• defalarca söylendiği gibi gerçekten müthiş bir kahve demleme ekipmanı. inverted method (başaşağı olacak şekilde) ile demleyerek denediğim bir karışımı da paylaşayım tam olsun:

- medium-fine arası çekilmiş 8 gram kenya muthuaini ve 24 gram dark roast espresso kahve hazırlayın.

- 440 ml su (sıcaklığı 80 derece celcius civarı olsun).

- tüm kahveyi aeropress haznesine koyduktan sonra yavaşça suyu ekleyin (kalem gibi incecik dökerek ve gezdirerek ekleyin, önemli bu pouring kısmı). yaklaşık 220 ml su alacaktır hazne; suyu ekledikten sonra kendi aparatıyla kahve su karışımını nazikçe karıştırın. çay bardağında şeker eritir gibi değil de doğu-batı, kuzey-güney olacak gibi yön vererek 8-10 sn hafifçe karıştırın, soğutmayın kahveyi.

- filtresini kapatıp 90 sn demlenmesini bekleyin (kağıt filtreyi yuvasına koyduktan sonra sıcak su ile ıslatmayı unutmayın).

- ters çevirip 30 sn sürecek şekilde press işlemini gerçekleştirin.

- demlediğiniz kahveye elinizde kalan 220 ml suyu da ekleyerek 2 kişilik miktara çıkartın (kahveye sonradan su eklemek çok önerilmez fakat deneyince pişman olmayacaksınız. tabii ki tüm malzemeleri yarı oranında azaltarak tek kişilik de hazırlayabilirsiniz).

umarım beğenirsiniz.
  • mucizevî kahve demleme ekipmanı. dünya üzerinde verdiğiniz paranın her kuruşunu sonuna kadar hak eden ender şeylerden bir tanesi.

kolay kolay kırılmaz, çok sağlamdır. polipropileniden yapılmıştır. basınç ile kahve demler. türkiye'de pahalıya satılır ama yurt dışında ucuza bulabilirsiniz.

aliexpress'ten sipariş vermeyin. hangi maddeden yapıldığı bilinmeyen şeyler orada satılanlar. sağlığa zararlı. gidin, orijinalini alın. zaten orijinal aeropress yurt dışında 25-30 dolara satılıyor. ben almanya'dan 30 euro vererek almıştım.

fiyatına takılmamanızı öneririm. emin olun ki vereceğiniz paranın hakkını sonuna kadar alacaksınız.

evimde hario v60, syphon, chemex, mokapot ve tchibo'nun cafissimo kahve makinesi var. tüm bu aletleri topla, bir aeropress etmez, o kadar kullanışlı, çok yönlü bir şey yani bu.

öncelikle bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim, aeropress ile espresso *yapılmaz*. aeropress ile espresso'ya yakın bir içecek elde edebilirsiniz fakat buna espresso diyemezsiniz. zira espresso makineleri 8-9 bar basınç ile kahve demlerken aeropress ile maksimum 2-3 bar basınç oluşturabilirsiniz.

şimdi gelelim birkaç tarife. öncelikle şunu diyeyim ki, gelmiş geçmiş en iyi aeropress tarifinin şu olduğunu düşünüyorum. zaten 2016 dünya aeropress şampiyonasını kazanan tarif.

bunun dışında yapımı sadece 1 dk süren başka bir kolay tarif daha mevcut. sadece 16 gram kahve kullanılmakta. onu da şuradan görebilirsiniz.

bana kalırsa aeropress'in en iyi iki tarifi bunlar. fakat 35 gram kahve kullanılan inanılmaz bir sonuç çıkartıyor ortaya (eğer doğru demlerseniz).

şimdi bir de kendi keşfettiğim bir şeyden bahsetmem lazım: aeropress ile cold brew kahve hazırlamak.

şu yukarıda dünya şampiyonu olan tarifi izleyin. göreceğiniz üzere 150 ml'lik bir kahve konsantresi hazırlanıp üzerine 100 ilâ 120 ml su ekleniyor.

150 ml'lik kahve konsantresini o tarife göre hazırladıktan sonra üzerine 80-90 ml soğuk su ekliyoruz, birkaç tane de buz atıyoruz.

alın size harika bir cold brew. daha güzelini zor bulursunuz. nedeni ise şu: sıcak su kahvedeki asitleri çözer. dolayısıyla kahveyi soğuk su ile 20-24 saatte full-infusion metoduyla demlemektense veya cold drip ile soğuk su damlatarak demlemektense sıcak olarak demleyip içerisine buz katmak, yani *japon metodu ile demlemek* daha mantıklı. gerçi zevk meselesi. bazı kahveseverler cold drip metoduyla demlenmiş kahveleri daha fazla sever.

bu benim verdiğim tarif ile cold brew hazırlarsanız kahvenin tüm aromalarını alabileceğiniz süper bir kahve olur elinizde.

bu arada bir not: cold brew ile cold drip aynı şeyler değildir. kafelerde gördüğünüz "cold brew" diye satılan kahveler cold drip metoduyla demlenmiş olur çoğunlukla.

şimdi de kahve tavsiyesi verelim. aeropress ile hazırlayıp en beğendiğim kahveleri ve kavurucularını yazıyorum;

1) coffee department - colombia - finca veracruz (i-n-a-n-ı-l-m-a-z-!)
    2) coffee department - el salvardor - peña redonda
    3) coffee department - etiyopya - chelchele (muhakkak denenmeli)
    4) petra roasting co - kenya - kamwangi (asidik kahve sevenler kaçırmasın)
    5) petra roasting co - etiyopya - hunkute
    6) probador colectiva - kenya - kiunyu
  • (bkz: #67445193)
  • kahve dostum capetonian sayesinde almak hiç aklımda olmamasına hatta onunla demlenmiş bir kahve içmeme rağmen aldığım müthiş kahve ekipmanı. almadan önce ilk olarak coffee department ta kolombiya finca veracruz ile deneyimledim kendisini ve hem veracruza hem de aeropress e ayrı ayrı hayran kaldım . ondan sonra ilk işim de bir tane edinmek oldu . öncelikle aşırı pratik ve kahveyi çok hızlı demlemesinin yanında kendisinin sahip olduğu daha güzel bir özellik var . çok sağlam bir maddeden üretilmesi ve hafif olması . eskiden okula giderken evde kahvemi demler termosa koyar öyle giderdim ama aradan 1-2 saat geçtiği için sanırım kahve evdeki kadar güzel olmazdı . artık aeropressi atıyorum çantama , termosuma da sıcak su dolduruyorum . evden yeteri kadar kahveyi de tartıp ufak bir pakette alıyorum yanıma ve istediğim yerde , istediğim zamanda taptaze kahvem hazır . hatta bu ara karaköy sahilinde oturup kendi kahvemi demleyerek , muhtesem manzaraya karşı yudumlamak en büyük keyfim .
  • muhteşem kahve demleme ekipmanı. yanına sözen değirmen, su termometresi ve baristocrat rwanda mibirizi ekledim daha da muhteşem oldu. şu an için inverted şeklinde yapıyorum, çok memnunum.
  • özellikle triathlon bisikletçilerinin kullandığı bar sistemi.

bu tutuş sayesinde vücut aerodinamik hale gelir, vücut bisiklete paralel tam yatar ve en az sürtünme en iyi performans sağlanır.
  • tasarım harikası mükemmel kahve demleme ekipmanı. bu kadar ince işçilik görmedim. her bir parçası, her adımı iyice düşünülüp tasarlandığı çok belli. daha ilk kahve demlediğiniz anda bile hayran olmamak elde değil. tabi bu aleti aldıktan sonra yapmanız gereken önemli şeyler var.

kahvenizi çekirdek şeklinde alıp kaliteli bir öğütücü ile öğütmeniz gerekiyor. bunu da hario skerton ve diğer mini modeliyle kolayca yapabilirsiniz. elektronik olanlarında da parçacıkları eşit şekilde öğüten pahalı makinelerden almalısınız. 200 tl altı elektronik öğütücüler tamamen çöptür. fiyatı sallamasyon yapıyorum tabii ki. youtubedan araştırarak öğütme farkını öğrenebilirsiniz.

kahve yapmadan önce bardağınızı, aeropress'inizi ve filtrenizi sıcak su ile ısıtmanız öneriliyor.

ideal demleme metodunuzu da keşfettiğinizde geriye mükemmel kahveniz dışında bir şey kalmıyor. ben şuan karışık takılıyorum ve her bir tarif ayrı hoşuma gidiyor. favori demleme metodum ise: 10 gr kahve ile inverted metod ile demleme
  • zamaninda french press, filtre kahve makinesi, nespresso makinesi, mocha pot gibi farklı yöntemlerle kahve yapar icerdim. bunların arasında herhalde en beğendiğim mocha pot ve nespresso makinesi olmustu. ta ki amerikan bir arkadaşın israrla aeropress i tavsiye etmesine kadar. eğer ki iyi bir yerel kahveciden taze kahve çekirdeği alabilme sansiniz varsa, aeropress ve taze çekilmiş kaliteli kahve size hakikaten cok cok üst kalitede kahve icme deneyimini ucuz, pratik bir yolla sunuyor. temizligi ise cok kolay.

ınverted method tavsiye ediliyor ancak inverted methodda pressin ucunda kahve kalintilari kalıyor, ne kadar sallasanız da (eğer 1 kisilik su koyduysanız) o çözülmemiş kahve asagi inmiyor. o yüzden normal metod tercihim.

bir de filtre kagidini hazneye yerlestirdikten sonra muhakkak sıcak sudan geçirmeli ki porlar islak ve su geçişine hazır olsun.

su an evde nespresso kahve makinesi ve aeropress var. zamanim varsa tabi ki aeropress ile kahve yapıyorum. ama acele etmem gerekiyorsa nespresso.

tanim; yüksek kalitede ve lezzette kahve (filtre) icmek icin mutlaka mutfakta olması gereken aparatlardan biri.
  • hızlı ve güzel sonuç veren bir metot ama ideal kahve bişeyleri peşinde koşuyorsan senin için yine uzun zaman:)
    manifesto belli:
    taze çekirdek kahve,
    o anda ve ideal boyutta öğüten öğütücü,
    taze su, gramaj, ideal sıcaklık vb
    sonuç olarak:
    rutin biri değilsen, hergün içtiğin kahveyle tatlı tatlı kavga edebileceğin bir metottur:)
  • favori kahve demleme ekipmanım.

havalar ısınmaya başladıkça daha çok espresso bazlı soğuk içecekler hazırlarsam da aeropress'in deneyselliği çok hoşuma gidiyor. ilk aldığımda onlarca farklı kahve-su-süre kombinasyonu denemiştim. öğrencilik döneminde olduğumdan deneyler genelde kahve gramajını düşürüp, süreyi arttırırarak aynı tada daha az porsiyon maliyeti ile ulaşmak üzerindeydi tabi* uzun süredir 12.5g kahve, 200ml su ve 1 buçuk dakika demleme süresiyle ilerliyorum. yine de her zaman farklı tavsiyelere açığım.

(bkz: siz barista değilsiniz, aeropress'te hava boşluğu yok )
    (bkz: kullanmak için can atılan replikler)

https://youtu.be/efogrdxctjo
hesabın var mı? giriş yap