• emule, edonkey programları layığıyla kullanabilmek, 256 adsl bağlantıyla 2-3 ile download yapıp türk telekoma küfür dizmemek için yapılması gereken eylemdir.

1. ilk yapılması gereken modemin arayüzüne ula$maktır. bunun için browsera bir adres girilir. modemin kitapçığında bu adres yazar. genelde http://10.0.0.x/'dir (x modemden modeme deği$ir) bu sayfayı açınca ilk i$ çıkan kutucuğa kullanıcı adı ve $ifre yazılmalıdır. (gene modem kitapçığında yazar)

2. böylece modemin ara yüzüne ula$ılmı$ olur. bundan sonraki adım port açma opsiyonunu bulmaktır. modemden modeme deği$mekle birlikte genelde virtual server, nat gibi isimler alır. (bu kısım geek pro max ue1 modem de virtual server'dır)

3. port açma kısmını bulduktan sonra kar$ımıza a$ağıdaki gibi bir tablo çıkar. açmak istediğimiz portusırayla hepsine yazarak devam ederiz. (örneğin açmak istediğimiz port 5555 olsun)

public port...start public port...end private port...port type...host ip address

5555............5555....................5555.....................tcp.............10.0.0.x (x=ip numarası)

"add this setting" denir.
    sırasıyla açmak istenen portlar bu $ekilde eklenir. en son toptan bir save & reboot yapılır. bu i$lemlerden osnra high id alınır ve bünye deliler gibi downloada verilir. (ayarlar geek pro max ue1'e göre yapılmakla beraber diğer modemlerinde ayarları buna çok benzerdir.)

daha fazla bilgi için divxforever ve emule'un forumlarından da yardım alınabilir.

(bkz: high id)
    (bkz: low id)
    (bkz: emule)
    (bkz: edonkey)
  • modemle alakası olmayan router ile ilgili işlem. zira usb bağlantılı adsl modemlerde ancak çakra açılabilir.
  • http://www.portforward.com/ adresinden detaylı olarak incelenebilecek hadise.

(bazı gerekli portlar: emule - edonkey: 4662, 4672; torrent: 6881 - 6889 aralığı.)
  • kablonet'in angut netmaster modemi ile bir türlü halledemediğim olay.
  • (bkz: zoom x5 adsl modem)

evet, zoom x5 adsl modemlerde ilginc olaylara sebebiyet verebilmektedir.

ayrica;

2 saatimi can cekiserek harcamama sebep olmus,ve bütün o siksok rakamlari girdirdikten sonra modeme restart attirtinca arkadasin bi yarım saat internete girememesine neden olmus kabir azabı.20 tonluk mermerden kapı oydur deseler,sorgulamam aldiririm eline takim taklavati baslatirim.ama bu natini lanini sikerttigimin modemi profesyonel bir yardım saglamama ragmen bana misin demedi.modeme port degil,cennete direk gecis icin kapi actiriyoruz sanki lan.neyse iki dörtlükle son verelim ki,port acmak için gelenler insan ruhunda acabilecegi yaralari iyice idrak etsin.

port seni yar
    port seni
    bi daha actirirsam
    sik beni.

natindasin lanindasin
    hep en kotu animdasin
    reboot ettirdim care degil
    essegin ta .mindasin...

hehe.
  • 1. baslat>calistir>cmd
    2. ipconfig>enter
    3. ip adres'i bi yere not al
    4. modemin arayüzüne internet explorer'dan ulas (genelde üstteki adimda "varsayilan ag gecidi" yazan adrestir)
    5. nat/virtual server gibilerinden biseyler bul
    6. acmak istedigin port numarasini hem start port no hem de end port no'ya yaz (örnegin emule icin options/connection'da tcp ve udp kisminda yazan port numaralari)
    7. ip adress kismina 3. adimda not aldigin ip adresini yaz
    8. acmak istedigin diger port numaralari icin 6. ve 7. adimi tekrarla
    9. kaydet
    10. eksisozlugu kapat
  • adsl şirketinizi arayıp bedavaya veya cüzi bir paraya 5 10dk içinde açabilirsiniz.zira siz kendiniz port açsanız bile kullanamazsınız çünkü şirketlerin hem güvenlik hemde modemlerin portlarını size veri olarak sağlamadıkları için kullanamazsınız.ancak açtırmanız gerekir.fakat bu açarsanız hiç kullanamıycaksınız anlamına gelmesin.sınırlı şekilde kullanırsınız.eğer mail veya web sunucu açıcaksan işin o kadar zor değil.

port açma :
    *kullanıcı arayüzüne bir tarayıcı ile girin.
    *nat'ı etkinleştirin.
    *port yönlendirme seçeneğine tıkla
    *uygulama bölümüne kullanmak istediğiniz uygulamanın ismini yazın.
    *hedef ıp adresine ip adresini gir.
    * protokol tipini seçin.
    *uzak masaüstü bağlantısı için 3389, web sunucuları için 80, main sunucuları için ise 25 nolu portları kalan son iki boşluğa yazın ve kaydedin.

lakin bunun dışında kalıcı olsun bilgisayarımda olmasın gibisinden birşey derseniz vpn kiralamak veya satın almak daha mantıklı olabilir veya yazılımdan biraz anlıyorsanız raspberry pi"ın içine kalıcı port açıp küçük işleriniz olarak kullanabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap