şükela:  tümü | bugün
 • truvayi kusatip ele geciren yunan argos sehri kirali. ilyada destaninda da adi gecmekteydi sanirim.
 • asan kesen biçen bir adammış vaktiyle. savaşta ölmemiş ama...
  karısı zehirlemiş...
 • krallar kralıdır.troya şavaşında bir bok yememiştir aslında.khryses'in kızını geri vermedigi için khryses apollona dua etmiş ve akha ordusuna salgın yaymasını istemiştir.akha ordusu 9 gün boyunca kırılmıştır.hepsi agamemnonun bok yemesindendir.
  kalkhas tarafından apollonun kızma sebebini ögrenince kızı geri vermeyi kabul eder.cariyesini kaybettigi için akhilleus'un cariyesi briseisi alır.akhilleus ile arası açılır.akhilleus savaştan çekilir.en yakın arkadaşı savaşta ölünce savaşa döner ve hektoru öldürür.homeros'un ilyadası bu olayla biter.
  savaşta bütün işi hep akhilleus yapmıştır.agamemnon bir iş yapmaz.
 • avalon olarak da bilinen mitolojik karakter.
 • aeschylus'ın oresteian üçlemesinin ilk oyunu. kral agamemnon troyalılarla savaşırken tanrılardan yardım alabilmek için kızını kurban etmiş ve bu yüzden de karısının tüm nefretini üzerine toplamıştır. savaştan geriye bir de metres ile dönünce karısı iyice sinirlenip öldürmüştür kendisini.

  ayrıca ölümü ile ilgili 2 değişik anlatı vardır. bunlardan bir tanesi zehirlenerek öldürüldüğüdür. diğeri ise çok ilginçtir. karısı clytemnestra buna özel bir kumaştan giysi örer. banyo sonrası bu giysiyi giyen agamemnon neye uğradığını şaşırır. giysi yavaş yavaş gerilir, onu boğmaya başlar ve nefessiz bırakarak öldürür.
 • homeros tarafindan ilyada adli epik destanda primus inter pares olarak tanimlanan yigit akha krali.
 • saint joseph'li sözlük yazarı. sj'deki sayılı iyi arkadaşlarımdan bir tanesi hatta. otomobilden anlar*,güzel müziği takdir edebilme yetisine sahip 1 müzik dinleyicisidir. içki içmemesine rağmen siz alkollü alkollü karaoke tadı yakalamaktayken o da geri kalmaz,hatta house of the rising sun'ı öyle bi içli söyler ki kasılır kalırsınız öylecene*. sözlük yaşamında başarılar diliyor, fırsattan istifade edip kızıl sözlük bayanlarına en iyi dileklerimi gönderiyorum.
 • gece gece her tarafin saint josephten esintilerle dolmasini saglamis taze sozluk yazarımız. ilk once ben yazacam diye heveslenirken beren'i görünce hevesim kursagımda kalmadı değil.
 • 24 saat içinde cadillac'tan porsche'ye, mercedes'ten bmw'ye tam 2463** tane araba başlığı açmış olan obsesif suser.
 • bir de ölümü hakkında şöyle bir hikaye vardır;
  karısı klytemnestra agamemnon savaştan dönünce önüne mor bir halı serer. agamemnon ilkönce bu halıdan yürümeyi kabul etmez çünkü sadece tanrıların üzerine basabileceği bir halıdır bu. ama karısı artık onun da basabileceğini söyler ve o da karısının dediğini yapar. sonuç olarak tanrılar tarafından ölümle cezalandırılır.

  ayrıca agamemnon'un eve getirdiği kadın ise cassandra'dır, fakat o evde kötü birşeyler olduğunu anladığı için eve girmemiştir, agamemnon'u da uyarmıştır bu konuda ama tabii ki kehaneti yine gözardı edilir. daha sonra o da içeriye girer ve halıya basarak ölür.

  bu cinayetin intikamını, agamemnon'un kızı elektra ve oğlu orestes annelerini öldürerek almışlardır.