya'da kokain bulamamış herhalde istanbul'a gelmiş. boşuna heyecanlanmayın, iki vurmalık mal alıp gidecek.
 • 30 metreden kullanilan serbest vurusu sag ayagiyla kullanip,barajdan donen topa ise gelişine sol ayagiyla vurup topu 90a takarak her iki ayagini da mukemmel kullanabildigini gostermis futbolcu.
 • cm 03-04'ün süperstarlarından. kova yaptığı kadar kafasını futbola verse barcelona'da oynardı.

  (bkz: esrarcı olmasam barcelona'da oynardım)
 • türkiye-romanya maçında gol atarsa milli forma ile en çok gol atan hagi'nin rekoru egale edecektir.
 • hindistanda bizim tuncayla birlikte top koşturuyormuş.

  nereden nereye...
 • bodruma tatile gelmiş futbolcu istanbul'dan aktarmalı gidecektir.

  * *
 • fenerbahçe taraftarı tarafından anılmış futbolcu.

  http://a1110.hizliresim.com/q/z/8f0s.jpg