şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mu$teriyi tatmin etmek icin uzun vadeli kati planlama ve geli$tirme surecleri yerine degi$en ko$ullara hizla adapte olup cok kisa araliklarla yeni surumler cikarmayi one cikaran bir yazilim geli$tirme disiplini.

  geli$tirme adimlarini raporlar yerine yeni yazilim surumleriyle takip etmesine olanak verdiginden kullanici tabanini memnun etse de, degi$ime acik yapisi hem mu$teri hem de geli$tirme ekibi tarafindan yapilan degi$ikliklerle deadline kaymalarina sebep olabilir bu yuzden buyuk planlarin parcasi olarak tercih ederken bu tarafini da du$unmek gerekir.

  buna kar$in agile, surecle ilgili degi$en planlarin doguracagi sikintiyi minimize etmek icin bireyler arasi ileti$ime agirlik verir. takimlari kucuk tutup onlarin kendi kendilerini organize etmelerini bekler.

  extreme programming ve scrum gibi metodolojiler bu disiplinin catisi altindadir.
 • uygulamak için önce inanmak gerekir:
  http://agilemanifesto.org/principles.html
 • ismine aldanmamak gerekir. alacaginiz verim agile metodolojiyi ne kadar disiplinle uygulayabildiginizle dogru orantili olacaktir.
 • bizim oralarda acele yazılım geliştirme olarak da bilinir...**
 • bana marketing bulshitten ibaret gozuken hede.
 • hali hazırda elinizdeki sisteme tepeden inme bir şekilde entegre etmeye çalıştığınızda, elinizde patlayacak olan disiplindir. başlı başına kendine özgü bir süreç izlemesi gerekir ki vaadedilen ile üretilen birbirine benzesin. etkileşimde olduğu diğer süreçler, eğer scrum mantığına ters ise hiç bulaşmamak, ya da yönetilebileceğine inanılıyorsa özel durumların tanımlanması gerekir.
 • türkiye'de uygulanan modeli için: (bkz: ne zaman biter)
 • acik konusalim, saglikli bir software architecture'in onundeki en buyuk dusmanlardan biridir.
 • yazilim dunyasinin 3-5-2 taktigi. 3-5-2, 5-4-1, 4-4-2 nasil futbol'da bir takimin kazanip kazanmayacigini belirlemiyorsa bazi takimlar icin sadece biraz daha iyi oynamalarini sagliyorsa, her 5 yil basinda yeni cikan bunun gibi moda yazilim gelistirme organizyon semalarida kotu programcilari, ve kotu sirketleri kurtaramiyor.

  su an calistigim yazilim/donanim sirketi( silikon vadisinin en tepedeki bes sirketinden biri diyebiliriz) bu teknigi kullanmiyor, ayrica silikon vadisinde bunu kullanan gormedim. haa, bunu kullanan basarili sirket varmidir, elbet vardir, elbette islerine yariyordur.

  eger iyi yazilim cikarmak istiyorsaniz, takimlarinizi ufak tutun, deadline'lari siki tutun ve demolar ile pekistirin. takiminizda kodu sahiplenebilecek adamlar tutun, ve boyle adamlari ise alin. az adaminiz olsun, ama iyi olsunlar. cross-train edin, ve baslarinda en fazla bir tane project manager tutun. kodu iteratif gelistirin, ama genel bir planiniz olsun, kodun son halini kafanizda tutun ve o yone gidin, ama bir kac iterasyon halinde. qa'iniz olsun, ve elemanlarinizi kendi bolumlerini unit test ederek parca parca test etmelerini saglayin. entegrasyon testi yapin, ve buna schedule'inizda yer verin.

  catir cutur urun cikartirsiniz, agile olsun olmasin.
 • 3 temel sıkıntısı vardır:

  1 - maliyet ve süre hesaplamasında sapmalar

  en başta yapılan detaylı bir analiz ve bunun üzerine kurulan bir maliyet/süre hesabı bulunmaz. analiz süreci sürekli olarak ve her defasında yeniden güncellendiğinden, başta sorunsuz gibi görünen detay konular zamanla ortaya çıkar. bu tür durumlar müşteriye vaad edilen sürenin uzamasına ve maliyetin bazen feci şekilde artmasına sebep olabilir.

  2 - zayıf dökümantasyon

  uzun soluklu bir projede, projede yer alan isimlerin değişmesi sonucu bilginin aktarımı sorunu ortaya çıkar. ayrıca projenin bakım sürecinde mevzuya tam olarak hakim olmayan ama o sırada hata yapmak da istemeyen bir yazılımcı için dökümantasyon sıkıntısı da mevcuttur. zira proje boyunca dökümantasyon minimum seviyededir.

  3 - fonksiyonel olmayan ihtiyaçların yok sayılması

  agile temelde kullanıcı ihtiyaçlarına ve bu ihtiyaçların adım adım karşılanmasına dayalı bir süreç izler. kullanıcılar ise genel olarak sistem güvenliği, performans, gerçekleştirilebilirlik gibi konuları dikkate almaz. proje ekibinin özen göstermemesi durumunda, proje giderek hantallaşan, güvenlik ve performans konuları düşünülmemiş, kullanım kolaylığından uzak bir hal alabilir.