şükela:  tümü | bugün
  • önemi abartılıp avrupa'ya giden gurbetçilerin maruz kaldığı denyoluk düzeyindeki uygulamalara vesile de olmuştur.
  • ülkemizde yeteri hassasiyetin gösterilmediği mevzu, öyle ki diş hastanesinin randevu formunun arkasında, dikkat edilecek hususlar kısmında, yazılan bir madde bile durumu en güzel biçimde özetlemeye yetmiş, biraz da ironik:

"muayeneye gelirken lütfen mutlaka dişlerinizi fırçalayınız.".

sözlükte bile hakkında 3 (üç) entry girilmiş zaten ve üçü de aynı yazar tarafından.
  • ne kadar temizliyorum dersen de kemik yapında bir bozulma varsa sorunların birbiri ardına insanı süründürdüğü bölgedir.
  • diş fırçalama+diş ipi kullanımı(ya da ara yüz fırçası)+ağız suyu ile çalkalama. o kadar.
  • diş sağlığı için, rutin diş temizliği dışında yiyecek tüketim şeklindeki birkaç ufak noktaya dikkat edilebilir. örneğin, asit içeren içecek ve meyvelerden sonra diş fırçalamak dişlere zarar verir. bunun yerine ağzımızı suyla çalkalamak daha iyi olacaktır. ayrıca peynir dişlerimizin bir dostudur. yemek masanızda peynir varsa, yemeğin sonunda ağzınıza bir parça atın dişlerinize iyilik etmiş olursunuz.
  • diş sağlığı için peynirin faydalı olarak önerilmesinin sebebi, okuduğum kaynaklara göre peynir dişin ph dengesini ayarlamada katkıda bulunur ve çürüğe sebep olan asitleri nötralize edermiş. asitli ya da şekerli şeyler yediğimde dişlerimin aşındığını nasıl hissediyorsam, peynir yediğimde de söylenilen durumun gerçekleştiğini fark ettim. tabi ki peynir yenildi diye dişlere rutin temizliği yapmayı ihmal etmemeli. bunun dışında diş sağlığı için, dişlere asitli gibi zararlı içecekleri pipetle içmek kısmen faydalı olabilir, çünkü bu sayede sıvının tüm dişlere temas etmesi önlenir.
  • ülkemizde gereken önem verilmemektedir fakat sağlıklı bir ağzın ve dişlerin insan ömrünü uzattığı da yapılan bilimsel araştırmalarda yerini almıştır. keza insan eğer çok önemli bir ameliyata girecekse ve hatta organ nakli gibi durumlarda önce yapılması gereken herhangi bir dolgu, kanal tedavisi ya da diş eti tedavisi var mı buna bakılıyor.
    diş hekimimin de bana söylediğine göre bir insan ağız bakımına ne kadar özen gösterirse göstersin belli noktalara ulaşması imkansız olacaktır. bu sebeple en iyisi senede en az bir kere o koltuğu oturmaktır hem o kadar da korkulacak bir tarafı yok ben her ay gidiyorum kanıksadım artık.
  • bu toplumda erkeklerin kadınlara göre daha az özen gösterdiği, oysa bir kişiyle ilgili hiç tanışmadan ve tek kelime konuşmadan bile çok şey anlatma gücüne sahip önemli bir konudur.

şu an düşündüm de; bugüne kadar tanıdığım tüm çevremden ağız ve diş sağlığına önem veren üç erkek kişi bile sayamadım. ya da benim içim kıyma ve pirinç dolu.
  • önem veremediğim şeylerden biri. sadece dişleri fırçalamakla olmuyor sürekli hekime gitmek gerekiyor. son iki senede 5 dişim ya çekildi ya da dolgu-kanal tedavisi yapıldı. şu an soğuk bir şey yersem feci dişlerim sızlıyor.

eski çağlarda olsam dişlerime bakıp "bundan bir halt olmaz" derlermiş.
  • sırf dişleri ve diş etlerini temizlemek yetmiyor gibi. ara sıra damaklara falan da uzanmak gerekiyor, dili falan da pirüpak etmek gerekiyor ki başka bir insana 20 santimetreden fazla yaklaşıp gönül rahatlığıyla konuşup sevişebilelim.